Segélykiáltás a végekről

Hatalmas munkanélküliség, végletekig tönkrement ipar, lepusztult infrastruktúra és csapnivaló közbiztonság – néhány körülmény, amivel jellemezni lehet az ország leghátrányosabb helyzetű kistérségeinek helyzetét. Néhány közülük a hevesi, ózdi, mezőkovácsházi, ahol – mások mellett – abban reménykednek, hogy az új kormány a korábbi években tapasztaltnál lényegesen nagyobb figyelmet szentel majd a leszakadt térségeknek, és mentőövet dob a nyomorban élőknek.

2010. 04. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy Füzesabonynál lehajtunk az M3-as autópályáról, és dél felé haladva egyre beljebb hatolunk a hevesi kistérségbe, nem mindennapi kép tárul elénk. Az utak katasztrofális állapota miatt lassan tudunk haladni, s a legritkább esetben látunk működő gyárat vagy vállalkozást, annál több lepusztult ház és tönkrement üzem szegélyezi utunkat. Az óriási munkanélküliségre egyértelmű bizonyíték, hogy a délelőtti időpont ellenére rengeteg fiatal és középkorú sétálgat a településeken, míg mások az önkormányzatoknál kilincselnek segítségért.
Heves megye 5. számú egyéni választókerülete a hevesi kistérségből és a gyöngyösi kistérség nyolc településéből áll. Tóth József, Tiszanána polgármestere, a körzet Fidesz–KNDP-s képviselőjelöltje előrebocsátja, Godó Lajos jelenlegi MSZP-s országgyűlési képviselőnek nem volt koncepciója a térség gondjainak rendezésére, ezért ők elsőként felmérték a választókerület állapotát. – A hevesi kistérség társadalmi, gazdasági és infrastrukturális szempontból mindig elmaradott és munkanélküliséggel különösen nagy mértékben terhelt volt. A gazdasági elmaradottság főként abból fakad, hogy mindig is fejletlen volt az ipar, hiszen az emberek túlnyomó többsége mezőgazdaságból élt. Ráadásul az elmúlt nyolc esztendőben még ez a gyenge lábakon álló ipar is leépült – panaszolja Tóth József. Emiatt a munkanélküliség az országos átlag körülbelül háromszorosa, de akad több olyan település is, ahol ez az arány 50 százalék felett van. Emiatt a családok többsége létbizonytalanságban él, és csak segélyekből tudja fenntartani magát. A helyzet kulcsa a gazdaság beindításában rejlik, Tóth József szerint járulékcsökkentéssel és a bürokrácia leépítésével kell segíteni a magyar munkaadókat.
– Amíg a környékbeli vállalkozások nem kapnak új lendületet, addig nehéz a munkanélküli tömegeket féken tartani, és így padlón van a közbiztonság is. Mindenki előtt ismertek a hevesi botrányok, hogy rendőröket vernek meg, tanárokat bántalmaznak, és mindezt büntetlenül teszik. Ezért helyre kell állítani a rendőrség anyagi és erkölcsi megbecsülését. Több rendőrre, jól működő rendőrőrsökre van szükség, és minden településre küldeni kell körzeti megbízottakat is. A rend fenntartása ugyanis állami feladat – mutat rá Tóth. A jelölt hangsúlyozza, hogy ezzel párhuzamosan javítani kell az utak állapotán, valamint fejleszteni kell a csatornahálózatot és a belvízelvezető rendszert is. – A kampány heteiben leszakadt az autóm kipufogója és hűtője, kiesett a baloldali indexe, eldeformálódott az egyik felnije, és kilyukadt az egyik kereke – érzékelteti a helyzetet a jelölt.
Nincs oka a dicsekvésre a szintén leghátrányosabb helyzetű ózdi kistérségnek sem. Riz Gábor, a választókerület Fidesz– KDNP-s képviselőjelöltje felhívja a figyelmet arra a kontrasztra, ami a természeti és épített környezet között feszül. – A térséget egyszerre jellemzik a gyönyörű, erdőségekkel tarkított dombok, a Sajó völgye, valamint a borsodnádasdi és ózdi üzemek rozsdás maradványai. A legnagyobb gondot azonban a munkanélküliség magas aránya és az elmaradó beruházások jelentik. A kormány az elmúlt években csak koncepciógyártás szintjén foglalkozott a leszakadt térségek felzárkóztatásával, az új ózdi ipari park is csak elképzelés szintjén létezik – emeli ki Riz Gábor, hozzátéve, hogy a katasztrofális foglalkoztatási mutatók romló közbiztonsággal párosulnak. Egyre több a személy elleni erőszak és a vagyon elleni bűncselekmény, amelyeket egyre gyakrabban fiatalok követnek el, akik mind brutálisabb eszközökhöz nyúlnak.
A mezőkovácsházi kistérség szintén a leghátrányosabb helyzetűek közé tartozik. Simonka György, a választókerület Fidesz–KDNP-s képviselőjelöltje szerint nyolc év szocialista kormányzása és Karsai József (MSZP) képviselői „munkája” juttatta ide Dél-Békést. – Az adottságaink alapján pedig nemcsak az országban, hanem egész Európában a legjobbak között lehetnénk. Nagyon jó a földjeink és vizeink minősége, kitűnő az éghajlat, és a térséget rendkívül szorgalmas emberek lakják, akik értenek a munkájukhoz. A sorozatos botrányok, a dinnyeborogatás és a tűzgyújtás után azonban elkerülnek minket a befektetők. A helyzetünket tovább rontja útjaink katasztrofális állapota, amelyek úgy néznek ki, mintha most ment volna végig rajtuk a szovjet hadsereg – fogalmaz Simonka György, aki szerint higgadt tárgyalással a térségbe lehet csábítani a befektetőket, és Dél-Békést fejlődő pályára lehet állítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.