Akcióterv és elszámoltatás

Gyurcsány Ferenc, Veres János tevékenysége, valamint Simor András jegybankelnök adóparadicsomban bejegyzett cége is a célkeresztbe kerül a tegnap kinevezett elszámoltatási kormánybiztos vizsgálata során. Lesújtó tényeket tartalmaz a Varga Mihály államtitkár által vezetett gazdasági tényfeltáró bizottság részjelentése, ezért a kormány sürgős lépésekre kényszerül. Bevezethetik az egykulcsos személyi jövedelemadót is.

2010. 06. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gazdasági akciótervet kidolgozó háromnapos – ma véget érő – rendkívüli kormányülés kezdődött szombaton azt követően, hogy Varga Mihály, a gazdasági tényfeltáró bizottság vezetője sajtótájékoztatón bejelentette: számos súlyos valótlanság és trükk szerepel a 2010-es költségvetésben, ezért azonnali beavatkozásra van szükség. A kormányülésen a kabinet tagjai mellett jelen volt Szapáry György, a Magyar Nemzeti Bank volt alelnöke, Járai Zsigmond és Bod Péter Ákos egykori jegybankelnökök, Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke, Patai Mihály tőzsdeelnök, valamint Török Ádám, a Költségvetési Tanács tagja.
A rendkívüli kormányülés első eredményét tegnap ismertették: eszerint elszámoltatásért felelős, azt koordináló kormánybiztost nevezett ki Papcsák Ferenc fideszes honatya személyében a kabinet – jelentette be Lovasberényben Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője az MTI szerint. Papcsák Ferenc feladata, hogy az elszámoltatást szervezze, összefogja, valamint a közpénzek jövőbeni tiszta, jogszerű, takarékos felhasználásáért jogszabályokra tegyen javaslatot.

*

Feladata lesz továbbá, hogy megnevezze azokat a felelősöket, akik az állam részéről korábban részt vettek olyan gazdasági döntésekben, amelyek egyértelműen károsak voltak az országnak és az adófizetőknek, és megtegye azokat a jogi lépéseket, amelyek következményeként a felelősöknek a törvény előtt kell majd számot adni tetteikről. Az Origo.hu tudósítása szerint Papcsák Ferenc az elmúlt két ciklus ügyeiből három csoportot konkrétan megnevezett, amelyekkel a kormány is foglalkozott a vasárnapi ülésen: az egyikben az offshore cégekkel összefüggésben a Wallis-csoport, Oszkó Péter korábbi pénzügyminiszter, a Magyar Villamos Művek és a Magyar Nemzeti Bank szerepel, a másodikban a Ferihegyi repülőtér és a Malév privatizációja, a harmadikban pedig közérdekű adatokkal való visszaélésről van szó Gyurcsány Ferenc és Veres János esetében, a 2006-os választások előtt sokak szerint meghamisított államháztartási adatok miatt.
A kormányülés közben Szijjártó Péter bejelentette azt is, hogy lesz adócsökkentés, a kabinet a mérlegelendő lehetőségek között fontolgatja az egykulcsos, 16 százalék körüli személyijövedelem-adó bevezetésének lehetőségét. Újságírói kérdésre a szóvivő elmondta azt is, a kormány elemzi, hogy az egykulcsos szja-ban miként jelenhetnének meg a családi adózás elemei.
Még a szombat délután megkezdődő kormányülés előtt állt a sajtó elé Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, aki elmondta: a gazdasági tényfeltáró bizottság első részjelentése szerint az idei költségvetés köszönő viszonyban sincs a valósággal. Varga a büdzséből hiányzó pontos összeget nem nevezte meg, mert, mint mondta, a végleges tényfeltárást egy hét alatt nem lehetett elvégezni, a teljes munkával augusztusra készülnek el. A tényfeltáró bizottság szerint az idei költségvetésben valótlan számok szerepelnek a jövedéki, a vállalkozásokhoz kapcsolódó és a regisztrációsadó-bevételek tekintetében, és irreálisak a költségvetési szervek kiadásaira vonatkozó számok. A közlekedési vállalatok, így a MÁV, a BKV és a Malév idei kiadásai is jóval magasabbak lesznek a tervezettnél, s nem felelnek meg a valóságnak a társadalombiztosítási alapok és az önkormányzatok előirányzatai sem.
A költségvetésből kifelejtettek Varga Mihály szerint több jelentős kiadási tételt. A bizottság nem találta megalapozottnak az egyik nagy áramszolgáltató vállalat felé fennálló állami tartozás nagyságát, és a Vértesi Erőművel kapcsolatos állami kötelezettségeket sem. Óriási pluszterhet ró idén az államra, hogy a tényfeltárás szerint a Magyar Fejlesztési Banknál és a Hitelgarancia Zrt.-nél százmilliárd forint nagyságrendű veszteséggel kell számolni, s hogy az elkülönített állami pénzalapok adatai is irreálisak.
A bizottság részjelentése alapján akciótervet dolgoz ki háromnapos ülésén a kormány, aminek részleteit várhatóan ma jelentik be. A készülő akcióterv legfontosabb eleme, hogy hazánk tartani tudja az idei évre előirányzott 3,8 százalékos államháztartási hiánycélt – mutatott rá Varga, hozzátéve: a deficit csak akkor tartható, ha a kormány azonnali intézkedéseket hoz. Kósa Lajosnak és Szijjártó Péternek a magyar államcsőddel kapcsolatos nyilatkozatait Varga szerencsétlennek nevezte, s elismerte, minden olyan összevetés túlzó, amely magasabb kockázati felárral rendelkező országgal hasonlítja össze hazánkat.
Külföldön sem látják úgy, hogy a magyar állam csődben lenne. Így például elutasította az esetleges magyar államcsődről szóló kijelentéseket szombaton Olli Rehn, az Európai Unió gazdasági és pénzügyi biztosa, és kijelentette, hogy megkezdődött a magyar gazdaság talpra állása. Újságíróknak nyilatkozva a biztos azt mondta, hogy a magyar gazdaság az újjáéledés útján halad, és az év első negyedében már megmutatta ereje első jeleit. Ezért Magyarország pénzügyi vagy az adósságok okozta csődjéről beszélni nagy túlzás – fogalmazott Olli Rehn az MTI szerint. Hasonlóan vélekedett Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök is. Az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsa, az Eurogorup elnöke tegnap egy lapinterjúban alaptalannak minősítette az aggodalmakat egy görögországihoz hasonló magyar adósságválsággal kapcsolatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.