Az őstuloktól a szürkemarháig

H O N F O G L A L ÓHa Hortobágy, akkor legyenek pusztában vágtató lovak, szilaj pásztorok, lobogó ingujjak, méla gémeskút, slambuc, andalgó birkanyáj és persze szürkemarha. Ha ügyesen szervezzük, és időben bejelentkezünk a falu szélén álló panzióban vagy valamelyik utazási irodánál, akkor megfelelő körítéssel elénk is tárul. Ám ha a puszta életét egykor meghatározó magyar szürke nem csak mint látványosság érdekel bennünket, érdemes egy kevés időt fordítani a Hortobágyi Nonprofit Kft. székházában nemrégiben nyílt állandó kiállításra is.

2010. 07. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A három termet betöltő tárlat igen kellemes meglepetés a látogató számára. A tablók szép kivitelűek, így a kellemes nézelődés végén az ember élménnyel és tudással egyként gazdagodik. Mindjárt a földszinten képeslapok formájában vonul fel előttünk a pusztai állat évszázados történelme, hogy aztán az emeletre csaljanak bennünket a szellemes installációk és ott részletesen is megismerkedhessünk vele. A képekről Magyarország egyik legszebb őshonos állata tekint ránk, egyszer mélán, máskor a harc hevétől dühösen, hajdúk által terelve, folyókon átúsztatva, fáradtan útban Augsburg, Morvaország, Itália és Nürnberg felé.
Megtudjuk, joggal érezzük magunkénak a tekintélyt sugárzó jószágot, mert bár a fajta eredetének körülményei nem ismertek mindent kizáró bizonyossággal, az bizonyított, hogy a Kárpát-medencében alakult ki az 1400-es éveket megelőző időszakban. Létrejöttében a kutatók szerint szerepe lehetett a honfoglalás idején itt élő őstuloknak, amit saját, kisebb termetű jószágaikkal kereszteztek eleink. A tenyésztés annyira sikeres volt, hogy a XV. századra hazánk fő exportcikke lett. Jócskán növelte a tartásával, kereskedelmével foglalkozó főurak, a Batthyányak, Thökölyek, Zrínyiek, Kanizsaiak – sőt a kora tőzséreként emlegetett Bethlen Gábor erdélyi fejedelem – és az élelmes városok vagyonát, majd a Habsburgok mohó kedvéből egyre inkább a kamarának szolgált a kiviteléből származó busás bevételekkel. (Azért a marhakereskedelem az 1622-es monopolizálását követően is érdemes volt foglalkozni vele, a hortobágyi pusztát bíró Debrecen például évszázadokig gazdagodott a ridegen tartott állatok eladásából. Ennek kapcsán a kiállítás megnyitóján Kósa Lajos polgármester tréfásan meg is jegyezte, szívesen lenne ma is annak városnak a főbírája, amelyik a királyi Magyarország legnagyobb szürkemarha-állományát mondhatja magáénak.)
Korabeli képek, metszetek mutatják be hasznosításának sok tucat fajtáját: hogyan főztek a csontjából enyvet, készítettek gyertyát faggyújából a drága viasz alapanyag kiváltására. Hogyan tartósították húsát a pásztorok apróra vágva, nagyon sós vízben megfőzve, napon szárítva és szellős vászontarisznyákban tárolva, és azt is, hogyan készítették el belőle hagyományos ételüket, a ma is közkedvelt gulyást. Bőrét a pásztor is kikészítette házi használatra cipőnek, szíjnak, övnek, de a nyersbőr maga is értékes áru volt, például a Zrínyieknél jelentős bevételi forrásként szerepelt. Aztán láthatjuk még a szarv feldolgozásának rafinált módjait, hogyan helyettesítették vele a fát, hogyan „spanyolozták” a díszes pásztorkürtöket, miként készítettek a szaruból gombokat, fésűket, tárolóedényeket.
A tárlat végigköveti a fajta hanyatlását a XIX. századtól terjedő istállózó állattartás következtében, felidézi a második világháborút követő erőszakos kiszorítását szovjet rendeletre, felvillantja a hatvanas évekre megmaradt egyetlen hortobágyi gulya életképeit, amiből egy génmegőrző program segítségével fejlesztették fel az állományt a ma élő húszezer példányra, megteremtve ezzel a lehetőséget arra, hogy húsa újra megjelenhessen a kereskedelemben. Ha pedig mindettől kedvet kapunk a belőle készült kitűnő ételek megkóstolására, természetesen azt is megtehetjük a kiállítás helyszínétől néhány száz méterre álló Hortobágyi Nagycsárdában, ahol időnként még most sem restek a pásztorélet hagyományait híven őrző gulyásoktól főzési tanácsokat kérni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.