„A halál igazságot oszt”

Megtalálták az első világháború egyik legnagyobb magyar katonaköltőjének temetési helyét. Gyóni Géza kultúrtörténeti szenzációnak számító sírja azonban jelenleg egy krasznojarszki köztemetőben várja a feltárást és a DNS-vizsgálatot, mert korlátozták az ehhez szükséges állami forrásokat. Ady egyik leghíresebb kortársának hazahozatala pedig ünnepi esemény lehetne Magyarországon.

2010. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beazonosították Gyóni Géza, az első világháború egyik legnagyobb katonaköltője eltemetésének helyét Oroszországban – tudta meg lapunk. A kultúrtörténeti szenzációnak is számító kutatási eredményt egyelőre azért nem verhették nagy dobra, mert a teljes feltárásra és a tökéletes beazonosításhoz szükséges DNS-vizsgálatokra szükséges forrásokat korlátozták a gazdasági válságra hivatkozva.
Gyóni Géza és testvére, Mihály együtt harcolt az orosz fronton, és Krasznojarszkban került hadifogolytáborba. Az egykori láger mellett, egy rég nem használatos temetőben találták meg azokat a sírokat, amelyek egyikébe a művészt eltemették 1917. június 25-én. A dátum azért is különleges, mert az Ady Endre kortársaként ismert országos hírű poéta éppen a születése napján hunyt el egy tábori kórházban. A magyar és orosz kutatókból álló csoportnak nem volt könnyű dolga a magyar híresség földi maradványait rejtő sírok keresésekor, végül egy obeliszk nyújtott támpontot a szakembereknek. Ezt ugyanis az egykori hadifogoly-temetőben helyezték el, hogy négy nyelven, vagyis az emlékmű négy oldalán is kőbe véshessék a bajtársaknak szóló tisztelet szövegét. Az obeliszktől aztán a korabeli dokumentumok alapján lehetett kimérni az egyes sírok helyét, így a Gyóni testvérekét is.
Ezek után a helyi önkormányzat, az antropológusok, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM), illetve Gyón, valamint Dabas polgármesteri hivatala segítségével komoly dokumentációt sikerült készíteni a költő eltemetésének helyéről és körülményeiről – mondta lapunknak Holló József altábornagy, a HM HIM vezetője. Mivel a volt katonai sírokra később rátemetkeztek, a terület elvesztette ugyan a haditemető jellegét, de komoly támpontok lehettek a beazonosításhoz a különböző műtárgyak, és az is segíthet, hogy Gyóni Gézát egy olyan vasabroncsba fogva temették el, amelyre ráírtak bizonyos személyes adatokat.
Gyóni Géza sírhelyének felkutatása miatt a HM HIM munkacsoportja legutóbb 2009 júniusában utazott Krasznojarszkba. A magyarországi küldöttséget fogadta a krasznojarszki tartomány külügyminisztériuma és a külkapcsolatok és beruházási politika minisztériuma vezető szakértője, majd a krasznojarszki orvosi egyetem paleoantropológiai részlege tudományos munkatársa is. A megbeszéléseket követően közösen helyszíni szemlét tartottak a város „Troickaja” temetőjében. A „Troickaja” temetőt 1843-ban alapították, az utolsó temetések az 1960-as évek végén, a hetvenes évek elején voltak ezen a helyen. Az I. világháború időszakában a területen nagy számban hantoltak el Krasznojarszkban raboskodó német, osztrák, magyar és török hadifoglyokat, akik tiszteletére az életben maradottak emelték fel a már említett obeliszket, amely három méter magas és a lábazatánál 1,7 méter széles. Sajnos az egykori hadifogoly-temető korabeli fényképeken meglévő látványa időközben jelentősen megváltozott, és a rátemetések, valamint a sok fa és cserje miatt nehezen volt behatárolható Gyóni korabeli eltemetési helye – tudtuk meg Holló Jánostól. Az igazgató szerint azonban a költő maradványainak exhumálására és hazaszállítására jó reményt ad a temető esedékes felszámolása, valamint az azt követő DNS-vizsgálat, amellyel százszázalékosan megállapíthatók Gyóni Géza földi maradványai. A feltáráshoz Sztepanenko I. B., a tartomány kiemelt nemzeti hivatalának vezetője is minden segítséget megígért, de egyelőre nincs elég pénz a további munkára – tette hozzá a HM HIM vezetője.
Mint ismert, Gyóni Géza utolsó napjai igen sok szenvedéssel jártak. 1917 tavaszán bekerült öccse, Mihály mellé a hadifogolykórház tüdőbetegeinek pavilonjába nem fekvő betegként. Húsvétvasárnapján fájdalmasan panaszkodik Ella asszonynak írt leveleiben, hogy nem kap információkat otthonról az oroszországi állapotok miatt. Június 8-án reggel Mihály meghal, a temetése után Gyóni Géza furcsán kezd viselkedni, és végrendelkezik. Nem tud mozdulni, morfiuminjekciót kap, majd egyre jobban eluralkodik rajta a halál gondolata. Néhány nap múlva skizofréniába süllyed, és az orvosok feljegyzései szerint a szervezete még a mesterségesen beadott táplálékot sem szívja fel. Utolsó verssorait a kórterem falára írja. Úgy kezdődnek: „A halál igazságot oszt…” „Térjetek meg…”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.