A víz és a föld nem eladó

Egy állam gazdasági fejlődésének három alapvető forrása létezik, az energia, a víz és a termőföld. Ezek védelme stratégiai ügy, ezért ezeket a kincseket nemzeti érdekkörben kell tartani – jelentette ki Nagy Andor a parlament környezetvédelmi bizottságának KDNP-s elnöke egy interjúban, amelyet a Lánchíd Rádió környezetvédelmi magazinjának adott.

2010. 04. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meg fogja akadályozni a következő kormány a vízi közművek, a vízkincs és a termőföld eladását külföldi vállalkozóknak, az ilyen értékesítésekre ugyanis nincs szükség. Egy vízmű önkormányzati tulajdonban is nyerhet európai uniós forrásokat, kaphat banki támogatást a fejlesztésekhez – fejtette ki Nagy Andor.
A politikus szerint az is gondot jelent, hogy a Kárpát-medencébe érkező élővizeket nem tartjuk meg Magyarország területén, pedig az elengedhetetlen lenne a mezőgazdaság fejlesztéséhez és a természetvédelmi célok megvalósításához. A képviselő szerint ezért a következő években mindent meg kell tenni a Vásárhelyi-terv befejezése érdekében, miközben támogatni kell az agrár-környezetvédelmi technológiák bevezetését az árterületeken.
A határon túlról érkező folyószennyezésekről szólva a képviselő súlyos problémának nevezte, hogy az Európai Unióban (EU) nincs olyan irányelv, amely ezt megfelelően szabályozná. Az érintett államok így arra kényszerülnek, hogy egy szennyezés után egymással kell megegyezni vagy pereskedni.
A kereszténydemokrata politikus szerint azonban nagy lehetőség ennek a helyzetnek a megváltoztatására, hogy 2011-ben Magyarország adja az EU soros elnökségét. Ezt is ki kell használni arra, hogy a határon túli szennyezések ügyét rendezzük, és az ilyen szennyezőket az EU is felelősségre vonja. Jó lenne egy olyan európai pénzalap létrehozása is, amelyből az így okozott károkat rövid távon is meg lehet téríteni – tette hozzá a képviselő. A verespataki bányatervek megvalósítását a véleménye szerint sajnos jogilag nincs lehetőségünk megakadályozni, hiszen a ciános technológia betiltásáról szóló javaslatunkat megvétóznák az ellenérdekelt tagországok, de azt el lehet érni, hogy pénzbeli garanciákat adjanak az esetleges szennyezések által okozott károk megtérítésére.
Véget kell vetni Magyarországon az illegális fakitermelés gyakorlatának is, amelyet a szervezett bűnözés irányít, és meg kell erősíteni az erdészeti hatóságokat – szögezte le Nagy Andor a Lánchíd Rádió Zöldgömb című műsorában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.