Természetőrzés rangerekkel. Rendészetileg kiképzett, fegyveres, hatósági emberekből álló, úgynevezett „rangerszolgálatot” kíván létrehozni a természetkárosító bűncselekmények visszaszorítására Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára. A Népszabadságnak kijelentette: ezzel párhuzamosan a Természetvédelmi Őrszolgálat – amelynek semmi köze nem volt a fegyveres területőrzéshez és a hatósági fellépéshez – megszűnik. (MN)
Magyarország is követheti Észtország példáját, és néhány hónapos előkészítés után egyetlen nap alatt megszabadulhatunk az illegális szeméttelepektől. Ehhez csak a tipikusan magyar betegségen, a széthúzáson kell úrrá lenni. A lapunk által megkérdezett környezetvédelmi szakemberek és civil szervezetek ugyanis egyelőre szinte csak abban értenek egyet, hogy az észt példa követendő, a megvalósítást azonban mindenki másképpen képzeli el. Biztató ugyanakkor, hogy a szakterületet felügyelő tárca már a program beindításán gondolkodik.
Észtország
A Csináljuk meg! kampány csúcspontjaként 2008. május 3-án 40-50 ezer ember egy nap (összesen öt óra) alatt körülbelül tízezer tonna szemetet gyűjtött össze. A munkában részt vett több vállalat, amelyek gépeket adtak a munkához, de közreműködött a hulladékgyűjtésben az észt kormány is. A takarítás előtt naponta hétszáz önkéntes járta az országot GPS-szel és a Google Earth internetes térképen alapuló szemétlokalizáló szoftverrel, hogy elkészítsék a hulladéktérképet. Összesen 10 656 szemétlelőhelyet azonosítottak be. A szervezők számításai szerint az észt kormánynak három évébe és 23 millió eurójába került volna az akció, az önkéntesek azonban néhány óra alatt végeztek a munkával, és az egész alig félmillió eurót emésztett fel.
Portugália
A tízmilliós Portugáliában idén március 20-án volt a „nagy takarítási nap”. A Tisztítsuk meg Portugáliát! akció azzal indult, hogy három helyi szervező internetes oldalt hozott létre, hogy az ország lakosságának bemutassa az Észtországból indult kezdeményezés lényegét. Ahogy erősödött a mozgalom, Portugália elnöke is elfogadta a védnökséget. A hulladékgyűjtő akcióhoz végül csatlakozott a portugál hadsereg, több helyi önkormányzat és vállalkozás, amelyek különböző eszközökkel segítették a szemétszedést. A takarításon összesen százezer luzitán vett részt, több ismert közéleti személyiség és maga az elnök is szedte a szemetet. A portugálok összesen hetvenezer tonna hulladékot gyűjtöttek össze a tengerparton és az erdőkben.
Szlovénia
A tengerparti országban is idén, április 17-én szedték össze a szemetet. Az alig kétmilliós köztársaság minden tizedik állampolgára csatlakozott a Tiszta Szlovéniát! programhoz, így végül kétszázezer ember vett részt az önkéntes nagytakarításban. A példát követte Lettország és Litvánia is.
Románia
A szomszédos országban március 25-e óta folynak a Csináljuk, Románia! akció előkészületei. Már szinte a teljes román kormány csatlakozott a kezdeményezéshez, részt vesz a munkában a környezetvédelmi és erdészeti, az oktatási, kutatási, ifjúsági és sport-, a kulturális és vallásügyi, a térségfejlesztési és idegenforgalmi minisztérium, a csendőrség, a román vízgazdálkodási hivatal és több helyi hatóság is. A munkálatok a tervek szerint haladnak, így júliusra befejezték a szeméttelepek feltérképezését. A program fejleményeiről a helyi média rendszeresen tudósít, az előkészületi munkákról egy román és angol nyelvű internetes oldal folyamatosan hírt ad. A nagytakarítást szeptember 25-én tartják.