Nem sokon múlt, hogy a fővárosi születésű Horváth Gyula nem a színpadon, hanem a labdarúgópályán kamatoztatta Istentől kapott tehetségét. A roma származású, zenész családba született fiatalember ugyanis tizenhárom éves koráig focizott és hegedült is. Több ismert klub, egyebek között a Ferencváros is le akarta igazolni csapatába, amikor Horváth Gyula élete gyökeres fordulatot vett. – Amikor megszülettem, a szintén zenész édesapám hegedűsnek szánt. Hatéves koromban már muzsikáltam, majd felvettek a Bartók Béla Zeneiskolába. Ekkoriban azonban még a sportot, azon belül is a labdarúgást sokkal jobban szerettem. Előfordult, hogy az ablakon keresztül lógtam ki a szobámból, és hegedűtokban csempésztem ki a focimezt és a csukát. A pályán komoly sikereim voltak, külföldre és a Ferencvárosba is hívtak, de a szüleim nem engedtek, hegedülnöm kellett. Tizenhárom éves koromban azonban minden megváltozott, egyik pillanatról a másikra beleszerettem a hegedűbe. Korábban azért kellett könyörögni, hogy a zenére koncentráljak, ezután meg azért rimánkodtak a szüleim, hogy ne hajtsam magam halálra – emlékezett vissza a kezdetekre Horváth Gyula, aki 1987-ben, tizennégy évesen nyert felvételt a Rajkó zenekarba, ahová 350 jelentkező közül akkor mindössze tizenöt gyermeket, köztük öt hegedűst vettek fel. Itt Farkas Gyula, a magyarországi roma zeneoktatás kiemelkedő alakja karolta fel a fiatalembert. – Akkoriban már megszállottként gyakoroltam. Egész napokat zenéltem, előfordult, hogy reggeltől estig, majd estétől reggelig muzsikáltam megállás nélkül. Édesanyám már könyörgött, hogy hagyjam abba, mert belebetegszem a gyakorlásba. A fáradozásomnak azonban meglett az eredménye, hiszen olyan hírességeknek játszhattam, mint II. János Pál pápa és Helmut Kohl akkori nyugatnémet kancellár. Nemegyszer több ezer embernek adhattam koncertet – mesélte a zenész, aki a tanulmányai elvégzése után a Honvéd Együttes zenekarvezetője volt több mint tíz évig. Olyan helyeken lépett fel, mint a milánói Scala és a sidneyi Operaház. Utóbbi helyen elsőként zenélt a magyar művészek közül. Játszott többek között Harrison Fordnak és Yehudi Menuhinnak is. Hat évvel ezelőtt, 2004-ben pedig a nemzetközi vonópárbaj – amely a nem hivatalos hegedű-világbajnokság – győztese lett, egyben kiemelkedő művészi munkájának elismeréseként az Évad zenésze kitüntetést kapott. Itthon a következő évben kapta az első kitüntetését, a magyar köztársasági ezüst érdemkereszttel jutalmazták.
Ekkoriban ismerte meg Nemes Dénes vállalkozót – ő az a fiatalember, aki a Magyarország kicsinyített mását építi Jakabszállás mellett –, aki újabb fordulatot hozott az életébe. – Nemes Dénes támogatásával megalakítottam a Sentimento zenekart, amelyben szinte kizárólag a családtagjaim játszanak. Azért hoztuk létre az együttest, hogy a nemzetközi porondon a világzene segítségével öregbítsük hazánk kulturális hírnevét. Bejártuk már a világot, játszottunk számos híres fesztiválon, olyan neves zenészekkel léptünk fel, mint Chick Corea, Gary Burton, Diana Krall és Alejadro Sanz. Muzsikáltunk egyebek között Mexikóban, Angliában, az Egyesült Államokban, Franciaországban és Japánban, ahol még a császári családnak is adtunk koncertet – jegyezte meg a művész.
Miközben Horváth Gyula és zenekara külföldön sikert sikerre halmoz, tízezreknek koncertezik, és sok helyen cigány Paganininek hívják, itthon szinte ismeretlen. – Úgy érzem, hogy nemzetközi szinten nagyon sokat elértem, s dicsőséget szereztem a hazámnak, idehaza azonban mások vannak reflektorfényben. Olyanok, akikkel a győzelem reményében bárhol és bármilyen közönség előtt vállalnám a versenyt – mondta.
Most Franciaországba készül, hogy újabb közösségnek vigye el a zene segítségével a roma–magyar kultúrát, és szerezzen dicsőséget Magyarországnak. Arra a kérdésre, hogy kinek köszönheti a sok-sok felkérést, négy nevet említ: nemzetközi szinten Varga Mária és Sallai Sándor, itthon Jakab Ferenc és Bándoli Attila egyengeti karrierjét. – Legtöbbet azonban a családomnak köszönhetem – tette hozzá mosolyogva.
Bánki Erik a jövő évi költségvetésről: A kormány céljai világosak - videó