Augusztus 20.: ünnep kordonok nélkül

Az összefogás és a jótékonyság jegyében zajlottak országszerte az augusztus 20-i Szent István-napi ünnepségek. Számos településen, köztük a fővárosban gyűjtöttek adományokat az árvízkárosultaknak, s a tűzijátékokat is takarékosabb formában rendezték meg. Az ünnepi szónokok – köztük Schmitt Pál köztársasági elnök, Kövér László, az Országgyűlés elnöke s Hende Csaba honvédelmi miniszter is – államalapító királyunk intelmeit, törvényeit hozta fel követendő példaként. A beszédek közös eleme volt a nemzet egységének, önbecsülésének, érdekvédelmének hangsúlyozása, az újrakezdés lehetősége, a hit kiemelkedő szerepe s az igazságosság fontossága a hatalomgyakorlásban.

2010. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint ezer érdeklődő részvételével, kordonok helyett a virágokkal körülvett Kossuth téren vonták fel a Magyar Köztársaság lobogóját az augusztus 20-i állami ünnepségének kezdetén Budapesten, a Kossuth téren. A közjogi méltóságok mellett több kormánytag, valamint a diplomáciai testületek tagjai és az egyházak képviselői is jelen voltak a ceremónián. Rendhagyó módon idén a Himnuszt nem a katonazenekar, hanem Szvorák Katalin népdalénekes adta elő. A zászlófelvonást követően katonazenekarok és hagyományőrző huszárok vonultak fel az Andrássy úton, a Hősök terén tartott tisztavatáson pedig hatvankilencen kaptak hadnagyi rendfokozatot, köztük tizenegy nő.
A hazáért, mindhalálig! – e hitvallással fogadtak hűséget tegnap a Hősök terén avatott katonatisztek. – Magyarország és mi, magyarok csak akkor leszünk ismét erősek, ha lélekben mindannyiunk hitvallása ez lesz – utalt az esküre ünnepi beszédében Schmitt Pál államfő, a hadsereg főparancsnoka. A köztársasági elnök szerint valami megmozdult a magyar lelkekben. „Valami, ami valóságos, igazi, mélyről fakadó változást hozhat az életünkben: nagyobbat és fontosabbat, mint amire a politika vagy a gazdaság képes. Az a nemzet, amely enynyi szent királyt érdemelt, igazán egyedi és különleges” – vélte. Majd hozzátette, egy nemzet sorsa annak alkalmazkodóképességén múlik. Kiemelte azt is, azok a sikeres nemzetek, amelyek meg tudják őrizni sajátosságaikat, és kellő önbecsüléssel, de nyitottan fordulnak mások felé. Az államfő Szent István intelmei kapcsán emlékeztetett arra: államalapító királyunk törvényeit és intelmeit a rendteremtés, a biztonság megszilárdítása, a tisztességesek ellen vétők szigorú megbüntetése, a hit megtartása, a jó és igazságos hatalomgyakorlás szellemében alkotta. Az államfő szerint Szent István népe végre ismét bizakodó, mert a fiatalok és a családok számára kiszámíthatóbb a jövő.
A tisztavatáson a honvédelmi miniszter tarthatatlannak nevezte egyes katonai bázisok állapotát és ismét megígérte a magyar honvédség újjáépítését. – A magyar tiszt most kizárólag a magyar hazát szolgálja, nem birodalom, ideológia vagy üzleti csoport érdekét – jelentette ki Hende Csaba, hangsúlyozva, a felavatott tisztek óriási feladatot vállaltak magukra, amikor a nemzet színe előtt mondták el az eskü szövegét. A Kossuth-kard kirántásával lezajlott tisztelgés pedig olyan ősi hagyomány, amely valamikor azt jelentette, a katona készen áll a harcra, arra, hogy akár élete árán is védelmezze a hazáját. Az ezeréves államalapításra utalva a miniszter reményét fejezte ki, hogy a következő ezer évre garanciát jelent a gyarapodásra, az alkotó munkára, és az is, hogy vannak bátor férfiak és nők, akik vállalják a katonai hivatást a honvédségben. – Visszatérünk a helyes útra, és újra megbecsüljük a katonai hivatást, újjáépítjük a Magyar Honvédséget – ígérte a miniszter. Az idei tisztavatáson egyébként több újdonság is szerepelt a ceremóniában, illetve felújítottak néhány katonai hagyományt. Az esküt tevő tisztek és a parancsnoki sor tagjai például kardot viseltek, az eskü után pedig a Ludovika Akadémia hagyományának megfelelően rántottak kardot, miközben felhangzott „A hazáért, mindhalálig!” felkiáltás. Nem volt viszont a téren a Szent Korona másolata, amelyet még Szekeres Imre volt szocialista honvédelmi miniszter száműzött az avatásról. Ezt a Jobbik kifogásolta is.
A honvédelmi miniszter az avatást követően, délután részt vett a Duna Margit híd és Lánchíd közötti szakaszánál a több mint százéves Lajta hadihajó újjáavatásán is. A nemzetközi jelentőségű műemléket a haditengerészeti tradíciók szerint a honvédelmi miniszter felesége avatta fel, és eközben harminc hajó kísérte a Dunán.
– Megmaradni csak méltányossággal, türelemmel és arányérzékkel lehet – ezt már Kövér László, az Országgyűlés elnöke hangsúlyozta tegnap a Pápán rendezett ünnepségen. – Ezer éve él a magyarság, e kis nép a nagyhatalmak viharzónájában, s megtanulta, hogy egyetlen kötelessége van önmagával és a világgal szemben: megmaradni – mondta a parlament elnöke. – Túlzással, igazságtalansággal és vad indulatokkal lehet hódítani, de megmaradni csak méltányossággal, türelemmel lehet, és csak így lehet újra kezdeni – vélte Kövér László. Hozzátette: mindezt csak a jog, a törvényesség maradéktalan betartásával, s a szükséges változások bölcs és megfontolt végrehajtásával lehet megtenni. A fideszes politikus szerint az elmúlt nyolc év a magyar államot „tetszhalott állapotba juttatta”. Szerinte „a magyar szabadságra hivatkozva igyekeztek igazolni a törvénytelenség uralmát, szabadjára engedték a bűnözést, nem adtak esélyt a rendőrségnek a bűn üldözésére, e helyett hatalmi céloknak rendelték alá”. A gazdasági fejlődésre, a versenyképességre hivatkozva igyekeztek az erősek érdekeit leverni a gyengéken; a gazdákon, a hazai vállalkozókon, a hitelfelvevőkön, a családokon és jótékonysági szervezeteken.
Kövér szerint az elmúlt nyolc évben „az államot a magyar történelemben látott legnagyobb korrupcióval véreztették ki”. Az idegen érdekeket önös érdekből kiszolgáló, erkölcsöt lábbal tipró hatalomgyakorlási mód ellen viszont úgy látja, példátlan nemzeti összefogás bontakozott ki. – Az új Országgyűlés felhatalmazást kapott az újrakezdésre, azaz arra, hogy visszatérjen az ezeréves útra – jelentette ki a házelnök – arra, amelyen a magyar nemzeti érdek, a magyar emberek érdeke az első. A nemzet akaratából választott képviselők feladata az, hogy „újra berendezzük, újra otthonná tegyük ezt az országot minden polgára számára” – mondta Kövér László, hozzátéve, mindez összefogással lehetséges. Idézte II. János Pál pápát is, aki szerint „a múltra való emlékezés nem más, mint a jövő iránti kötelezettség”. Ezért amikor Szent István műve előtt fejet hajtunk, ezzel azt mondjuk, hogy folytatjuk az örökségét, folytatjuk az ezeréves utat – vélte a házelnök. – Jövőre új alkotmánya lesz az országnak, a jelenlegi alaptörvény nem méltó hozzánk – ezt Kósa Lajos jelentette ki még csütörtökön, a debreceni Szent István-domborműnél tartott emlékezésen. A fideszes politikus úgy vélte, ha ezzel a többség nem tud élni, a nemzet ezt a munkát soha nem tudja elvégezni.
Az országszerte zajló ünnepségeken milliók tisztelegtek Szent Istvánnak és az új kenyérnek. Több ezren vettek részt az ópusztaszeri rendezvényen is, ahol a vendégeket nomád lovas bemutató, kézművesvásár is várta. Az ünnepségen részt vett Duray Miklós, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának volt stratégiai alelnöke. Durai beszédében hangsúlyozta: a történelmünk hagyatékainak megfelelően most közös, nemzeti célok kellenek, mert jövőkép nélkül nem jöhet létre egységes nemzet.
Az állami ünnep zárásaként a fővárosi Erzsébet híd és Margit híd között a Duna-parton százezrek gyűltek össze az elmúlt évekhez képest sokkal szerényebbre tervezett tűzijáték megtekintésére. A rakétákat a folyón lévő uszályokról lőtték fel. A fényparádé kezdése előtt közös gyertyagyújtásra invitálták az embereket. A kétszáz forintért megvásárolható gyertyák bevételét az árvízkárosultak megsegítésére fordítják, ahogy azon magyar étkek bevételéből befolyt összeg ötven százalékát is felajánlották a gazdák, amelyeket a budai rakparton, az állami ünnepségek helyszínén árusítottak.
A húszperces tűzijáték alatt az Örömzene volt hallható, amely az Örömtánc tehetségkutató fesztivál győztes darabja, valamint a Henna együttes Áldás című dala, amelynek átdolgozását Szirtes Edina Mókus komponálta.

Bezárt gárdakapitány. A BRFK Gyorskocsi utcai épületébe szállították a Magyar Nemzeti Gárda új kapitányát, akit tegnap délután egy augusztus 20-i kampánynyitó Jobbik-rendezvényről vittek el a rendőrök – mondta el Szabó Gábor. A Jobbik pártigazgatója szerint az ok a zöld pólójára hímzett „Magyar Nemzeti Gárda Mozgalom” felirat volt. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.