Gammakéssel az agytumorok ellen

Koponyafelnyitásos műtét esetén biztos bénulással nézett volna szembe az a hatvanéves férfi, akinek agya mozgatókérgében egy két centiméteres, áttétes daganatot sikerült szétroncsolni a napokban gammakés segítségével. Ez volt az ezredik alakalom, amikor a Debreceni Egyetemen ilyen sugársebészetei eljárással kezeltek más módszerrel nem, vagy csak kevésbé hatékonyan gyógyítható beteget.

2010. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Túl van az ezredik, gammakéssel végzett műtétjén a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC), a legutóbbi páciens egy hatvanéves férfi. A beteg agyának mozgatókérgében egy két centiméteres, áttétes daganatot sikerült szétroncsolni az eljárással, a beavatkozást Bognár László professzor és Dobai József idegsebész végezte. Az operáció mindössze egy órát vett igénybe, altatásra pedig egyáltalán nem volt szükség. Műtét után két órával a beteg már ebédelt is, és minden esélye megvan rá, hogy két-három hét múlva a mozgáskorlátozottsága is csökkenjen – tudtuk meg Dobai Józseftől.
A gammakéssel kezelt páciensek negyven százaléka agyi áttétet adó rákbetegségben szenved, de használják a módszert olyan esetekben is, amikor a műtét túl nagy rizikóval járna – ilyen például a hallóideg-daganat eltávolítása. Alkalmazzák koponyafelnyitással járó műtét után kiegészítő kezelésként, illetve akkor is, ha a beteg hagyományos módszerekkel egyáltalán nem operálható. Az eljárás lényege, hogy a gammakés – ami tulajdonképpen egy nagyon vékony és precízen irányítható sugárnyaláb – a koponya felnyitása, illetve a környező szövetek roncsolása nélkül célzottan képes elpusztítani az agyban lévő kóros elváltozásokat. A kórképet MR-vizsgálattal térképezik fel, ennek elvégzéséhez a homlokcsonthoz és a tarkócsonthoz alumíniumkereteket rögzítenek. Ez a beavatkozás egyetlen olyan része, ami némi fájdalommal jár, ezért helyi érzéstelenítéssel végzik. Majd számítógépes program segítségével pontosan meghatározzák a daganat helyét és a szétroncsolásához szükséges sugármennyiséget. A programot fizikus is ellenőrzi. Ezt követően történhet meg a beavatkozás, amikor is gammasugárral megcélozzák a daganatot, amely a műtét után két-három héten belül szétesik. A kezelés következtében a betegek állapota és közérzete jelentősen javul. Felépülésük felgyorsul, mert nincs vérzéssel járó beavatkozás, így nincsenek szövődmények sem – tájékoztatott Bognár László.
Az ezredik műtét apropóján Kósa Lajos, Debrecen polgármestere elmondta, a város fontosnak tartja, hogy a világ élvonalába tartozó kezelések legyenek elérhetők Debrecenben, ezért anyagilag is részt vállaltak abban, hogy a gammakés a DEOEC-re kerülhessen. A város a Debreceni Vagyonkezelő Holding Zrt.-n keresztül kétharmad részben tulajdonosa annak a társaságnak, amelyik a gammakést telepítette, illetve működtetését végzi. A gammakést – vagy másképpen kobaltsugár-alapú sugársebészeti eljárást – három éve honosították meg Debrecenben, Magyarországon elsőként, és azóta is egyedülállóan Bognár professzor közreműködésével. A beavatkozást a tb finanszírozza, így havonta 30-40 hazai beteget tudnak kezelni. Mivel sem Ukrajnában, sem Bulgáriában nincs gammakés, ezekből az országokból is érkeznek páciensek, nekik a kezelés önköltséges, ára hatezer euró.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.