Budatétény és Nagytétény határában májusban szirmokba borul egy egész hegyoldal. Nyolcezer rózsatő bontja ki különböző színekben pompázó virágait egy 2,5 hektár területű kertben, az ország egyik büszkeségének számító Rozáriumban. A budatétényi parkban már hazánk első mezőgazdasági minisztere, Klauzál Gábor is foglalkozott rózsatermesztéssel. Nem véletlen, hogy itt álmodta meg, és hozta létre több mint ötven éve a Magyar Örökség díjas kutató, Márk Gergely Európa egyik legnagyobb rózsakertjét. Márk nevéhez több mint 650 rózsa nemesítése kapcsolódik, amelyeknek kivétel nélkül magyar nevet adott.
A rózsakert eddigi tulajdonosa, az Érdi Gyümölcs- és Dísznövénytermesztési Kutató-Fejlesztő Kht. Magyarország egyik legnagyobb génbankja, ahol az értékes rózsatövek mellett a Magyarországon honos összes csonthéjas gyümölcs génállományát őrzik, kutatják, nemesítik és értékesítik. Az intézet mintegy nyolcszáz hektárnyi, értékes földterülettel rendelkezik. Az érdi kutatóintézet budatétényi központja is komoly értéket képvisel. A Rozárium egy olyan kutatói centrum kertjében jött létre, amelynek épületei is milliárdokat érhetnek.
A napokban azonban kiderült, ez az érték végveszélybe került. Szabolcs Attila helyi polgármester, Németh Zoltán, a XXII. kerület alpolgármestere és fideszes országgyűlésiképviselő-jelöltje, és Font Sándor a Fidesz frakcióvezető-helyettese is sajtótájékoztatón mondták el, hogy levélben kellett a kormányhoz fordulniuk a kutatóközpont megmentése érdekében. A 2006. évi nonprofit gazdasági társaságokra vonatkozó rendelkezések szerint ugyanis a közhasznú társaságok 2009. július elsejétől nem működhetnek tovább. Az állami kht.-k esetében egyedülálló módon azonban az érdi intézet tulajdonosa kifutott a jogszabály által megszabott határidőből, a bíróság első, és másodfokon sem fogadta be a társaság átalakítását, így a cégre kényszer-végelszámolást rendelt el. Felszámolónak pedig azt a Reorg Kft.-t jelölte ki, amelynek többségi tulajdonosa egy közép-amerikai bejegyzésű, ingatlanfejlesztéssel foglalkozó offshore cég. Mivel a felszámoló szabadon értékesítheti az intézet tulajdonát, az ellenzékiek ingatlan-spekulációt sejtenek a háttérben. A kényszerfelszámolás elkerülésére ugyanis lett volna jogi megoldás. Amikor tavaly nyáron a bíróság elutasította a bejegyzést, a tulajdonosnak alapítani kellett volna egy új céget, és az át nem alakult kht. összes vagyonát át kellett volna vinnie az új cégbe. Utána a kiüresedett kht.-t számolták volna fel. Az elmúlt fél év viszont úgy telt el, hogy semmilyen lépést nem tettek ebbe az irányba – tudtuk meg Szabolcs Attilától. Felhívta a figyelmet arra is: az átalakítás lehetősége még fennáll, mert a Reorg Kft. kijelölését megfellebbezte a kutatóintézet nevében eljáró ügyvéd, így amíg a budapesti táblabíróság nem dönt, a fent említett átalakítás megtehető.
Szabolcs Attila hangsúlyozta, a Rozárium Budafok–Tétény egyik fő vonzereje, ahova már a hetvenes-nyolcvanas években tízezrével zarándokoltak el a rózsakiállítások idején a fővárosiak. A kilencvenes években az intézet nehéz helyzetbe került, s az egykor 12 hektáros területből csak három hektár maradt. Itt azonban még mindig 1200 fajta rózsa található. A maradék három hektár terület is óriási értéket képvisel, és nem szeretnék, ha a rózsakiállítás helyén lakópark épülne.
Németh Zoltán alpolgármester kijelentette: az utolsó pillanatban vagyunk, hogy megmentsük Európa egyik legnagyobb rózsagénállományát és rózsakiállítását. A XXII. kerület polgármestere levelet juttatott el a miniszterelnöknek, a pénzügyminiszternek, a földművelésügyi miniszternek, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatójának és a kerület országgyűlési képviselőjének, hogy vessék latba befolyásukat az Érdi Gyümölcs- és Dísznövény-termesztési Kutató-Fejlesztő Kht. megmaradásáért. Font Sándor szintén levélben kért segítséget az államfőtől és a kormányfőtől, de egyelőre csak a Gőgös Zoltán földművelésügyi államtitkártól kapott választ. Ő azt közölte: a tárca csak a génállomány fenntartását vállalja, de figyelmen kívül hagyja a kutatóintézet hatalmas értéket képviselő ingatlanait, amelyek főként az M6-os és M7-es út mentén húzódnak. Ez a terület – mondta Font – az ingatlanértékesítéssel foglalkozó cégek érdeklődésének középpontjában áll, ezért sem lehet véletlen, hogy a felszámolásra a Reorg Kft.-t jelölték ki, amelynek többségi tulajdonosa a Meyra Investments ingatlanfejlesztéssel foglalkozó offshore társaság.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése