Ifjú világzenekar Debrecenben

Vasárnaptól egy hétig multikulturális zenei eseménysorozat helyszíne lesz a Debreceni Egyetem. A tucatnyi izgalmas koncert keretét az Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiája adja, amelyre az idén több mint másfél száz fiatal tehetség jelentkezett, s amelynek zárásaként Vásáry Tamás karmester irányításával az akadémia ideje alatt újraszerveződő Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar is pódiumra lép.

2010. 07. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara az idén tizedik alkalommal rendezi meg az Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiáját szakközépiskolás növendékek, főiskolások, egyetemi hallgatók és fiatal zenetanárok számára. Az egyéni mesterkurzusok mellett kamara- és nagyzenekari munka is folyik, az elért krediteket és a teljesített kurzusokat a tábor végén oklevél tanúsítja. A rendezvény növekvő népszerűségét bizonyítja, hogy a kezdetekkor mindössze néhány tucat fiatal érdeklődött iránta, a mostani, tizedik alkalomra pedig több mint 160 fiatal jelentkezett a világ minden tájáról – Európa mellett más kontinensekről, Ausztráliából, Japánból és az Egyesült Államokból is. A népszerűséghez nagyban hozzájárul, hogy Vásáry Tamás, a debreceni származású Kossuth-díjas mester évről évre megtiszteli jelenlétével az akadémiát, és a résztvevőkből újjászervezi a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekart, amely várhatóan most is parádés koncerttel zárja a bő egyhetes munkát július 27-én vasárnap. Ezt követően a mester számos magyarországi és külföldi helyszínen bemutatja a debreceni akadémián szervezett nyolcvantagú zenekarát. Július 28-án Budapesten, 29-én Balatonfüreden, 30-án pedig Ausztriában, Oberschützenben lépnek fel. Elhangzik Erkel Hunyadi Lászlójának nyitánya, Bizet Carmen szvitje, Liszt Ferenc Les Préludes és Dohnányi Ernő Szimfonikus percek című műve, és részleteket hallhatunk Kodály Háry Jánosából is. Az est szólóénekesei Busa Gabriella és Fülep Máté lesznek.
Az akadémiához hagyományosan multikulturális koncertsorozat kapcsolódik. A hangversenyek helyszíne elsősorban a zeneművészeti kar Egyetem téri épületében lévő Liszt Terem, ám lesznek koncertek vidéken, így Nyírbátorban, Nádudvaron és Vaján is. Az akadémiát július 18-án fuvolagála nyitja. Matúz István és Gyöngyössy Zoltán játékát és Mogyorósi Éva zongorahangversenyét hallhatjuk, Bach G-dúr szvitje, Fauré Pillangója, Schumann három románca mellett Hollós Máté, Madarász Iván, Szigeti István, Doppler és Tihanyi László egy-egy műve is felhangzik. Július 19-én Kovács Dénes születésének 80. évfordulója tiszteletére Mozart-, Beethoven- és Schubert-szonátákat tűz műsorára Zs. Szabó Márta hegedű- és Hargitai Imre zongoraművész. Július 20-án rezes-, 21-én pedig ütősgála lesz, utóbbin a svéd Andres Loguin mellett az akadémia ütőhangszeres hallgatói is fellépnek. Július 24-én Szatmári Zsolt klarinét- és Lakatos György fagottművész lép pódiumra, de még aznap egy mélyhegedűgálára is sor kerül Nagy Sándor és Rőmer Ádám közreműködésével. Július 25-én kamaraest, 26-án pedig, a Franciaországban élő Hadady László oboa- és Böszörményi Judit zongoraművész szórakoztatja a közönséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.