Kaposvári feltaláló tervei alapján épít parlagfű feldolgozására is alkalmas biogázerőművet Várda község határában egy holland vállalkozó. Forradalmian új technológiát alkalmaz a biogázüzem, baktériumokkal bontatja le a növényi és az állati hulladékot, valamint a szennyvíziszapot.
– Huszonnégy hektáros ipari övezetet jelölt ki Várda önkormányzata a holland cég beruházása számára, ám mivel csaknem két évet vettek igénybe a különféle bürokratikus eljárások, már majdnem lemondtunk a terv megvalósulásáról – mondta el lapunknak Varga András, Várda polgármestere. – Azután a múlt év végén meglódult a beruházás építése. Az üzem újrahasznosítható hulladékból, biomasszából állít elő majd gázt, amit egy 10 megawatt teljesítményű gázturbina alakít át villamos árammá. A folyamat során keletkező végtermék 80 százalékos szárazanyag-tartalmú, szag nélküli komposzt, amit az üzem talajjavító anyagként a mezőgazdaság számára értékesít. Az üzemtől északra fekvő területen – az erőmű által termelt hőre és szén-dioxidra alapozva – egy tíz hektár nagyságú, holland virág- és zöldségtermesztő üvegházat alakít ki a beruházó – folytatta a polgármester.
Az uniós és magyar támogatás nélkül épülő, a próbaüzemét már idén ősszel megkezdő várdai erőművet a minap felkereste Glattfelder Béla, a Fidesz európai parlamenti képviselője, aki látogatása végén kijelentette: a földgáz árának emelkedése közben arra kell törekedni, hogy az országnak minél több alternatív energiát előállító üzeme legyen. Ugyanakkor arról is beszélt, hogy a kormánynak nincs ösztönző megújulóenergia-koncepciója, a szolgáltatók pedig nem is akarnak zöldgázt. Ezt igazolja egyebek között, hogy a magyar szolgáltató hónapok óta nem válaszol a várdai üzem holland beruházójának leveleire.
Baleset miatt lángokban az M1-es autópálya, több kilométeres a dugó