Jégvédelmi ágyúkat tesztelnek

Belga találmány rendszerbe állítását ajánlják gyümölcskertészeknek a Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományi Centrumának (DE AGTC) kutatói az idei nyáron heti rendszerességgel visszatérő, több ezer hektárnyi termést tönkretevő jégesők ellen. Az időjárás-módosító gépezet lökéshullámokkal működik, hatására két-három kilométeres körzetben megszűnik a villámlás, kivilágosodik az ég – tájékozatott Szabó Zoltán professzor.

2010. 07. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gömbvillámot láttak. Hazaengedték tegnap azt a három embert, akit megfigyelésre szállítottak kórházba, miután – szemtanúk szerint – szombaton gömbvillám csapott bele egy négyemeletes lakóházba Szolnokon – tudta meg lapunk a Hetényi Géza-kórház munkatársától. Az érintetteknek enyhébb áramütésre utaló tüneteik voltak, állapotuk nem súlyos. A Szoljon.hu korábban arról tudósított, hogy a szemtanúk kékesfehér fényjelenséget láttak, amely óriási robajjal, a semmiből csapott le a házra. A történtek után több lépcsőházban is áramkimaradás volt, és akadt olyan lakás, ahol tönkrement a tévé, a mosógép, a telefon és a számítógép. Ha az észlelt objektum a környezetétől elhatárolódott, volt valamilyen mozgása és időben néhány másodpercig látható volt, könnyen lehet, hogy valóban gömbvillámot láttak a helyiek – nyilatkozta lapunknak Dombai Ferenc, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a gömbvillám misztikus dolog. Bár léteznek különféle elméletek, az égi jelenség létrejötte és mibenléte a mai napig kérdéses. Átlagosan 15 másodpercig látható, úszik a föld közelében, és mozgásirányát látszólag nem befolyásolja a szél. Magyarországon minden évben többen jelzik, hogy látták a különös képződményt.


A jégesővel fenyegető felhők ágyúval való szétoszlatására már 1860-ban kísérletet tett egy osztrák gazda, az 1890-es években pedig Magyarországon is próbálkoztak vele puskaport alkalmazva. E korai szerkezetek azonban kezdetlegesek voltak, s a közelgő vihar előrejelzésére semmilyen megbízható módszer nem volt. A technika fejlődése azonban a XX. század közepére lehetővé tette a jégrakéták elterjedését.
Az eljárás lényege az volt, hogy a vihargóc közepébe földről vagy repülőgépről indítva rakétákkal ezüst-jodidot lőnek ki, s ezzel megakadályozzák a nagyméretű – és nagy kárt okozó – jégkristályok kialakulását. Bár az időjárás mesterséges befolyásolását környezetvédelmi okokra hivatkozva 1976-ban megtiltotta az ENSZ, a technológia alkalmazásáról nem mondtak le azok, akik nem engedhették meg maguknak a rossz időt. Az 1980-as moszkvai és a 2008-as pekingi olimpián is ezüst-jodidos jégrakéták alkalmazásával érték el, hogy ragyogó napfényben szurkolhasson a stadionok közönsége az élsportolóknak. De széles körben használták az ezüst-jodidos ágyúkat a mezőgazdaság védelmére is. Magyarországon például Baranyában, a Tenkes-hegyen működött ilyen szerkezet 1960-tól 1989-ig.
Az ágyú leszerelésének helyességéről vagy helytelenségéről lehet vitatkozni – mint ahogy azt abban az időszakban többen meg is tették –, de az nem igaz, hogy a klímaváltozás szélsőséges időjárási képletei idején ne lenne szükség valamilyen használható megoldásra a mezőgazdasági termények védelme érdekében. E felismerésből kiindulva kezdtek már bevált, hatásos megoldásokat keresni a DE AGTC kutatói másfél évvel ezelőtt, és bukkantak rá a 2004-ben kifejlesztett belga lökéshullám-generátorra. Az ágyú belsejében hét másodpercenként acetiléngáz robban fel, s ez nagy energiájú koncentrált lökéshullámokat hoz létre. Ezek a felhőkbe jutva megakadályozzák a pozitív és negatív töltések elemi erejű találkozását, illetve a hideg és a meleg levegő hirtelen összeütközését, csökkentve ezzel a vihar, illetve darabos jég kialakulásának esélyét. A jégágyúk viszonylag olcsón – ötvenezer euróért – beszerezhetők, éves működtetésük költsége félmillió forint, s valószínűleg a környezetet is kevésbé terhelik, mint az ezüst-jodidos társaik. Költsége a jégháló árának is csak tizede, igaz, hatásosságban valószínűleg alulmúlja azt.
Az eszközt már több európai országban használják, és a tapasztalatok azt igazolják, hogy 80 hektárnyi gyümölcsös biztosan megvédhető vele a jégveréstől. Települések védelmére viszont kevésbé alkalmas, mert a hét másodpercenkénti robbanás túlságosan nagy és kellemetlen zajhatást eredményez. Magyarországon hat vállalkozás jelenleg hét jégágyút tesztel, s a kipróbálásban részt vevő Apáti Ferenc – aki a klímaváltozás következményeinek enyhítésével foglalkozó debreceni kutatócsoportnak is tagja – tájékoztatása szerint a tapasztalatok itthon is biztatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.