Kétmilliós katonásdi katonáknak

Fára mászás, evezőstúra, vízisízés, paintball-lövészet. Többek között ez volt a programja a NATO magyarországi egészségügyi kiválósági központjának egy olyan csapatépítő tréningen, amelyre csaknem kétmillió forintot költöttek el a honvédség pénzéből. A néhány napos „továbbképzésre” fejenként százezer forint ment el külsős helyszíneken, miközben a honvédségnek számos üdülője, kiképzőobjektuma van.

2010. 05. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csapatépítő tréningekre költött el tavaly ősszel közel kétmillió forintot a Magyar Honvédség egészségügyi központjának pénzéből a Honvédelmi Minisztérium (HM) Katona-egészségügyi Kiválósági Központja.
Ezt a szervezetet a NATO számára hozták létre tavaly, és egyik büszkesége a honvédségnek.
A csaknem kétmillió forintnyi állami pénz elköltése viszont érthetetlen, hiszen a Magyar Honvédség számos üdülővel rendelkezik, kiemelt övezetekben, például a Balaton mellett vagy egyes vadászparadicsomokban.
A csapatépítő táborokat, illetve továbbképzéseket mégis külsős helyszíneken, például a visegrádi kalandparkban, illetve Szentendrén tartották. A programokon ráadásul katonai kiképzés jellegű programok, fára mászás, paintball-lövészet, evezés szerepelt, miközben a csapatépítés lényege éppen az, hogy a közösség a felhőtlen együttlét érdekében kiszakad a mindennapi közegéből. A katonák ezeket a tevékenységeket viszont kiválóan gyakorolhatták volna a várpalotai vagy éppen a szentendrei kiképzőobjektumokban is. Igaz, a programok között különleges vízisízés is szerepelt, ami nem tartozik a honvédség kiképzési profiljába. Információink szerint a közös katonásdiban mintegy húsz fő vett részt, vagyis fejenként százezer forintot költhettek el a néhány napos kiruccanásra a honvédség forrásaiból.
A HM lapunk kérdéseire válaszolva szakmai továbbképzésnek nevezte a programot, amelyen a NATO kiválósági központ állománya 2009. szeptember 25–26-án vett részt. Mint közölték, a NATO-ban működő kiválósági központok történetében a HM Katona-egészségügyi Kiválósági Központja (HM KEKK) példátlanul rövid idő alatt állt fel és kapta meg az akkreditációt nemzetközi szervezetként. A szaktárca szerint ez egy gondosan összehangolt és tervezett, feszített tempójú munka eredménye. 2009 őszén az – ekkor már nemzetközi állománnyal működő – központ „a szervezeti kohézió erősítése, valamint az állomány tájékoztatása érdekében csapatépítő tréninget tartott”. A szolgáltatást a HM KEKK ellátó szerve, a Magyar Honvédség Dr. Radó György Honvéd Egészségügyi Központ a jogszabályok teljes betartásával szerezte be. A szolgáltatás ellenértéke bruttó 1 875 000 forint volt – tette hozzá a szaktárca. A HM állítja, a Magyar Honvédség és a HM oktatási és üdülési objektumai „nem képesek az ilyen jellegű szolgáltatás nyújtására”. A katonai szerveknek ugyanakkor az oktatási és kiképzési igényeket – a tervezhetőség érdekében – legkésőbb a tárgyévet megelőző év október 10-ig kell megküldeni az HM tervezési és koordinációs főosztályának. A HM KEKK viszont 2008. októberben még nem létezett, ezért nem is küldhetett 2009. évre vonatkozóan helyszín-biztosítási igényt valamely oktatási és üdülési objektumba.
A HM KEKK megalakulásakor már nem volt szabad kapacitás a HM-üdülőben és oktatási intézményekben, ezért kellett megoldani külső helyszínen a „képzést” – tájékoztatott a minisztérium. Ennek némileg ellentmond, hogy forrásaink szerint a kiválósági központ előkészítő törzse már 2008 áprilisában létezett, a HM egyes üdülőiben pedig ma is igényelhetők szálláshelyek, és egy katonák számára szervezett program év közben is megoldható a kiképző- létesítményekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.