Túl van az ezredik, gammakéssel végzett műtétjén a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC), a legutóbbi páciens egy hatvanéves férfi. A beteg agyának mozgatókérgében egy két centiméteres, áttétes daganatot sikerült szétroncsolni az eljárással, a beavatkozást Bognár László professzor és Dobai József idegsebész végezte. Az operáció mindössze egy órát vett igénybe, altatásra pedig egyáltalán nem volt szükség. Műtét után két órával a beteg már ebédelt is, és minden esélye megvan rá, hogy két-három hét múlva a mozgáskorlátozottsága is csökkenjen – tudtuk meg Dobai Józseftől.
A gammakéssel kezelt páciensek negyven százaléka agyi áttétet adó rákbetegségben szenved, de használják a módszert olyan esetekben is, amikor a műtét túl nagy rizikóval járna – ilyen például a hallóideg-daganat eltávolítása. Alkalmazzák koponyafelnyitással járó műtét után kiegészítő kezelésként, illetve akkor is, ha a beteg hagyományos módszerekkel egyáltalán nem operálható. Az eljárás lényege, hogy a gammakés – ami tulajdonképpen egy nagyon vékony és precízen irányítható sugárnyaláb – a koponya felnyitása, illetve a környező szövetek roncsolása nélkül célzottan képes elpusztítani az agyban lévő kóros elváltozásokat. A kórképet MR-vizsgálattal térképezik fel, ennek elvégzéséhez a homlokcsonthoz és a tarkócsonthoz alumíniumkereteket rögzítenek. Ez a beavatkozás egyetlen olyan része, ami némi fájdalommal jár, ezért helyi érzéstelenítéssel végzik. Majd számítógépes program segítségével pontosan meghatározzák a daganat helyét és a szétroncsolásához szükséges sugármennyiséget. A programot fizikus is ellenőrzi. Ezt követően történhet meg a beavatkozás, amikor is gammasugárral megcélozzák a daganatot, amely a műtét után két-három héten belül szétesik. A kezelés következtében a betegek állapota és közérzete jelentősen javul. Felépülésük felgyorsul, mert nincs vérzéssel járó beavatkozás, így nincsenek szövődmények sem – tájékoztatott Bognár László.
Az ezredik műtét apropóján Kósa Lajos, Debrecen polgármestere elmondta, a város fontosnak tartja, hogy a világ élvonalába tartozó kezelések legyenek elérhetők Debrecenben, ezért anyagilag is részt vállaltak abban, hogy a gammakés a DEOEC-re kerülhessen. A város a Debreceni Vagyonkezelő Holding Zrt.-n keresztül kétharmad részben tulajdonosa annak a társaságnak, amelyik a gammakést telepítette, illetve működtetését végzi. A gammakést – vagy másképpen kobaltsugár-alapú sugársebészeti eljárást – három éve honosították meg Debrecenben, Magyarországon elsőként, és azóta is egyedülállóan Bognár professzor közreműködésével. A beavatkozást a tb finanszírozza, így havonta 30-40 hazai beteget tudnak kezelni. Mivel sem Ukrajnában, sem Bulgáriában nincs gammakés, ezekből az országokból is érkeznek páciensek, nekik a kezelés önköltséges, ára hatezer euró.
Mutatjuk, így néz ki VV Fanni gyilkosa - videó