Fiatal borászok versenye

Dylan Taberet francia, Johannes Weber német és Stephanie Gerdenics burgenlandi borász nyerte a héten a Villányban és Budafokon rendezett európai borászati iskolák versenyét. A vetélkedő rangját mutatja, hogy összesen 12 országból mintegy hatvan borásztanuló, összesen harminc csapat mérte össze tudását a rendezvényen, amely először zajlott kelet-közép-európai országban.

2010. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kisebb fajta csoda, hogy az európai hírű versenynek az idén Magyarország adhatott otthont, hiszen a fő helyszínt, amely meggyőzte a szervezőket, vagyis a budafoki BCE Soós István Borászati, Üzleti Szakközépiskolát és Szakiskolát néhány évvel ezelőtt még meg akarta szüntetni a fővárosi önkormányzat.
Az indoklás az volt, hogy nem tudják fenntartani az intézményt, valójában azonban a helyiek szerint az lehetett a háttérben, hogy valakik szemet vetettek az értékes ingatlanokra, a százéves iskolaépületre és az egyetlen működő budai szőlőskertre, ahol az intézmény tangazdasága működik.
Ma nemhogy európai borverseny, de szőlőskert sem lenne Budafokon, hanem valamilyen lakópark terpeszkedne a tangazdaság helyén, ha a civil társadalom enged a fővárosnak – foglalta össze a közelmúlt tanulságait lapunknak Szabolcs Attila, a XXII. kerület fideszes polgármestere. Szerencsére elindult egy mozgalom az iskola megmentéséért, tüntetésekkel és tiltakozó levelek küldésével, amelyhez csatlakozott a magyar borászok többsége is, hiszen szinte mindannyian a budafoki iskolában tanultak borászatot.
Budafok-Tétény lakói, tanulói és az önkormányzat vezetői is részt vettek a demonstrációkban, például egy fáklyás felvonulásban, illetve egy tüntetésben a fővárosi önkormányzat előtt, ahová felvonultak a magyarországi borlovagrendek is tiltakozni. A helyszínen még az is felvetődött, hogy a hivatal előtt palackokat törnek a borászok, de végül úgy döntöttünk, hogy nem áldozzuk fel az értékes nedűket a fővárosi döntéshozók galádsága miatt – emlékezett ma már kedélyesebben a polgármester.
Budafokon található az utolsó nagy összefüggő szőlőparcella a fővárosban. A kerület büszkesége a bor- és szőlőkultúra – mutatott rá Németh Zoltán, a kerület fideszes országgyűlési képviselőjelöltje, aki hangsúlyozta, hogy a verseny erősíti a magyar bor jó hírnevét, a bormarketinget is. Felhívta a figyelmet arra is, hogy végül a társadalmi nyomás következményeként a Corvinus Egyetem menthette meg az intézményt a bezárástól, amely átvállalta a középfokú borászképzés fenntartását.
Azért is kaptuk meg a verseny megrendezésének lehetőségét, mert a diákjaink évek óta az elsők között szerepeltek a nemzetközi viadalokon, és erre hivatott minket a borászképzés több mint százéves hagyománya is. A magyar diákok most is a verseny első harmadában végeztek – büszkélkedett Földesi Gyula, a borászati iskola igazgatója. A diákok az első napokat Villányban töltötték, ahol a magyar borászat tradícióiról megszerzett tudásukról kellett beszámolniuk. A verseny szakmai része azonban Budafokon zajlott, hiszen az itteni tangazdaságban és pincékben egyszerre tudtak vizsgázni a tanulók a szőlőtermesztésből, a borászatból, az általános ismeretekből, és speciális borbírálatot is végezhetnek – tette hozzá az igazgató. Földesi Gyula szerint a verseny nemcsak megtiszteltetés, hanem komoly országimázs-építés is, hiszen az ország legjobb borait kóstolhatták meg az európai borásztanulók, hogy ezt követően hírét vigyék a kitűnő magyar nedűknek.
A verseny nyertesei végül Dylan Taberet francia, Johannes Weber német és Stephanie Gerdenics burgenlandi borász lettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.