Erős kézben a vagyon

A fejlesztési miniszter egy személyben felel majd az állami vagyonért, ha elfogadja a parlament azt a törvénymódosító csomagot, amelyet Matolcsy György és Fónagy János nyújtott be a Fidesz–KDNP képviselőcsoport nevében tegnap. Az állami beavatkozások eszközévé formálják a Magyar Fejlesztési Bankot, több tucat állami cég kerül a pénzintézethez.

2010. 05. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszűnik a jövőben a jogszabály-módosítások szerint a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács. Feladatait a továbbiakban a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) látja el, a tulajdonosi jogokat a nemzeti fejlesztési miniszter gyakorolja. Az MNV Zrt.-nél a miniszter legfeljebb héttagú igazgatóságot és öttagú felügyelőbizottságot nevez ki ötéves időtartamra. Az MNV igazgatósága látja el a vagyontanács eddigi feladatait.
Kikerül az MNV portfóliójából és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt.-nél landol vagy három tucat állami vállalat, köztük a Magyar Export-Import Bank, a Magyar Exporthitel Biztosító, a Diákhitel Központ, az Állami Autópálya Kezelő, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő, a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt., a Magyar Turizmus Zrt., az erdőgazdaságok, a lóversenytársaságok, a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok, az ITD Hungary Zrt. és a Regionális Fejlesztési Holding. A jogszabálytervezet szerint a kormány új szervezeti felépítésével összhangban a bank feletti tulajdonosi jogokat szintén a nemzeti fejlesztési miniszter gyakorolja. Ez azt jelenti, hogy mind az MNV, mind a fejlesztési bank által tulajdonolt állami cégek irányítása a fejlesztési miniszter kezében összpontosul.
A jogszabály-módosító csomag szerint az MFB Zrt. mindenkori feladata a kormány gazdaságpolitikájának támogatása a bank eszközeivel, valamint az elhúzódó gazdasági válság kedvezőtlen hatásainak kiküszöbölése. A magyar gazdaság különböző területein felmerülő, állami részvételt is szükségessé tevő fejlesztési feladatok finanszírozásának igénye indokolja, hogy a törvénymódosítás, szűk körben, kiegészíti a hitel- és tőkefinanszírozással érintett területeket többek között a turisztika, az agrárium és a vidékfejlesztés irányába.
Emellett fontos fejlemény, hogy legalább 100 milliárd forint lesz az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank jegyzett tőkéje a jelenlegi 60 milliárd forinttal szemben, ha a parlament jóváhagyja az erre vonatkozó törvénymódosító javaslatot. Az MFB a gazdálkodó szervezetek és az önkormányzatok éven túli forgóeszközhiteleire és kölcsöneire bankgaranciát, illetve kezességet vállalhat.
Erre a kezességvállalásra hamarosan szükségük lehet az önkormányzatoknak, hiszen számos település a korábban kibocsátott kötvények miatt komoly gondba kerülhet. Az önkormányzati rendszer egy részét az elmúlt években kibocsátott devizakötvények miatt már ez év őszére elérheti a csődhullám. Ekkortájt jár le ugyanis az önkormányzatok által 2006–2008 között kibocsátott kötvények türelmi ideje, így egyes számítások szerint az idén még csak 30 milliárd, jövőre viszont már 50-60 milliárd forintnyi adósságszolgálat terheli a kötvényeket kibocsátó mintegy 300 önkormányzatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.