Váratlanul vett örömteli irányt a budaörsi Kamaraerdő Hoszszúréti-patak partjának rendezése. A környékbeliek áprilisban több mint 300 lakó aláírásával tiltakozást juttattak el a település jegyzőjéhez, ám úgy tűnt, hogy a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség szakhatósági engedélyének a birtokában a város keresztülviszi eredeti szándékát. Egy tavaly június 4-i testületi ülésen ugyanis határozatot hoztak a hulladékudvarok és hulladékátrakó állomás kijelöléséről. Ebben Budaörs város önkormányzatának képviselő-testülete a hulladékudvar helyszínének Budaörs 4007/5. helyrajzi számú ingatlant jelöli ki. Holott a nevezett helyrajzi számon található ingatlan a legkevésbé sem alkalmas veszélyes anyagok tárolására.
Rekreáció szeméthegyekkel
Legalábbis így vélekedetett Nagy Balázs, az egyik érintett. Az „érintett” szó azonban az ő esetében többet jelent, mint a közigazgatási eljárásoknál általában. A lapunk birtokában lévő helyszínrajz szerint ugyanis a létesítendő hulladékudvar kerítése nyolc méterre húzódik Nagy Balázs teraszának szélétől.
A kétségbeesett férfi leginkább azt nehezményezte, hogy az érintett lakók feje felett, meghallgatásuk nélkül intézkedett az önkormányzat. Nagy Balázs lapunk kérdésére elmondta, hogy 2004 nyarán vette meg a telket Budaörs kamaraerdei részén, és 2007 februárjában költözött be a családjával. Meg sem fordult a fejében, hogy a patak partján, ahol évszázados fűzfa áll, szinte érintetlen természeti környezetben veszélyes hulladékok begyűjtésére hoznak létre depót. Különösen azért nem számított erre, hiszen ismerte az önkormányzat 2005-ös településszerkezeti tervét, amelyben ezt a részt rekreációs célú felhasználású különleges területnek jelölték meg. A fenti besorolás szerint ide csak sportlétesítményeket, szabadidős építményeket lehet építeni. Ezért érte hideg zuhanyként az a levél, amit januárban kapott, és amely arról tájékoztatta, hogy a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás elindított egy engedélyezési eljárást hulladéklerakó udvar ügyében a vele szomszédos területen. Ekkor derült ki a számára az is, hogy a budaörsi önkormányzat tavaly júniusban ezt a területet jelölte ki a hulladéklerakónak. Az pedig végképp érthetetlen volt, hogy a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség szakhatósági hozzájárulást adott az építési engedélyhez.
Tiltakozás a kukásautók ellen
Nagy Balázs elmondta, az háborította fel őket, hogy lakásuk közvetlen közelébe, a patakpartra olyan létesítményt terveztek, amelynek működése zajjal, bűzzel jár, és vonzza a guberálókat. Ráadásul a depó többlet teherjármű-forgalmat gerjeszt, egy nagy zivatar pedig azzal fenyeget, hogy veszélyes vegyszer kerülhet a patakba és a talajvízbe. Mindezek miatt – érveltek az érintett településrész lakói – sokszorosan éri kár őket: nemcsak a nyugalmuk vész el, de az ingatlanjaik is elértéktelenednek.
Érthető, hogy a környéken élők erőteljes tiltakozásba kezdtek, és mert akadt köztük mérnök, jogász, közigazgatásban járatos ember, meglehetősen szakszerű érvanyaggal bombázták a döntéshozókat.
Elmondták, hogy a tervezett lerakóhoz vezető út nem alkalmas nehéz teherautók, kukáskocsik kiszolgálására. A depó építése során kivágnák a terület egyik legidősebb, legszebb, szabadon álló fáját. De maga a környék sem alkalmas a lerakó befogadására, hiszen a település többi részétől vasút, autópálya, iparterület zárja el.
A levelek és tiltakozások azonban süket fülekre találtak. A polgármester egy hónappal ezelőtt írt válaszlevelében a városnak az Európai Unió által támogatott programhoz való csatlakozásával, a térségi hulladékgazdálkodási társulásnak tett elköteleződésével, illetve a sürgető, júliusi befejezési időponttal indokolta a helyszín kiválasztását, és azt állította, figyelembe vették a környéken élők érdekeit is.
Fordul Wittinghoff köpönyege
Az önkormányzat az utolsó pillanatig komolyan gondolta a patakparti veszélyeshulladék-lerakó építését, ezt bizonyítja, hogy értesülésünk szerint a tervező és a beruházó a közeli napokban járt az illetékes érdi építési hatóságnál, és igyekeztek meggyőzni az ügyintézőt, hogy adjon ki építési engedélyt a hulladékgyűjtőre.
Így állt a helyzet, amikor az elmúlt hét hétfőjének reggelén lapunk kérdéseket intézett a tervezett hulladékudvarral kapcsolatban a polgármesterhez. Még aznap este választ kaptunk, amely azt tartalmazta, hogy másnapra rendkívüli testületi ülést hívtak össze, amelyen Wittinghoff Tamás javaslatot tesz arra, hogy ezen a területen ne legyen hulladékudvar. A keddi testületi ülésen ennek eredményeként Budaörs város önkormányzat képviselő-testülete a korábbi határozatát úgy módosította, hogy a hulladékudvar helyszínéül a Budaörs, 4007/5. helyrajzi számú ingatlant nem jelöli ki. Egyben kéri a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulást, hogy az érintett ingatlanra tervezett hulladékudvart vegye ki a pályázat keretei közt megvalósuló létesítmények közül. Emellett Budaörs vállalja, hogy a társulás részére a hulladékudvar kiesése miatt felmerülő tervezési költségeket megtéríti. Nagy Balázs elmondta, nagyon megkönnyebbültek, amikor értesültek a rendkívüli ülésen történtekről. Az ott megjelent kamaraerdei szomszéd megtudta, az önkormányzat érintett szakemberei tovább dolgoznak a megfelelő helyszín felkutatásán. A patakparti telek azonban végleg lekerült a napirendről. Az önkormányzatnál is felismerték ugyanis, hogy a szabályozási problémák és a lakosság vehemens tiltakozása miatt ezen a helyen nem építhető hulladékudvar.