Hatalmas kárt szenvedtek a Visztula parti települések. A megáradt folyó elmosta a házakat, a telkeket, odalett a termés a nagyrészt mezőgazdasági területekből álló szentkereszti vajdaságban – idézi fel kérdésünkre Dorota Grela hitoktató, a lengyel csoport vezetője. Azokból a családokból választották ki a kéthetes balatoni nyaralásra érkező, együttesen száztíz, jórészt középiskolás fiút és lányt, amelyekre a legnagyobb csapást mérte a megáradt folyó. – Ezeket a gyerekeket érte a legsúlyosabb stressz, őket érintette legkomolyabban a katasztrófa, hiszen szüleikkel együtt kétségbeesetten nézték végig, amint elviszi javaikat, házukat, bútoraikat, összes értéküket a folyó. A Balatonőszödön nyaraló gimnazistáinkra és szakközépiskolásainkra odahaza az újjáépítésben való kemény részvétel vár, a lakások, a házak lakhatóvá tétele. A vakációjuk egészen biztos ezzel telik majd el – teszi hozzá Dorota Grela.
A gyerekekkel Balatonlelle mellett találkozunk. Két nappal a lengyel fiatalok megérkezése után ugyanis a kormányüdülőben jelentkezett a lellei vidámpark tulajdonosa, és felajánlotta: egy-egy délutánra mind a három turnust vendégül látja ingyen. – Keddenként ez, hétfőnként pedig a Balatoni Hajózási Zrt. jóvoltából ugyancsak ingyenes hajókirándulás a gyerekek programja – meséli örömmel Smudla Katalin, az őszödi tábor vezetője.
Itt, a vidámpark bejárata közelében szólítom meg a láthatóan jó kedvű, tizennyolc éves Marcin Juszczykot. Elsőként arról kérdezem, milyen kárt tett otthonukban az árvíz. – Egy többszintes házban lakunk, annak első emeleti ablakának párkányáig, két méter magasan állt a víz. Tönkrement a lakás burkolata, beomlottak a falak, használhatatlanná váltak a bútorok. Három-négy hónapnál korábban biztosan nem lesz lakható állapotban a ház, remélem, legkésőbb a tél elején beköltözhetünk. Ha hazamegyek, nekem is be kell kapcsolódnom a munkákba. És jönnek majd a rokonok, barátok, szomszédok is segíteni, és biztosan segítenek majd az alapítványok, karitatív szervezetek is – reménykedik a lengyel fiú. Hozzáteszi: irigyelték az otthoni barátai, hogy a Balatonra jöhetett, nekik ugyanis „csak” egy olyan lengyelországi nyaralóhely jutott a rövid vakációra, amelyik nem szenvedett árvízkárt.
– Reggeli tornával kezdünk, majd reggelivel és másfél órás délelőtti tornával folytatjuk a napot. Délután fél háromtól hatig fürdés a Balatonban. Aki akar, sportolhat vagy kézműves foglalkozáson vehet részt. Hétfőnként hajózás, keddenként vidámpark – sorolja a napirendet Smudla Katalin táborvezető, hozzáteszi: napi ötszöri étkezést biztosítanak a gyerekeknek, az egészséges fejlődésüket segítő változatos étrenddel.
– Emellett a gyerekek az üdülő 24-es épülete apartmanjainak minden kényelmét élvezhetik. Persze gyakran eszükbe jut, hogy honnan jöttek, és ha nem is beszélnek róla, sejtik, hogy mi vár rájuk a Visztulánál. Három nappal ideérkezésük után azzal jött hozzám egy tizenhat éves kislány, hogy honvágya van, és hazamenne. Szegénykém, gondolni sem mer arra, hogy már nincs is hova hazatérnie. Egyelőre egy rokonnál vagy egy közösségi szálláson lelhet csak otthonra – mondta végezetül Smudla Katalin, aki a búcsúzás után a vidámparki körhinták és óriáskerekek forgatagában nyüzsgő fiatalok nyomába eredt.
A parlament előtt a családi adókedvezmény megduplázását tartalmazó javaslat