Megszüntette négy vízműcég igazgatóságát augusztusban a tulajdonos magyar állam, s annak feladatait a vezérigazgatók vették át. (Az Északdunántúli Vízmű Zrt.-nél már korábban megszűnt az igazgatóság.) Az intézkedéstől hatékonyabb döntéshozatalt és olcsóbb működést remélnek a cégnél, amelyben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. a tulajdonosi jogok gyakorlója.
Az igazgatóságokban rendszerint olyan személyek ültek, akik máshol több százezer forintos keresettel rendelkeztek. Az Északmagyarországi Regionális Vízművek Zrt. megszüntetett igazgatóságában öten foglaltak helyet: a vezérigazgató mellett az MNV Zrt. vezető menedzsereként Karai Klára, valamint Eiterer Antal, aki a Mavir Zrt. felügyelőbizottságának tagja, és aki 2007-ben bekerült a Malév Vagyonkezelő Kft. felügyelőbizottságába is. Szintén az igazgatóság tagja volt Baráth Csaba, Baráth Etele (MSZP) testvére és Szitka Péter, Kazincbarcika szocialista polgármestere. Az elnök havonta 110 ezer forintot kapott, míg a tagok fáradozását havi százezer forinttal honorálták.
Hasonló összegért dolgozott a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. és a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. háromfős igazgatósága is. A testületek elnökei egy hónapra százezer forint tiszteletdíjat kaptak, míg a tagoknak meg kellett elégedniük havi 90 ezerrel.
A Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. igazgatósága változó személyi összetétellel működött az elmúlt négy évben, tagjai ez idő alatt öszszesen 72 millió forint juttatásban részesültek. Az utolsó, augusztus 24-i megszűnésig működő háromfős igazgatóságban Winkler Tamás (elnök), Karai Klára és Vörös Viktória Ágota ült. Korábban a testület tagja volt Büky Dorottya Sára egykori SZDSZ-es országgyűlési képviselő is.
Ami a regionális vízművek döntéshozatali mechanizmusát, a felelősség kérdését illeti, az igazgatóságok megszűnéséig a cég vezetője és az igazgatóság – a tulajdonos az MNV Zrt. stratégiai döntéseinek végrehajtásáért felelős testületként – irányította a céget. A felelősség a törvényben meghatározott módon oszlott meg a cégvezető és az igazgatóság között. A felügyelőbizottság a társaság törvények szerinti működését ellenőrizte, és ha a tulajdonos érdeksérelmét vagy jogszabálysértést tapasztalt, azt jelentette a tulajdonosnak. Az új kormány illetékes miniszterének utasítása alapján az MNV Zrt. megszüntette az igazgatóságokat, és a felügyelőbizottságok helyett „ügydöntő felügyelőbizottságokat” hozott létre, a korábbinál lényegesen nagyobb felelősséggel és feladattal. Ez a vezető testület a módosított alapító okiratban meghatározott kompetenciák mentén látja el feladatát, például bizonyos összeghatár felett korlátozza a vezető döntési kompetenciáit.
Bánki Erik a jövő évi költségvetésről: A kormány céljai világosak - videó