A szőlőtermelőknek továbbra is a négy évszak a legádázabb ellensége. A természet idén is kitett magáért: télen a fagy, majd a lökésszerűen érkező csapadékhullám nehezítette a növényvédelmi munkákat. Ezek úgy elmosták az ültetvényekhez vezető utakat, műtárgyakat, mint még soha. Jócskán adott munkát a rendbetétel a szőlősgazdáknak – állapította meg Horváth Csaba, majd a szüreti kilátásokról úgy fogalmazott: kiemelkedően nagy termés idén nem várható, hozzávetőlegesen hárommillió hektoliter borral számolhatunk.
– Lezárult a borpiaci reform második szakasza, amely igen sok feladatot adott és ad a továbbiakban is a szőlőtermelőknek. Termékleírásokat kell készíteni, át kellett hangolni a megnevezések rendszerét – ami már önmagában is sok –, és még más adminisztratív teendőkkel is meg kell küzdeni. Még mindig rendezetlenek az alkalmi munkavállalással kapcsolatos kérdések, problémák vannak a termékdíjjal és a jövedéki szabályozást érintő nyilvántartásokkal. Mindezek következtében a szőlő- és borágazat rendkívül rossz pozícióba került – állítja a főtitkár. Horváth Csaba tapasztalata szerint ma egy borász jó esetben az aktív tevékenységének a felét tudja a szakmai teendőkre fordítani, a nap második felében az adminisztrációval bajlódik. – Hagyják élni a bortermelőket, ez az új kormányhoz eljuttatott, legfontosabb kérésünk – mondta. – Azt szeretnénk, hogy egyszerűsödjön a mezőgazdasági munkavállalás szabályozása – itt máris történt néhány kedvező lépés –, és szűnjenek meg a felesleges költségeket okozó eljárások.
A főtitkártól megtudtuk: a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa egy olyan akciótervet adott át a kormánynak, amely három fejezetben taglalja a tennivalókat. Mindenekelőtt gyors intézkedést kérnek az adminisztráció csökkentésére, új elemek beépítését javasolják a bortörvénybe, szükségesnek tartják a forgalomba hozatali járulék szabályozásának módosítását, kezdeményezik a helyi laboratóriumok létesítését és a minősítési díjak uniós szintre csökkentését.
– Az egyik legfájóbb gondunk enyhítése érdekében indokolt volna az uniós csatlakozás előtti védővámrendszer visszaállítása: ne lehessen ellenőrzés és bizonylat nélkül terméket behozni és azt magyar termékként feltüntetve forgalomba hozni. A forgalomba hozott terméket pedig jóval szigorúbban kell ellenőrizni. Kezdeményezzük továbbá a jövedéki szabályozást megsértőkkel szemben a szigorú fellépést is. Szeretnénk partnerre találni az új kormányban, annak érdekében, hogy a nagy tradíciójú magyar szőlészet és borászat meghatározó ágazata maradjon a mezőgazdaságnak – mondta lapunknak Horváth Csaba.
Autópályán cserélt kereket egy férfi Komáromban