Kisebb fajta csoda, hogy az európai hírű versenynek az idén Magyarország adhatott otthont, hiszen a fő helyszínt, amely meggyőzte a szervezőket, vagyis a budafoki BCE Soós István Borászati, Üzleti Szakközépiskolát és Szakiskolát néhány évvel ezelőtt még meg akarta szüntetni a fővárosi önkormányzat.
Az indoklás az volt, hogy nem tudják fenntartani az intézményt, valójában azonban a helyiek szerint az lehetett a háttérben, hogy valakik szemet vetettek az értékes ingatlanokra, a százéves iskolaépületre és az egyetlen működő budai szőlőskertre, ahol az intézmény tangazdasága működik.
Ma nemhogy európai borverseny, de szőlőskert sem lenne Budafokon, hanem valamilyen lakópark terpeszkedne a tangazdaság helyén, ha a civil társadalom enged a fővárosnak – foglalta össze a közelmúlt tanulságait lapunknak Szabolcs Attila, a XXII. kerület fideszes polgármestere. Szerencsére elindult egy mozgalom az iskola megmentéséért, tüntetésekkel és tiltakozó levelek küldésével, amelyhez csatlakozott a magyar borászok többsége is, hiszen szinte mindannyian a budafoki iskolában tanultak borászatot.
Budafok-Tétény lakói, tanulói és az önkormányzat vezetői is részt vettek a demonstrációkban, például egy fáklyás felvonulásban, illetve egy tüntetésben a fővárosi önkormányzat előtt, ahová felvonultak a magyarországi borlovagrendek is tiltakozni. A helyszínen még az is felvetődött, hogy a hivatal előtt palackokat törnek a borászok, de végül úgy döntöttünk, hogy nem áldozzuk fel az értékes nedűket a fővárosi döntéshozók galádsága miatt – emlékezett ma már kedélyesebben a polgármester.
Budafokon található az utolsó nagy összefüggő szőlőparcella a fővárosban. A kerület büszkesége a bor- és szőlőkultúra – mutatott rá Németh Zoltán, a kerület fideszes országgyűlési képviselőjelöltje, aki hangsúlyozta, hogy a verseny erősíti a magyar bor jó hírnevét, a bormarketinget is. Felhívta a figyelmet arra is, hogy végül a társadalmi nyomás következményeként a Corvinus Egyetem menthette meg az intézményt a bezárástól, amely átvállalta a középfokú borászképzés fenntartását.
Azért is kaptuk meg a verseny megrendezésének lehetőségét, mert a diákjaink évek óta az elsők között szerepeltek a nemzetközi viadalokon, és erre hivatott minket a borászképzés több mint százéves hagyománya is. A magyar diákok most is a verseny első harmadában végeztek – büszkélkedett Földesi Gyula, a borászati iskola igazgatója. A diákok az első napokat Villányban töltötték, ahol a magyar borászat tradícióiról megszerzett tudásukról kellett beszámolniuk. A verseny szakmai része azonban Budafokon zajlott, hiszen az itteni tangazdaságban és pincékben egyszerre tudtak vizsgázni a tanulók a szőlőtermesztésből, a borászatból, az általános ismeretekből, és speciális borbírálatot is végezhetnek – tette hozzá az igazgató. Földesi Gyula szerint a verseny nemcsak megtiszteltetés, hanem komoly országimázs-építés is, hiszen az ország legjobb borait kóstolhatták meg az európai borásztanulók, hogy ezt követően hírét vigyék a kitűnő magyar nedűknek.
A verseny nyertesei végül Dylan Taberet francia, Johannes Weber német és Stephanie Gerdenics burgenlandi borász lettek.
Magyar Péter a sajtóban hízeleg a nőknek, miközben valójában lenézi őket