Százezer család fizethet Bajnaiék miatt

Több mint százezer fogyasztónak küld visszamenőlegesen megemelt díjú számlát a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. A cég arra hivatkozik, hogy a Bajnai-kormány egyik utolsó döntésével több milliárd forintot vont el az állami vízdíj-támogatási keretből. A társaság állítja, nem díjemelést hajtott végre, hanem a korábbi miniszteri döntés eredményeként kieső támogatási összeg különbözetét számlázza ki 2010. január 1-jéig visszamenőlegesen.

2010. 08. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A száz százalékban állami tulajdonú Dunántúli Regionális Vízművek (DRV) Zrt. a napokban levélben arról értesítette a fogyasztóit, hogy 2010. január 1-jéig visszamenőlegesen megemelt díjú számlát küld ki. Arra hivatkoznak, hogy a Bajnai-kormány csökkentette a vízdíj-támogatási keretet. „Bizonyára ön is emlékszik rá, milyen megdöbbenést váltott ki idén áprilisban a Bajnai-kormány egyik utolsó döntése, amellyel több milliárd forintot vont el az állami vízdíj-támogatási keretből. A leköszönő környezetvédelmi és vízügyi miniszter a szakma tiltakozása ellenére hozta meg döntését, amellyel több millió fogyasztónak okozott előre nem tervezett kiadást ebben az évben” – áll a cég levelében. A DRV Zrt. erre hivatkozva azt közölte, hogy miként a legtöbb víz- és csatornaszolgáltatónak Magyarországon, nekik is az a hálátlan szerep jutott, hogy a miniszteri döntés eredményeként a kieső támogatás miatt 2010. január 1-jéig visszamenőlegesen megemelt díjú számlát küldjön ki fogyasztóinak, partnereinek. – Az aktuális részszámla mellé csatolt soron kívüli számlában elszámoljuk az idei elszámoló számlá(i)ban szereplő, 2010-ben fogyasztott mennyiségek után a korábban alkalmazott és a véglegesített díjak különbözetét – fogalmazott a cég a partnereinek.
A siófoki Torda Gergely egyike azoknak, akik megkapták a vízmű cég fogyasztói tájékoztatóját. – Egészen biztos vagyok abban, hogy visszamenőlegesen nem lehet díjat emelni, ilyen egy demokráciában nem fordulhat elő. Nemcsak engem, hanem a környezetemben sokakat felháborít a cég lépése. Az ügyet mindenképpen jogi úton kívánjuk majd tisztázni, akár az Alkotmánybíróságnál is készek vagyunk panasszal élni – közölte.
Több, lapunk által megkeresett ügyvéd szintén aggályosnak tartja, hogy a cég visszamenőlegesen megemelt díjú számlát küld ki a partnereinek. Szerintük a lépés jogszabálysértő lehet, mert a szerződéseket nem lehet visszafelé módosítani. A szakemberek arról számoltak be, hogy az önkormányzatok minden év végén megállapítják a vízdíj hatósági árát, amely a következő esztendőre vonatkozik, és amelyen a társaság önkényesen nem változtathat. Állítják, hogy évközben a vízművek visszamenőlegesen semmiképpen nem emelhetnek az árakon, még akkor sem, ha a kormány csökkenti a nekik adott támogatást. – Azt megtehetik, hogy megkeresik az érintett önkormányzatokat, akik év közben külön-külön módosíthatják a vonatkozó rendeleteket, de erre nem lehet kötelezni a helyhatóságokat. Ez sem működhet azonban visszamenőleges hatállyal – jegyezték meg lapunknak az ügyvédek.
A DRV Zrt. kérdésünkre elmondta, hogy társaságuk nem díjemelést hajtott végre, hanem a korábbi miniszteri döntés eredményeként kieső támogatási összeg különbözetét számlázza ki 2010. január 1-jéig visszamenőlegesen mintegy 109 ezer fogyasztónak. – Erre azért van szükség, mert a lakossági díjak az év második felében váltak véglegessé, ugyanakkor január 1-jétől hatályosak. Tökéletes megoldást nyilván az jelentene, ha a lakossági fogyasztóknak felszámítandó, állami támogatással csökkentett szolgáltatási díj minden településen már január 1-jén ismert lett volna. Társaságunk fogyasztóvédelmi szempontból nem kívánt olyan pénzt beszedni, amelyet utólag kellett volna visszafizetni, ezért a jelzett bizonytalanság miatt azt választotta, hogy „hitelez” a fogyasztóknak – jegyezte meg a cég, hozzátéve, hogy a DRV Zrt. maradéktalanul be kívánja tartani az új kormány határozatát, vagyis ebben az esztendőben további díjemelkedésre nem kell számítani.
Lapunk megkereste a tulajdonosi jogokat gyakorló Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot, amely azt közölte, hogy a vízgazdálkodásért felelős miniszter a vidékfejlesztési tárca vezetője. Illés Zoltán, a munkáltatói jogokat gyakorló és a szakmai felügyeletet ellátó Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyi államtitkára a Magyar Nemzetnek elmondta, meg kell vizsgálni az összes regionális vízmű árképzését, ilyen jellegű pénzügypolitikáját. – Meg kell nézni azt is, hogy a cégek mekkora haszonkulccsal működtek az elmúlt években, és egyáltalán nem istenkísértés, hogy ne akkora hasznot realizáljanak, amekkorát terveztek, vagy esetleg veszteségük legyen. Mondom ezt függetlenül attól, hogy pontosan ismerném a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. pontos pénzügyi helyzetét és azt, hogy mennyi nyereséget ért el a társaság az elmúlt években – tette hozzá Illés Zoltán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.