Zavaros víz a palackban?

A fogyasztóvédőként fellépő Interpress Magazin szerint továbbra sem megnyugtató egyes ásványvizek minősége, kémiai összetétele. Míg az Auchan polcairól eltűntek az arzénosnak minősített saját márkás vizek, a Visegrádi ásványvíz gyártója szerint – bár több, független laboratórium eredménye az ellenkezőjét bizonyítja – terméke kifogástalan.

2010. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas üzlet az ásványvíz: egy felmérés szerint 2008-ban Magyarországon 110,7 litert fogyasztottunk, beleértve a csecsemőket és az aggastyánokat, és ezzel megelőztük az amerikaiakat is. Csak az a kérdés, hogy valóban olyan mélyről fakadó, egészséges, természetes ez a termék, mint ahogy a reklámok hirdetik. Követ dobott az állóvízbe az Interpress Magazin (IPM), amikor márciusi ásványvíztesztjében két terméket, a Visegrádi és az Auchan nevét viselő ásványvizeket laborvizsgálatokra alapozva egészségtelennek minősített. A Visegrádi esetében a Fővárosi Bíróság elsőfokú ítéletében kimondta, hogy a víz gyermekek és csecsemők számára mérgezésveszélyes, ezért a cég a törvény szerint a palackokra köteles lenne ráírni, hogy a terméke a fenti korosztályoknak nem ajánlott. A Visegrádi azonban azt állítja, hogy a veszélyes fluorid mennyisége éppen a határértéken van. A cég által közzétett vizsgálati jegyzőkönyv szerint – amely a Vízkutató Vízkémia Kft. által elvégzett analízisre hivatkozik – az ásványvízben csupán 1,49-1,54 milligramm fluorid van literenként. Ezzel szemben az IPM által felkért Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) Takarmányvizsgáló Nemzeti Referencia Laboratóriuma által elvégzett mérés szerint ez 1,8 mg/liter, ami jóval a határérték fölött van. Mint Bauer Éva felelős szerkesztő lapunk kérdésére elmondta, az IPM múlt héten ismét megmérte a Visegrádi szénsavas és szénsavmentes vizek fluoridtartalmát egy másik akkreditált laboratóriumban, a Bálint Analitikánál, ahol ezt ugyanannyinak találták, mint korábban az MGSZH. Hasonló eredményre jutott az Index hírportál is egy harmadik, szintén akkreditált laboratóriumban.
Sikerrel járt a fogyasztóvédők fellépése az Auchan nevét viselő ásványvíz esetében. A mérésekkor ugyanis tavaly decemberben és idén márciusban a határértéket, 10 mikrogrammot literenként több mint kétszeresen meghaladó mennyiségű arzént talált az MGSZH és a Bálint Analitika laboratórium. Az Auchan május elején levette a vizsgált ásványvizet a polcokról, majd nemrégiben ismét visszakerültek, hajszálra azonos címkével. Az IPM ismét megvizsgálta a vizekben lévő arzén mennyiségét, de mintha csoda történt volna, az arzéntartalom tizedére esett vissza, immár jóval az egészségügyi határérték alá. Ennek ellenére az IPM büntető- feljelentést tett, amelyben a BRFK nyomoz.
Az Auchan által felkért VITUKI labor szerint nem volt egészségügyi határérték felett az arzéntartalom már az év elején forgalmazott termékek esetében sem – mondta lapunk kérdésére Gillemot Katalin. A cég szóvivője azt mondta, hogy azóta is folyamatosan vizsgálják a víz minőségét, és nem találtak egészségre káros összetevőket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.