Visszarendelte Budapestre a Baranyay László vezette Magyar Fejlesztési Bank (MFB) a pénzintézet brüsszeli képviseletvezetőjét, Palicskó Csabát. Lapunk értesülései szerint az MFB-nek rendkívül sokba került a külképviselet fenntartása, ugyanakkor az eredmények nem igazolták a ráfordításokat. Az uniós képviseletet ellátó MFB-alkalmazott több mint tízezer eurót, vagyis csaknem hárommillió forintot keresett havonta Brüsszelben, miközben Budapesten is kapott havonta 350 ezer forintot. A külképviselő Audi A6-os gépkocsival járt, amely 14,2 millió forintjába került a pénzintézetnek. Bérelt lakásába új bútort vett, többek között kanapét 1,3 millió forintért, foteleket darabonként százezer, székeket pedig 75 ezer forintért. Az étkezőasztalért és evőeszközkészletért több mint 400-400 ezret fizetett ki az MFB, a szőnyegek másfél millió forintot emésztettek fel. Palicskó Csaba teniszbérletét is az MFB állta, ez 800 ezer forintba került, igaz, az egész szezonra.
Lapunk úgy tudja, hogy az MFB új vezetése kezdeményezte a külképviselő szerződésének felbontását. Információink szerint Baranyayék a korábban kikötött tízhavi lelépési pénz helyett csak öthavit kínáltak fel Palicskó Csabának, és a személygépkocsit, valamint a külképviselet berendezését sem kívánták a munkatársnál hagyni. Lapunk többször kereste tegnap Palicskó Csabát, ám elérhetetlennek bizonyult.
A fejlesztési bank új vezetése még nem jutott a végére annak a munkának, amely során a felügyeletére bízott állami tulajdonú cégek irányítását magához vonja annak érdekében, hogy megszűnjék a pazarlás. A pénzszórás eklatáns példája az MFB résztulajdonában álló Garantiqa Hitelgarancia Zrt., ahol – a fejlesztési bank kisebbségi tulajdonrésze miatt is – nem történtek személyi változások, s ahol az igazgatóság múlt csütörtökön jelentős összegű prémiumelőleget szavazott meg a csúcsvezetőknek.
A kifizetésről annak ellenére döntöttek, hogy a társaság tavaly egymilliárd forint veszteséget halmozott fel, az idei mínusz pedig várhatóan kétmilliárd forint lesz. Az igazgatóság úgy látta, Radnai György vezérigazgató, valamint Sík László és Völgyi Tamás vezérigazgató-helyettesek számára átutalható a prémiumelőleg. A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. tulajdonosi szerkezete meglehetősen bonyolult. A többségi tulajdonos a magyar állam, amely 50,02 százalékkal rendelkezik, mellette az MFB 13,9, a K&H Bank 13,3 az OTP Bank 6, a Budapest Bank 3,9, az Erste Bank 3,5, az MKB 1,8, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány pedig valamivel több, mint egy százalékkal részesedik. Ugyanakkor egy százaléknál kisebb részt birtokol mintegy nyolcvan cég. Az elaprózott üzletrész egyik eredménye, hogy az igazgatóság az elmúlt napokban még a korábbi bankvezetés által meghatározott összetételben dönthetett a veszteséget felhalmozó menedzsment jutalmazásáról. Pichler Ferenc az igazgatóság elnökeként arra tett javaslatot, hogy az éves prémium a vezérigazgató esetében az éves alapbér nyolcvan, a helyettesek esetében ötven százaléka legyen. Az igazgatóság a prémium kifizetését meghatározott feladatokhoz kötötte. Az egyik feladat az volt, hogy a menedzsment vezetésével a társaság teljesítse a közgyűlés által meghatározott új kezességvállalás mértékét. Ezt a célkitűzést a társaság nem teljesítette, ezért ebben az esetben nem szavazták meg a prémiumot. A második feladat értelmében ennek az évnek a végén a társaság saját tőkéjének meg kell haladnia a jegyzett tőke reálértékét. Az igazgatóság úgy értékelte, hogy ez a feladat – időarányosan – teljesült. A társaság saját tőkéje június 30-án, a félév végén 23 milliárd 669 millió forintot tett ki. Ugyanebben az időben a jegyzett tőke reálértéke 21 milliárd 538 millió, tehát a saját tőke meghaladta a jegyzett tőke reálértékét. Ennek alapján az igazgatóság megállapította, hogy a vezérigazgató és a két helyettes prémiumfeladat időarányosan teljesült, ezért „az igazgatóság hozzájárul ahhoz, hogy a prémiumfeladatra meghatározott 35 százalékos prémiumrész kifizetésre kerüljön”.
Pichler Ferenc, az igazgatóság elnöke, Veres János és Oszkó Péter volt pénzügyminiszterek kabinetfőnöke lapunk kérdésére elmondta, hogy az ülésen részt vett Urbán Zoltán, az MFB vezérigazgató-helyettese. Emellett azt is fontosnak tartotta jelezni, hogy a prémiumelőleg visszakövetelhető, amennyiben az év végén mégsem teljesül időarányosan a prémiumfeladat.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, az MFB új vezetése meghökkentően nagyvonalú közpénzkezeléssel találkozott, amikor átvette az előző kormány által kinevezett vezetőktől a pénzintézethez tartozó állami cégek irányítását. Nagy Sándor egykori szakszervezeti vezető 2005-ben két hónapig a Magyar Követeléskezelő Zrt. vezérigazgatójának, Rosenthal Zoltánnak a tanácsadója volt havi 600 ezer forint fizetéssel és egy luxusautó használatával. Ugyanő 2007-ben már a Regionális Fejlesztési Holding igazgatóságának elnökeként tengerjáró hajó kabinjára emlékeztető extravagáns irodát rendeztetett be egy Baross utcai épület legfelső emeletén, pálmafákkal és nyugszékekkel.
Nem szerénykedett a szabad demokrata Csillag István exminiszter sem, aki az Eximbank elnökeként négymilliós fizetést és Audi luxusterepjárót kapott. Mindezekért szerződése szerint havonta egy napot kellett dolgoznia, amikor is összehívta és levezette az igazgatósági üléseket.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország