A HM erősítené a felderítést

Elszállították a Mazari-Sarifban működő német katonai kórházba tegnap azt a hétfő hajnali afganisztáni támadásban súlyosan megsérült magyar katonát, aki jelenleg is kritikus állapotban, kómában van – közölte a honvédelmi tárca.

2010. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A merényletben nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket elszenvedő másik két katonát – a megtámadott terepjáró sofőrjét és egy orvost – szintén ebben az intézményben kezelik. A sérültek kórházba szállítását egyébként hétfőn, a támadás napján homokvihar akadályozta, ezért először Puli-Humriban, a magyarok tartományi újjáépítési csoportjának (PRT) táborában látták el őket. Szerencsére a magyar táborban már korszerűbb egészségügyi központ működik, ahol stabilizálni tudták a megsebesült katonák állapotát.
A Honvédelmi Minisztérium (HM) tegnap megerősítette lapunk értesülését, hogy már elkészült egy javaslat a szaktárcánál a magyar PRT szerepének újragondolására. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a háborús helyzetbe került észak-afganisztáni Baglán tartományban nem olyan alakulatra van szükség, amely harci tevékenység helyett civil programokat szervez, ezért a jövőben inkább az afgán hadsereg (ANA) kiképzésében és támogatásában vállalnánk több feladatot. A térségben tartózkodó kiképző- és támogatóalakulatunk egyébként már most is vállal harci feladatokat, és Afganisztánban tartózkodik egy kommandós egységünk is.
Siklósi Pétertől, a HM védelempolitikai szakállamtitkárától megtudtuk azt is, hogy a Honvéd Vezérkarnál gyors vizsgálat indult azzal kapcsolatban, hogyan erősíthetnék meg az afganisztáni missziónk felderítőképességét.
Mint ismert, a hétfői támadásban Pappné Ábrahám Judit 32 éves katona meghalt. Az éppen hazatérni készülő katonáink konvojára egy olyan út menti településről támadtak, ahol korábban is előfordultak hasonló cselekmények. Schmitt Pál köztársasági elnök levélben is kifejezte részvétét az Afganisztánban elhunyt magyar katona hozzátartozóinak. A levelet az államfő főhadsegédje tegnap személyesen adta át a családnak.

*

Hende Csaba honvédelmi miniszter még a halálos kimenetelű támadás napján sajtótájékoztatót tartott, ahol kijelentette: megvizsgálják, hogyan erősíthetnének az afganisztáni magyar misszió felderítési képességein.
Az erre vonatkozó kérdéseinkre válaszolva Siklósi Péter, a HM szakállamtitkára elmondta, a megerősítés megtörténhet a humán felderítésben is, vagyis úgy, hogy több szakembert küldenek Afganisztánba a Katonai Felderítő Hivatal állományából, vagy több forrást nyújtanak a missziónak a helyi informátorok megfizetésére.
Szükség lehet azonban technikai fejlesztésre is, például további pilóta nélküli felderítő repülőgépek kiszállítására, vagy több olyan berendezés kiküldésére, amelyek automatikusan felfedezik és hatástalanítják az út menti pokolgépeket (Jammer).
Mint ismert, a konvoj mellett egy úgynevezett improvizált robbanószerkezetet hoztak működésbe, majd három irányból kézifegyverekkel tűz alá vették a katonákat. A konvoj negyedik autója, amelyben a meghalt katonanő és három sebesült társa is utazott, ekkor kapott találatot egy páncéltörő rakétavetőtől. Siklósi szerint azonban az ilyen fejlesztések ellenére előfordulhat, hogy sikeres támadást indítanak egy menetoszlop ellen, hiszen egy pilóta nélküli repülőgépünk például nemrég kényszerleszállást hajtott végre, mert megszakadt vele az összeköttetés. Mire azonban elindultak a felkutatására, eltüntették a helyiek. A Jammerekkel pedig az a gond, hogy azok csak a rádióirányítású pokolgépek ellen hatásosak, ha egy házi készítésű bombát telefonnal, dróttal vagy nyomólappal indítanak, ezek az eszközök sem akadályozzák meg a robbantást.
Siklósi Péter alátámasztotta azt az értesülésünket is, hogy a németekkel a magyar hadvezetés tárgyalásokat folytat páncélvédett lakókonténerek beszerzésére a magyar misszió biztonságának növelése érdekében. Ezeket azonban még le kell gyártani, így nem tudni, pontosan mikor állhatnak a honvédség rendelkezésére. A magyar PRT egyébként katonai kíséretet ad a Baglánban tartózkodó humanitárius civil szervezeteknek is. A hadműveleti területen azonban egyre kisebb szerepe lesz a civil programoknak, és nagy vita van arról is, hogy a katonai kíséret nem növeli-e inkább a humanitárius szervezetek veszélyeztetettségét – fejtette ki Siklósi Péter.
Benkő Tibor vezérkari főnök tegnap azt nyilatkozta, a haláleset nem indított el leszerelési hullámot az afganisztáni magyar misszióban, és nem befolyásolja a külszolgálat meghosszabbítását sem, amelyről nemrég írtak alá megállapodást. Az Afganisztánban rekedt magyar váltást hamarosan hazahozzák a térségből – tette hozzá az altábornagy.

Életvidám katonanő. A Borsod megyei Alacskáról származott a hétfői afganisztáni támadásban 32 évesen elhunyt Pappné Ábrahám Judit. A kistelepülés Sajószentpétertől mintegy öt és fél kilométerre található. A katonanő – ötvenes éveiben járó – szülei szintén alacskaiak, a Borsod megyei faluban élnek. Pappné Ábrahám Judit Alacskáról a sajószentpéteri, akkor még 4-es számú általános iskolaként ismert oktatási intézménybe járt, ma Hunyadi Mátyás Általános Iskola. Középiskolai tanulmányait a kazincbarcikai Irinyi János Szakközépiskolában végezte, volt osztályfőnöke az MTI-nek azt mondta: mozgékony, életvidám, jókedvű diák volt. 1997-ben érettségizett közgazdasági szakmacsoportban, részt vett a tízéves érettségi találkozón, ott büszkén mutatta esküvői képeit és a katonaéletről készült fotókat. Akkor arról is beszámolt, nem okozott problémát a katonaságnál, hogy nő, a kiképzések sem jelentettek gondot számára. Nagyon szerette a munkáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.