A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) internetes oldalán 2009. június 30-án jelent meg két egyfordulós pályázati kiírás Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok címmel. Az egyikre a Közép-magyarország régióból, míg a másikra az ország más területeiről adhattak be pályázatot. A keretösszeg a két tender esetében 600 millió és 1,8 milliárd forint volt. A program célja az egészséget szolgáló egyéni magatartásminták és közösségi értékek elterjedésének ösztönzése, az egészségfejlesztés színterein megvalósuló közösségi programok elterjesztése, az életminőség javítása. A tenderen költségvetési szervek és intézményei, nonprofit szervezetek és gazdasági társaságok indulhattak, pályázni pedig egészségterv elkészítésével és egészségprogramok megvalósításával lehetett.
A pályázatokat az eredeti kiírás szerint 2010. január 8-ig lehetett benyújtani, de az NFÜ az utolsó nap március 1-jére változtatta a határidőt. Ez a módosítás azért érdekes, mert a kiírás szerint a program megvalósítására a pályázónak legkevesebb 6, de legfeljebb 12 hónap áll rendelkezésére. A befejezés időpontja így pedig legkésőbb 2011. április 30. lehetne. Azaz ahhoz, hogy egy pályázó egy adott esetben 12 hónapos programot jövő április végéig meg tudjon valósítani, legalább az idén május elsején el kellene azt indítania. A március 1. és május 1. közötti két hónap azonban rövidnek ígérkezik arra, hogy a beérkezett pályázatot elbírálják, és meg is kössék a támogatói szerződést. Erre egy neve elhallgatását kérő szakértőnk szerint legalább három hónapra lenne szükség. Arról nem is beszélve, hogy információink szerint sok pályázatot nemcsak hogy nem bíráltak el a mai napig sem, de beérkezésüket vissza sem igazolták a regisztrációs levéllel.
A helyzetet bonyolítja, hogy március 17-én egy újabb meglepő közlemény jelent meg az NFÜ internetes oldalán. Arról tájékoztatták a tendereken indulókat, hogy sajnálatos hiba folytán néhány esetben a pályázat nem érkezett be a Strukturális Alapok Programirodához, hanem a dokumentumot visszaküldték a feladóknak. Igaz ugyan, hogy a közlemény szerint megadták a lehetőséget arra, hogy az érintettek újra beadják anyagukat, ez azonban nem orvosolja azt a problémát, hogy a pályázók önhibájukon kívül a határidők rövidsége miatt egy 12 hónapra tervezett pályázatot már nem tudnak megvalósítani. Erre nem lesz elegendő idejük, pályázatukat emiatt könnyen el is utasíthatják.
Miközben egyes pályázók a visszakapott dokumentációk újrapostázásával bajlódnak, sok olyan szervezet akad, amelynek tendere már a nyertesek listáján szerepel. Csaknem tízmillió forint támogatást kapott többek között az MTV Zrt., a Sanoma Budapest Zrt. és a Wallis Zrt. is.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a beérkezett pályázatok rendkívül magas számával és a formailag hibás anyagok nagy arányával indokolta a rendelkezésre álló ötvennapos kiválasztási határidő további hatvan nappal történő meghosszabbítását. – A beadási határidő kezdetétől jelentős volt az érdeklődés, amelyet a beérkezett pályázatok magas száma is alátámaszt. Március 1-jéig több mint kétezer anyag érkezett be. Ráadásul kezdetben a formailag hibás pályázatok száma is kiemelkedően magas, ötven százalék feletti volt – közölte az NFÜ, hozzátéve: a beadási határidőt azért hosszabbították meg, hogy a formailag elutasított pályázatokat a hibák javítását követően újra be lehessen nyújtani. Arra a kérdésre, hogy sokan miért nem kaptak a mai napig regisztrációs levelet, az ügynökség azt válaszolta, az intézményrendszer kapacitása ebben a tekintetben rendkívül szűkös.
– A pályázatok feldolgozása beérkezési sorrend szerint, folyamatosan történik. A február 1-jén megjelent közleményben felhívtuk pályázóink figyelmét, a határidő meghosszabbítása a már benyújtott pályázatok feldolgozását is érinti, így a regisztrációs levelek kiküldését is – fűzte hozzá az NFÜ. Az ügynökség a feladónak visszaküldött pályázatokkal kapcsolatban úgy fogalmazott: a közreműködő szervezet időközben új helyre költözött, és bár a postai küldeményeit átirányíttatta az új címére, néhány esetben azt mégis visszaküldték a feladónak. Az NFÜ ugyanakkor igyekezett megnyugtatni a pályázókat, hangsúlyozta, hogy a 12 hónapos programidőtartam a maximumot jelenti, a pályázók jelentős része ennél jóval rövidebb programot tervezett. – Biztosítani fogjuk, hogy a pályázatok gyakorlati megvalósítása során a lehető legkevesebb nehézséget jelentsék a postai késések – ígérte az NFÜ.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban