Enyhe bhopali ítélet huszonhat év után

2010. 06. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszonhat évvel a világ egyik legnagyobb ipari katasztrófája után a közép-indiai Bhopal bírósága tegnap hét vádlottat talált bűnösnek a városban bekövetkezett gázmérgezés miatt, amely a legviszszafogottabb becslések szerint is legalább tizenötezer ember életét követelte. A bíróság halált okozó gondatlanság miatt fejenként két év szabadságvesztésre ítélte az Union Carbide amerikai cég indiai leányvállalatának hét, ma már nagyon idős egykori alkalmazottját – adta hírül az AP.
A tragédia éjszakáján, 1984. december 3-án mérgező gáz (metil-izocianát) szabadult el a növényvédő szereket gyártó Union Carbide bhopali üzeméből. Az indiai egészségügyi hatóság akkori jelentése 3500 halálos áldozatról szólt. Mai indiai becslések szerint legalább tizenötezer, az áldozatok érdekvédelmi szervezetei és az Amnesty International szerint pedig 25 ezer ember halálát okozta a fertőzött víz, a levegő, a talaj.
A katasztrófa miatt eredetileg az üzem nyolc vezetőjét (egyikük azóta meghalt), az amerikai anyavállalat akkori elnökét, a legfőbb felelősnek tartott, most 81 éves Warren Andersont, az anyavállalatot és két leánycégét helyezték vád alá. Andersont 1984-ben letartóztatták, majd óvadék ellenében szabadlábra helyezték az indiai hatóságok, a férfi sosem jelent meg a bíróság előtt. A baleset után a gyárat bezárták. Az Union Carbide mindvégig szabotázst emlegetett, végül 1989-ben peren kívüli megállapodás született arról, hogy 470 millió dollár kártérítést fizet Indiának. A környezetvédők azt állítják, hogy a negyed évszázada elhagyatott romok ma is mérgezik az ivóvizet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.