A felügyelete alá tartozó Magyar Exporthitel Biztosító (Mehib) Zrt.-nél is megkezdte az átvilágítást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB). Az ellenőrzésen kívül a magyar állam részvényesi jogait gyakorló MFB hétfőn közgyűlést is tartott a Mehibnél. Az elfogadott határozatok szerint a társaság igazgatóságát megszüntették, tagjait visszahívták. Az igazgatóság döntési jogkörének gyakorlására Roncz Gábor vezérigazgatót nevezték ki. Lapunk értesülései szerint a fejlesztési bank szakemberei tegnap elindították az átadás-átvételt is, ennek nyomán az állami társaság tulajdonát képező, a korábbi igazgatók által használt telefonokat, laptopokat és személygépkocsikat bevonták.
*
A most megszüntetett igazgatóság élén Csillag István elnök állt. A korábbi szabad demokrata gazdasági minisztert még 2004 decemberében nevezte ki utódja, Kóka János az Eximbank és a Mehib igazgatósági elnökének. Csillag Istvánnak a Medgyessy Péter miniszterelnökkel folytatott vitája miatt kellett távoznia az autópálya-építést is felügyelő közlekedési tárca éléről, s egyfajta „kárpótlásként” kérték fel a két állami pénzintézet vezetőjének. A váltással Csillag nem járt rosszul: mint azt korábban megírtuk, az Eximbank igazgatóságának elnökeként évente mintegy 44,15 millió forintot vihetett haza, miután havi 2,044 millió forintos alapbére mellé az éves alapbér 80 százalékának megfelelő prémiumát is megkapta, mert az indoklás szerint elvégezte a kitűzött prémiumfeladatait. A szabad demokraták gazdaságpolitikusa ráadásul a Mehib igazgatóságának elnöki tisztét is betöltötte havi 600 ezerért, így Csillag összesen 51,35 millió forintért dolgozott korábban a két pénzintézetnél, ami több mint 4,2 millió forintos havi keresetnek felel meg. Az SZDSZ-es szakember munkáját – a rendelkezésére bocsátott Audi A6-os terepjáró mellett – elnöki titkárság is segítette.
Hétfőn menesztették a Mehib vezérigazgatóját, Szakács Tibort is, aki korábban 2,3 millió forintot keresett havonta, valamint az éves alapbér 80 százalékának megfelelő prémium is megillette.
Az 1994-ben alakult Mehibnél a tulajdonosi jogokat a magyar állam nevében közvetlenül, 25 százalék +1 szavazat mértékű szavazati joggal a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., valamint közvetve, 75 százalék –1 szavazat mértékű szavazati joggal az MFB mint részvényes gyakorolja.
Mindeközben az MFB brüsszeli külképviselője, Palicskó Csaba váratlanul elfogadta a bank vezetésének ajánlatát, és közös megegyezéssel távozik a pénzintézettől. A külképviselő pazarló beszerzéseiről lapunk hétfőn számolt be. Az ügy előzménye, hogy Palicskó Csaba, akinek az MFB finanszírozta hárommilliós fizetését, 14 milliós Audi gépkocsiját, másfél milliós szőnyegeit, milliós szalonbútorait és szervizét, vitába keveredett munkaadójával távozásának feltételei miatt. Az MFB új vezetése a korábban kikötött tízhavi lelépési pénz helyett csak öthavit kínált fel Palicskónak, és az Audit, valamint a brüsszeli szolgálati lakás berendezését sem kívánta az értékének töredékéért eladni neki. Palicsló Csaba mindeddig ragaszkodott a korábban rögzített feltételekhez, azonban tegnap megváltoztatta a véleményét, és aláírta az MFB új vezetése által kínált közös megegyezést.
Hasonlóképp járt el Orosz Sándor, az MFB igazgatóságának külső tagja. Bár korábban azt jelezte, nem kívánja elfogadni az új vezetés által felkínált feltételeket, tegnap váratlanul megváltoztatta a véleményét, és aláírásával látta el a megállapodást. Orosz Sándor erős szocialista kapcsolatokkal rendelkezett. A 2002-es választásokat követően a pénzintézet ügyvezetőjének nevezték ki, és beültették a Defend Kft. felügyelőbizottságának elnöki székébe is. Korábban az ORFK gazdaságvédelmi főosztályán dolgozott, ahol többek között Kunos Péter ügyében nyomozott.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását