Fél nap adminisztráció

Hagyják élni a bortermelőket, ez az új kormányhoz eljuttatott, legfontosabb kérésünk – mondta lapunknak Horváth Csaba. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára elsősorban a már elviselhetetlen adminisztrációs terheket venné le a bortermelők válláról, és azt szeretné, ha ehhez partnerre találnának a kormányban.

2010. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szőlőtermelőknek továbbra is a négy évszak a legádázabb ellensége. A természet idén is kitett magáért: télen a fagy, majd a lökésszerűen érkező csapadékhullám nehezítette a növényvédelmi munkákat. Ezek úgy elmosták az ültetvényekhez vezető utakat, műtárgyakat, mint még soha. Jócskán adott munkát a rendbetétel a szőlősgazdáknak – állapította meg Horváth Csaba, majd a szüreti kilátásokról úgy fogalmazott: kiemelkedően nagy termés idén nem várható, hozzávetőlegesen hárommillió hektoliter borral számolhatunk.
– Lezárult a borpiaci reform második szakasza, amely igen sok feladatot adott és ad a továbbiakban is a szőlőtermelőknek. Termékleírásokat kell készíteni, át kellett hangolni a megnevezések rendszerét – ami már önmagában is sok –, és még más adminisztratív teendőkkel is meg kell küzdeni. Még mindig rendezetlenek az alkalmi munkavállalással kapcsolatos kérdések, problémák vannak a termékdíjjal és a jövedéki szabályozást érintő nyilvántartásokkal. Mindezek következtében a szőlő- és borágazat rendkívül rossz pozícióba került – állítja a főtitkár. Horváth Csaba tapasztalata szerint ma egy borász jó esetben az aktív tevékenységének a felét tudja a szakmai teendőkre fordítani, a nap második felében az adminisztrációval bajlódik. – Hagyják élni a bortermelőket, ez az új kormányhoz eljuttatott, legfontosabb kérésünk – mondta. – Azt szeretnénk, hogy egyszerűsödjön a mezőgazdasági munkavállalás szabályozása – itt máris történt néhány kedvező lépés –, és szűnjenek meg a felesleges költségeket okozó eljárások.
A főtitkártól megtudtuk: a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa egy olyan akciótervet adott át a kormánynak, amely három fejezetben taglalja a tennivalókat. Mindenekelőtt gyors intézkedést kérnek az adminisztráció csökkentésére, új elemek beépítését javasolják a bortörvénybe, szükségesnek tartják a forgalomba hozatali járulék szabályozásának módosítását, kezdeményezik a helyi laboratóriumok létesítését és a minősítési díjak uniós szintre csökkentését.
– Az egyik legfájóbb gondunk enyhítése érdekében indokolt volna az uniós csatlakozás előtti védővámrendszer visszaállítása: ne lehessen ellenőrzés és bizonylat nélkül terméket behozni és azt magyar termékként feltüntetve forgalomba hozni. A forgalomba hozott terméket pedig jóval szigorúbban kell ellenőrizni. Kezdeményezzük továbbá a jövedéki szabályozást megsértőkkel szemben a szigorú fellépést is. Szeretnénk partnerre találni az új kormányban, annak érdekében, hogy a nagy tradíciójú magyar szőlészet és borászat meghatározó ágazata maradjon a mezőgazdaságnak – mondta lapunknak Horváth Csaba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.