Tegnap, a délelőtti órákban történt a robbanás. A detonáció szétnyomta az 1993-ban épített víztorony tetejét, a benne lévő mintegy 700 köbméternyi víz a környékre zúdult, a tető szigetelése, a burkolat részét képező lemezdarabok 50–100 méteres sugarú körben szétrepültek. Az épület megdőlt, és áram alatt lévő vezetékek szabadultak ki mintegy 40 méteres magasságban.
A baleset konkrét okait még vizsgálják, ám valószínűsíthető, hogy a nagy hőség, illetve a vihar is hozzájárult ahhoz, hogy a tározó metángáztúlnyomás következtében felrobbant. – Az épület helyreállítására gyakorlatilag nincs esély, ezért a védelmi bizottság tegnap délben azonnali bontást javasolt – közölte Pernyák Sándor, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője.
Tilki Attila (Fidesz), a város polgármestere szerint az új hidroglóbusz felépítése akár 150 millió forintba is kerülhet. Elmondta: az okokat egyelőre csak találgatni lehet; felvetődött az anyagfáradás és a metángázrobbanás lehetősége, szerinte nem feltétlenül valószínűsíthető az emberi mulasztás.
*
A rendőrség mindenesetre közveszélyokozás gyanújával nyomozást rendelt el ismeretlen tettes ellen – közölte a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-vel. Fülöp Gergely megerősítette: az előzetes szakvélemények alapján feltehetőleg az üzemeltetés során felgyülemlő gáz robbant fel. A százados hozzátette: a további – szakértők bevonásával folytatott – vizsgálat azt hivatott tisztázni, hogy emberi mulasztás állhat-e a háttérben.
A robbanás következtében néhány órán keresztül a víz- és áramellátás is szünetelt Fehérgyarmaton és öt környező településen. Villany azóta már van, és a vízellátás is elindult, de vízkorlátozás van érvényben. A torony újjáépítéséig a térség négy kútjából származó vizet csak szivattyúk segítségével tudják a vezetékekbe pumpálni. Az ellátás biztonságához hozzájárul egy földi tározó is, ám ennek a kapacitása kicsi, a szivattyúk üzemeltetésének költségei viszont magasak. Ráadásul víztorony nélkül, áramszünet esetén azonnal leáll az ivóvíz-szolgáltatás az érintett településeken. Ezt elkerülendő a fehérgyarmati önkormányzat tárgyalásokat kezdett egy aggregátor kölcsönvételéről, amiért használati díjat nem kellene fizetniük, pusztán az üzemeltetés kerülne pénzbe. Hosszú távon ez nem megoldás, a vízellátás biztonsága megköveteli egy új hidroglóbusz építését. Kérdés azonban, hogy miből lehet ezt megvalósítani. A most felrobbant torony felépítése 1993-ban 35 millióba került. Egyelőre nem tudni, honnan tudja majd előteremteni Fehérgyarmat a szükséges fedezetet. – A vis maior alap csak olyan esetekben nyújthat segítséget a károsult önkormányzatoknak, ha a katasztrófát természeti csapás idézte elő. Bár ennek gyanúja felmerült, a vizsgálat befejezéséig biztosan nem állítható – tájékoztatott Kovács Attila, Fehérgyarmat jegyzője.
Pernyák Sándor, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője arra figyelmeztet: tartani lehet egy újabb vihartól vagy forgószéltől is, ami az épület jelen állapotában további károkat, akár személyi sérülést is okozhat. A baleset következtében ugyanis kiszakadtak a falból az elektromos vezetékek, s ezek tegnap délután még 30-40 méteres magasságban szabadon lógtak, a 10 méteres körzetben szétröpült betontörmelék pedig gyakorlatilag beborítja az épületet környező futballpályát és az utat, több helyen lehetetlenné téve a közlekedést.
A helyszíni szemlét követően Nyíregyházáról egy kosaras kocsit irányítottak a térségbe a magasban lévő ingatag épületdarabok és a vezetékek eltávolítására. A veszély elhárításán lapzártánkkor harminc polgárőr és tűzoltó dolgozott. A helyreállítási munkálatok miatt késő délután újabb részleges áramszünet volt a baleset közvetlen környékén, ennek megszüntetését tegnap estére ígérte az E-ON.
Nem életveszélyes, ám kellemetlen következménye a balesetnek, hogy az ötvenméteres épület tetején elhelyezett tucatnyi antenna megrongálódása miatt a mobiltelefon- és mobilinternet-szolgáltatások terén zavarok voltak tapasztalhatók.