Évek óta küzdenek helyi civilek a szegedi kenderfonó épületének megmentéséért. Az ügyben a Fidesz is több alkalommal felemelte szavát. A vita azok után kezdődött, hogy a több mint százéves, ipartörténeti jelentőségű gyárépület területét megvette az Einkaufs-Center (ECE) Szeged GmbH, amely egy negyvenezer négyzetméter alapterületű bevásárlóközpontot épít az ingatlanon, és emiatt fokozatosan elbontotta az eredeti épületet. Korábban a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal nem tartotta védelemre érdemesnek az épületegyüttest, mégis javaslatot tett néhány épületrész megóvására. Ilyen volt a Rigó utcai homlokzat is, amelyet utoljára bontottak le.
A beruházó cég szerint rossz volt a fal állaga, ezért kellett azt lebontaniuk. – Semmi sem változott a korábbiakhoz képest, ez a folyamat a kivitelezési technológia része. Az érintett homlokzati szakaszokat az eredeti formájukban és elemeikből teljesen rekonstruáljuk a bevásárlóközpont megnyitásáig – nyilatkozta a Szegedma.hu internetes portálnak Christoph Augustin, a beruházó ECE cégcsoport vezetője. Hozzátette, hogy a homlokzatot az eredeti téglák felhasználásával, a falak korábbi osztásával azonos módon építik újjá, amelyekről a munkálatok megkezdését megelőzően részletes felmérés készült. Nyugalomra intett mindenkit a helyi önkormányzat is. – A Rigó utcai homlokzatot az eredeti állapotnak megfelelően integrálni kell az új építésű homlokzatban a jelenlegi helyén. Eredeti állapotnak az 1937-es felmérési tervdokumentációt kell tekinteni – közölte Kovács Béla, a szegedi önkormányzat építési irodának vezetője, hozzátéve, hogy az építési engedély megadása e szabály figyelembevételével történt.
– A beruházó részletes felmérést készített a homlokzatról, amely egyrészt megörökítette annak felméréskori állapotát téglánként, minden egyes tagozatra, elemre kiterjedően, másrészt feltárta műszaki állapotát is. A felmérés megállapította, hogy a homlokzatnál állékonysági problémák vannak, illetve a korábbi időszakokban olyan javítások, pótlások történtek, amelyek az eredeti állapotot megváltoztatták mind megjelenésében, mind anyaghasználatában. Ezt követően a beruházó egyeztetést kezdeményezett az építésügyi hatóságnál a feltárt problémák megoldása érdekében. A megbeszélés után az a hatósági álláspont alakult ki, hogy a jogszabályi előírás akkor is teljesül, ha a homlokzati falat elbontás után a (szabályzatban) meghatározott eredeti formájában, eredeti anyagok használatával újjáépítik – közölte az irodavezető.
A Szögedi Védegylet elnökét azonban nem nyugtatta meg sem a beruházó, sem az önkormányzat tájékoztatása. Szabó László, aki a kenderfonó védetté nyilvánítását indítványozta, lapunknak megjegyezte, első körben a jogi lépés kínálkozik, megmenteni már nincs mit, mert az utolsó téglát is ledöntötték. Megjegyezte, mindenképpen példát statuálnának, hogy többet hasonló esetek ne fordulhassanak elő. – A modernség Európa művelt felén ma már az épített értékek megőrzése és azok új tartalommal való megtöltése – tette hozzá. Szabó Emese, a Szögedi Védegylet tagja feljelentést is tett ismeretlen tettes ellen rongálás vétsége miatt.
Vonatgázolás történt Püspökladánynál