A versmondó tábor művészpalántái

Harminc versmondóverseny-győztes fiatal előadói képességét csiszolja ezekben a napokban négy színész, illetve drámapedagógus Balatonszemesen, a helyi temetőben nyugvó Latinovits Zoltán nevét viselő művelődési házban. Ám hiába várom őket reggel kilenckor a „bázison”, a tinédzser korú fiúk és lányok az üdülőhely Bagolyvárának egyik jó levegőjű parkjában „mondják a magukét”.

2010. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beszédhangokkal zenélünk, hangzókat, hangulatfestő, hangulatutánzó szavakat rakunk ide-oda. Ez nálunk a reggeli élesztgetés, ezzel kezdődik a nap – mondja Papp Dániel színművész, drámapedagógus. A tábor fiatal beszédtechnika-tanára szinte megállás nélkül vezényli növendékeit, akik láthatóan szívesen skandálják a hangképző szavakat. – Rendkívül fontos, hogy az előadóművész-képzésben, a zene is helyet kapjon – állítja határozottan Kalocsai Andrea, a Duna Televízió főmunkatársa, aki a művészeti vezető Bartók László asszisztenseként mutatkozik be, és arról beszél, miért tanít esténként népdalokat a fiataloknak.
Egy jó svádájú, tizennyolc éves fiú kérdésemre egyből rávágja: színész szeretne lenni, két, nyolc-tíz éves, szépen artikuláló társa pedig azzal büszkélkedik, hogy már szinkronszínészként is többször foglalkoztatták őket.
– Kalocsai Andrea, Kinizsi Ottó, Hujber Ferenc is itt kezdte, de én mégsem a táboraimból kikerült mai színészekre, előadóművészekre vagyok büszke, hanem például a szépen beszélő ügyvédekre vagy politikusokra – mondja Bartók László, aki mögött már húsz versmondó tábor van. – A versmondás hungaricum, így kellene kezelni. Például a magyartanárképzésben. Szomorú, hogy az irodalomtanár-jelöltek képzéséből hiányzik a versmondás tanítása – kesereg Bartók László előadóművész, a balatonszemesi versmondó tábor vezetője.
Kérdésemre, hogy vannak-e Kárpát-medencei fiatalok a táborban, azt válaszolja: miután a határon túl nincsenek olyan szervezetek, egyesületek, amelyek koordinálnák a versmondó versenyeket, nincs, aki győztes versmondót delegálna magyarországi táborba.
– Húsz éve szervezünk versmondó táborokat, Szemesen öt éve, a Magyar Versmondók Egyesületével közösen. Bartók László mellett Papp Dániel, Dudás Dorottya és Kalocsai Andrea alkotja a tanári kart. Én is azt vallom, amit Bartók László: jóllehet, a hazai vers- és prózamondó versenyek legjobbjait várjuk évenként Balatonszemesre, a fő törekvésünk nem feltétlenül a színészi és az előadó-művészi pályára irányítás. Irodalomkedvelő fiatalokat szeretnék nevelni Szemesen – összegezte a tábor célját a főszervező Kiss Marianna, a fővárosi Kondor Béla Közösségi Ház igazgatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.