Az Otis Felvonó Kft. a 2004-es Deák téri mozgólépcsőcserével hívta fel magára a figyelmet. A közelmúltban dokumentumok alapján számoltunk be arról, hogy Kínában gyártott, tengeren utaztatott és Németországban átcímkézett mozgólépcsőket épített be a 2-es metró felújításának részeként 2004-ben a Deák téren az Otis Felvonó Kft., amely a munkát nyílt nemzetközi tenderen nyerte el a BKV-tól. Az 1,372 millió eurós – jelenlegi árfolyamon csaknem 384 millió forintos – beruházáskor a kivitelező cég több jogsértést is elkövethetett, mivel a közlekedési vállalattal kötött szerződés szerint a mozgólépcsőket a németországi Stadthagenben kellett volna legyártatni. A főbb elemek átcímkézése után a helyszíni szemlét Németországban tartották, majd a mozgólépcsők végül a Deák térre kerültek. Az Otis Felvonó Kft. állítja, hogy a fő alkatrészek többségét Európában gyártották le, és az egységeket az Otis kínai létesítményeiben szerelték össze, illetve tesztelték. Az ügyben a Budapesti Rendőr-főkapitányságra és a Legfőbb Ügyészségre is érkezett bejelentés, a BKV-nál pedig belső vizsgálat folyik.
Úgy tűnik, nemcsak a mozgólépcsőcsere, hanem az alkalmazottak foglalkoztatása is botrányosan folyt a cégnél. A lapunkhoz eljuttatott munkaóra-nyilvántartás szerint 2006-ban és 2007-ben több alkalmazott háromszáz, esetenként négyszáz órát teljesített havonta. Volt olyan karbantartó páros, amelyet 2006 decemberében 440, majd a következő hónapban 456 órát foglalkoztattak. A szerelők azonban később sem pihentek, hiszen februárban és márciusban is jócskán 400 óra felett dolgoztak a cégnél. A megdöbbentő adatokra több magyarázat is lehet. A papíron kimutatott munkaórák mögött nincs valós teljesítmény, vagy a karbantartók valóban ennyit dolgoznak, de akkor minden munkanapra csaknem húsz munkaóra jut. Előfordulhat az is, hogy a karbantartók csak papíron dolgoztak – előírások szerint – párban, valójában külön-külön végezték munkájukat. Szerettük volna, ha a cég magyarázatot adna a kérdéseket felvető munkaóra-nyilvántartásra, de kérdéseinkre lapzártánkig nem kaptunk választ.
Megkerestük az ügy kapcsán Hernádvölgyi Andreát, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) alelnökét, aki előtt nem ismeretlenek ezek a jelenségek. – Sajnos láttunk már sok hasonlót, különösen a vendéglátóiparból kapunk ilyen jelzéseket, ahol ebből sportot űznek. Tudomásom szerint az Otis Felvonó Kft.-nél nincs szakszervezet, emiatt a cégnél könnyebben történhetnek hasonló esetek. Ott ugyanis, ahol működik érdekképviselet, azonnal felemelnék szavukat az ilyen lépés ellen – mutatott rá az MSZOSZ alelnöke, aki szerint életveszélyes ennyi munkaórában foglalkoztatni az embereket. Mint megjegyezte, a fáradt munkavállaló nemcsak az elképesztő munkaóra-mennyiség, hanem a munkavégzés típusa miatt is életveszélyben van. – Ha az adott társaságnál lenne szakszervezet, akkor ilyen esetben az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőséghez vagy a munkavédelemhez fordulhatna. Mivel azonban nem működik érdekképviselet, az emberek minden bizonnyal nem mernek tiltakozni vagy bejelentést tenni a saját érdekükben, mert féltik az állásukat. Hernádvölgyi szerint jellemző, hogy sok cég dupla kimutatást végez: egyet a felügyeletnek készít, ez legális, a másik pedig a valóságot tartalmazza, amit azonban csak házon belül használnak. Az MSZOSZ alelnöke úgy vélte, erősíteni kell az ellenőrzésen, mert minden törvény annyit ér, amennyit betartatnak belőle. – A felügyelet nem zárkózik el ettől, de részben a jogszabályok, részben a korlátozott kapacitás miatt végesek a lehetőségei. Kérdés, hogy mikor lesz elegendő erejük a szükséges fellépéshez. Mindenesetre a szakszervezetek szívesen közreműködnének a helyzet rendezésében – tette hozzá.
Újabb botrányos pénzügyek derültek ki Magyar Péter testvéréről - videó