Újabb késő római kori, falusias jellegű településre bukkantak a Balaton közelében a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat régészei. A Sávoly déli részén végzett ásatás során egyebek közt késő római érmek és III. századi import kerámialeletek kerültek elő.
A Krisztus utáni III–IV. században római kori telep volt a Sávoly déli részén megkezdett, de egyelőre felfüggesztett motorpálya építési területén. A lelőhelyen folytatott munkálatok során a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat régészei közel 700-800 darab fémleletet találtak. Ezek többsége késő római érem volt, amelyeket a Pannonia provinciában működő pénzverdék bocsátottak ki. Érdekes lelet II. Julianus császár bikát ábrázoló, átlyukasztott verete, amelyet amulettként is viselhetett tulajdonosa. A fémleletek között megemlíthető több hagymafejes és madár alakú fibula, továbbá egy arany fülbevaló.
A régészeti feltárás során előkerült kerámialeletek arra utalnak, hogy a település fontos utak közelében volt. – A motorpálya építését megelőző régészeti munkák 2009 novemberében befejeződtek, ott további feltárások nem várhatók. A leletek a Somogy Megyei Múzeumba kerülnek – tudtuk meg Kárpáti Zoltántól, a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat dél-dunántúli regionális irodájának vezetőjétől.
Vasárnap délelőttönként családi programokkal várja az érdeklődőket a Nemzeti Színház