Szegényebb vidék, gazdagabb főváros

Nem segítették az uniós fejlesztési források az elmaradott régiók felzárkózását, többfelé szakított az ország – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal friss elemzéséből. Már kiugró a jövedelmek közti különbség a leggazdagabb országrész – a főváros és környéke – és a legszegényebb Borsod és Baranya között.

2010. 05. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább nőttek az országrészek közti különbségek Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint, amely a 2008. évi bruttó hazai össztermék (GDP) területi elosztását veszi górcső alá. A KSH megállapítja, hazánk gazdasága még inkább fővárosközpontú lett, miközben a lemaradó régiók helyzete rosszabbá vált. A Közép-Magyarország régió, amely a fővárost és Pest megyét foglalja magába, az ország teljes teljesítményének 48,1 százalékát adta 2008-ban. Ez a kibocsátás egy százalékkal emelkedett az előző évhez és több mint húsz százalékkal 1995-höz képest. A toronymagasan kiemelkedő fejlettségű régió egymagában több hazai terméket állított elő, mint a nem egészen tíz százalékot adó Közép- és Nyugat-Dunántúl, illetve az Észak- és Dél-Alföld együttvéve. A sereghajtó továbbra is Észak-Magyarország és a Dél-Dunántúl. Ráadásul a felsorolt régiók lemaradása éves szinten is nőtt, de az 1995-höz viszonyítva kifejezetten látványosan. Dél-Dunántúl, Észak-Magyarország, valamint Észak- és Dél-Alföld esetében a visszaesés megközelíti a tíz százalékot.
Az egy lakosra jutó bruttó hazai termék értéke 2008-ban 2,644 millió forint volt, az egy évvel korábbi értéket folyó áron 117 ezer forinttal haladta meg. A változás a Dél-Alföldön volt a legnagyobb, és közel azonos szinten maradt a Közép-Dunántúlon. A régiók rangsora az előző évihez képest kismértékben változott: a két legfejletlenebb régió, Észak-Magyarország és Észak-Alföld 2008-ban helyet cserélt. A két régióban az egy főre jutó GDP értéke mindössze 22 ezer forinttal különbözik.
A statisztikai hivatal adatai szerint 2008-ban az egy főre jutó bruttó hazai termék 1,1 százalékkal emelkedett az előző évihez viszonyítva. A fajlagos mutató 2007-ben és 2008-ban is 37 százalékkal maradt el az uniós átlagtól. A központi régió fejlettségi szintje 2008-ban – a főváros kimagasló, 139 százalékának köszönhetően – az EU-tagországok átlagának 104 százalékát érte el, az Észak-Magyarországé és Észak-Alföldé azonban csupán a 39 százalékát. A többi négy régió közül a két legfejlettebb dunántúli régió értéke a 27 uniós tagállam átlagának csaknem hatvan százalékát tette ki. Dél-Dunántúl és Dél-Alföld esetében ugyanez az arány 43, illetve 42 százalék. A KSH adataiból azonban az is kiderül, hogy a vásárlóerő változása az uniós átlaghoz viszonyítva 2007-ről 2008-ra csak fél százalékkal emelkedett. Ráadásul 2006-hoz képest kifejezetten csökkent ez az érték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.