A kétharmad közelében a Fidesz

A Fidesz–KDNP elsöprő győzelmet arathat a vasárnapi országgyűlési választáson, ezt vetítik előre a közvélemény-kutató cégek utóbbi napokban közzétett felmérései. Miközben a polgári erők számára a kétharmados mandátumtöbbség is elérhető célnak látszik, az MSZP és a Jobbik a második helyért fut versenyt. Bejuthat a parlamentbe a Lehet Más a Politika is, míg az MDF-nek erre egyik közvélemény-kutató társaság szerint sincs esélye.

2010. 04. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár meg is szerezheti a parlamenti mandátumok kétharmadát a Fidesz–KDNP, ha a pártszövetség át tudja menteni a közvélemény-kutató társaságok által mért népszerűségét a választás napjára is. A legnagyobb ellenzéki párt támogatottsága a biztosan szavazó, pártot is választók között a Tárkinál a legalacsonyabb (56-60 százalék), míg a Nézőpont Intézetnél a legnagyobb (63 százalék). Az MSZP a Szonda Ipsosnál éri el a húsz százalékot, míg a Nézőpont Intézetnél csupán 15 százalékos támogatottsággal bír. A közvélemény-kutató cégek többségénél a Jobbik a szocialistákat követi a népszerűségi listán. A pártra a Gallup és a Medián szerint is a biztosan szavazó, pártot is választók 17 százaléka szavazna, míg a Tárki és a Szonda Ipsos csak 10-12 és 11 százalékos támogatottságot mért a Jobbiknál. A felmérések többsége szerint a Lehet Más a Politika átlépi a bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt, csak a Medián (4 százalék) és a Szonda Ipsos (3 százalék) mérte azt, hogy hárompárti parlament várható. Minden mérés azt mutatja, hogy az MDF esélytelen a parlamenti bejutásra, a Szonda Ipsos szerint szinte már-már kimutathatatlan, csupán egy százalék a fórum támogatottsága.
A közvélemény-kutató cégek hasonló erőviszonyokat mértek a teljes népesség körében is. A Fidesz–KDNP támogatottsága ebben a körben 38 és 51 százalék között mozog, míg az MSZP-nél negyedekkora, csupán 9–14 százalékos népszerűséget mértek. A Jobbik a teljes népességnél egy-két százalékkal marad el a szocialisták mögött (8-11 százalék). Ugyanitt az LMP támogatottsága 3-5 százalék, míg az MDF három közvélemény-kutató társaságnál is csupán egy százalékon áll, csak a Nézőpont Intézet mért a pártnál 3 százalékot.
A részvételi arány nyilvánvalóan nagyban befolyásolja a választási eredmények alakulását. A legtöbben a Gallup mérései szerint mennek el szavazni (66 százalék), míg a Szonda Ipsos csupán alig 53 százalékos részvételi hajlandóságot mért.
Az utóbbi hetekben valamelyest átalakultak az erőviszonyok, a mérések szerint a Fidesz megtartotta vagy növelte szavazótáborát, míg az MSZP maga mögé tudta utasítani a Jobbikot. Utóbbi párt a legtöbb közvélemény-kutató társaság felmérései alapján elvesztette szimpatizánsai egy részét. Amíg az utóbbi egy hónapban a Fidesz a kétharmados többség megszerzéséért, az MSZP és a Jobbik pedig a képzeletbeli dobogó második helyéért tett erőfeszítéseket, a Lehet Más a Politika váratlanul megerősödött. A szervezet a felmérések többsége szerint átlépheti az 5 százalékos küszöböt. Az MDF-nek erre egyetlen közvélemény-kutató társaság szerint sincs esélye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.