Ugyan Anita a világ tetején

Feljutott a Mount Everest csúcsára, de rosszulléte miatt oxigénpalackkal tette meg a kritikus távot Ugyan Anita. A sportoló tavaly az első magyar nőként érte el a 8850 méteres csúcsot, idén azt tervezte, oxigénpalack használata nélkül kísérli meg ugyanezt. A sikeres hétfői mászás után Ugyan Anita rosszul lett, társai mentették meg az életét.

2010. 05. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Órás a hegyen. Mike Kobold – Ugyan Anita férje, egyben az expedíció vezetője – civilben óragyárosként keresi a kenyerét. Honlapja szerint büszke rá, hogy tavaly szakmájából elsőként kapaszkodhatott fel a Mount Everestre. Az idei mászás célja nem pusztán egy újabb sportteljesítmény elérése volt. Koboldék a népszerűségüket egy amerikai különleges katonai alakulat, a SEAL alapítványának támogatásához is igyekeztek felhasználni, adományokat gyűjtve. A Navy SEAL Warrior Fund a bevetéseken elhunyt kommandósok hozzátartozóit, illetve a megsérült katonákat támogatja. Mike Kobold az oxigénpalack nélküli mászásra az alakulat segítségével készült fel. (G. B.)


Rosszul érezte magát a csúcs közelében, ezért úgy döntött, hogy korábbi terveivel ellentétben oxigénpalack segítségével kapaszkodik fel a Mount Everestre Ugyan Anita. A sportoló hétfőn érte el másodszor a világ legmagasabb csúcsát. A Magyarok a világ nyolcezresein elnevezésű expedíciósorozat legeredményesebb hegymászónőjeként tavaly már feljutott a 8850 méteres Everestre, idén már plusz oxigén használata nélkül kísérelte meg ugyanezt. Ezzel eddig négy nő próbálkozott sikerrel a világon.
Miként megírtuk, a sportoló április elején, a nepáli oldalról vágott neki a hegynek. A mászás hosszadalmas volt, mivel szervezetét fokozatosan kellett hozzászoktatnia a ritka levegőhöz. A magasabban fekvő területeken rövid ideig tartózkodott, majd alább ereszkedett, hogy akklimatizálódjon.
Kollár Lajos, a Magyarok a világ nyolcezresein expedíciósorozat vezetője – akit Kiskunfélegyházán, Erőss Zsolttal közös fotókiállításának megnyitóján értünk utol – lapunknak elmondta: Ugyan Anita megfázott, elment a hangja, ráadásul megrázta Várkonyi László halálának a híre is. Ismert, a sportemberrel április 26-án, a hegy északi oldalán jégomlás végzett. Ugyan Anita az elmúlt napokban egyre rosszabbul lett, nehezen vette a levegőt, köhögött, végül belátta, hogy ilyen állapotban oxigénpalack nélkül nem képes felkapaszkodni a csúcsra. Palack segítségével azonban május 17-én, hétfőn sikerrel járt. Ereszkedés közben már fulladozott, a hideg levegő és a gyulladás miatt beszűkülhetett a légcsöve, a táborba érve pedig elkékült az arca és elájult. Társai oxigént adtak neki és elsősegélyben részesítették, négy óra múlva tért magához. Információink szerint tegnap lefelé indultak az alaptáborból.
Első magyarként – oxigénpalack nélkül – 1984-ben a felvidéki Demján Zoltán ért fel a Mount Everestre. Első magyar állampolgárként 2002-ben Erőss Zsolt mászta meg a világ legmagasabb, 8850 méteres csúcsát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.