Csapatépítő tréningekre költött el tavaly ősszel közel kétmillió forintot a Magyar Honvédség egészségügyi központjának pénzéből a Honvédelmi Minisztérium (HM) Katona-egészségügyi Kiválósági Központja.
Ezt a szervezetet a NATO számára hozták létre tavaly, és egyik büszkesége a honvédségnek.
A csaknem kétmillió forintnyi állami pénz elköltése viszont érthetetlen, hiszen a Magyar Honvédség számos üdülővel rendelkezik, kiemelt övezetekben, például a Balaton mellett vagy egyes vadászparadicsomokban.
A csapatépítő táborokat, illetve továbbképzéseket mégis külsős helyszíneken, például a visegrádi kalandparkban, illetve Szentendrén tartották. A programokon ráadásul katonai kiképzés jellegű programok, fára mászás, paintball-lövészet, evezés szerepelt, miközben a csapatépítés lényege éppen az, hogy a közösség a felhőtlen együttlét érdekében kiszakad a mindennapi közegéből. A katonák ezeket a tevékenységeket viszont kiválóan gyakorolhatták volna a várpalotai vagy éppen a szentendrei kiképzőobjektumokban is. Igaz, a programok között különleges vízisízés is szerepelt, ami nem tartozik a honvédség kiképzési profiljába. Információink szerint a közös katonásdiban mintegy húsz fő vett részt, vagyis fejenként százezer forintot költhettek el a néhány napos kiruccanásra a honvédség forrásaiból.
A HM lapunk kérdéseire válaszolva szakmai továbbképzésnek nevezte a programot, amelyen a NATO kiválósági központ állománya 2009. szeptember 25–26-án vett részt. Mint közölték, a NATO-ban működő kiválósági központok történetében a HM Katona-egészségügyi Kiválósági Központja (HM KEKK) példátlanul rövid idő alatt állt fel és kapta meg az akkreditációt nemzetközi szervezetként. A szaktárca szerint ez egy gondosan összehangolt és tervezett, feszített tempójú munka eredménye. 2009 őszén az – ekkor már nemzetközi állománnyal működő – központ „a szervezeti kohézió erősítése, valamint az állomány tájékoztatása érdekében csapatépítő tréninget tartott”. A szolgáltatást a HM KEKK ellátó szerve, a Magyar Honvédség Dr. Radó György Honvéd Egészségügyi Központ a jogszabályok teljes betartásával szerezte be. A szolgáltatás ellenértéke bruttó 1 875 000 forint volt – tette hozzá a szaktárca. A HM állítja, a Magyar Honvédség és a HM oktatási és üdülési objektumai „nem képesek az ilyen jellegű szolgáltatás nyújtására”. A katonai szerveknek ugyanakkor az oktatási és kiképzési igényeket – a tervezhetőség érdekében – legkésőbb a tárgyévet megelőző év október 10-ig kell megküldeni az HM tervezési és koordinációs főosztályának. A HM KEKK viszont 2008. októberben még nem létezett, ezért nem is küldhetett 2009. évre vonatkozóan helyszín-biztosítási igényt valamely oktatási és üdülési objektumba.
A HM KEKK megalakulásakor már nem volt szabad kapacitás a HM-üdülőben és oktatási intézményekben, ezért kellett megoldani külső helyszínen a „képzést” – tájékoztatott a minisztérium. Ennek némileg ellentmond, hogy forrásaink szerint a kiválósági központ előkészítő törzse már 2008 áprilisában létezett, a HM egyes üdülőiben pedig ma is igényelhetők szálláshelyek, és egy katonák számára szervezett program év közben is megoldható a kiképző- létesítményekben.
Holnap jön az igazi tél!