Szakszolgálatuk a Balaton negyvenkét kijelölt strandján végez vízi mentést, de az idén már Esztergomban, Sopronban, Bükfürdőn és Lengyeltótiban is ellátták a kijelölt fürdőhelyi mentést – mondta el lapunknak a csopaki sajtótájékoztató előtt Bagyó Sándor. A közhasznú egyesületként működő vízi mentő szakszolgálat elnöke újfent leszögezte: a vízi mentésnél jelentkező sürgősségi betegellátásnak állami feladattá kell válnia. Tóth Attila, a Magyar Mentő és Mentőtiszti Egyesület elnöke Csopakon arról beszélt, hogy a Balatonon legalább két, de később három, a Ruperthez hasonló felszereltségű mentőhajóra volna szükség. Olyan motorosra, amely tizenöt perc alatt bármilyen vízi baleset helyszínére eljut, fizetett, huszonnégy órás szolgálatban lévő orvossal, mentőtiszttel és ápolóval a fedélzetén. A két éve munkába állított Rupertről az elnök elmondta, a gyorshajó személyzete a nyár folyamán egyebek mellett két sikeres újraélesztést hajtott végre, s ellátott egy kivérzett és egy combnyaktöréses beteget is.
– Követelmény, hogy minden balatoni mentőhajón legyen defibrillátor – hangsúlyozta Tóth Attila. – Ez azért fontos, mert mielőtt a gyorshajóval megérkezik az orvos, a mentőhajó személyzete megkezdheti az újraélesztést.
Kérdésünkre, hogy hol állomásozna a második rohammentő-hajó, azt válaszolta: miután a mostani Zánkán várja a riasztást, és a tó keleti medencéjébe jut el gyorsabban, az újabb hajónak a nyugati, majd egy későbbinek a középső medencében kellene ellátnia sürgősségi feladatokat.
Bagyó Sándor a szervezet gazdálkodását firtató kérdésünkre elmondta, egyrészt a pályázatok útján nyert összegeknek, másrészt a nagyvonalú szponzoroknak köszönhetik fennmaradásukat. Megtudtuk, hogy egy üzemanyag-forgalmazó, egy telekommunikációs cég és egy biztosítótársaság segíti munkájukat. Ennek ellenére előfordult, hogy az üdülési főszezon végére elfogyott a pénzük.
A Rupert sem volt elég gyors. Nem sikerült újraéleszteni tegnap azt a férfit, akit Balatonfüreden húztak ki a vízből – írja a távirati iroda. A Rupert mentőhajó nyolc perccel a riasztás után a helyszínre érkezett, de a szerencsétlenül járt ember a legénység erőfeszítései ellenére életét vesztette.
Nem veszik komolyan a viharjelzéseket. Tucatszor riasztották a balatoni vízi rendőröket a tegnap esti, másodfokú viharjelzés után. Sötétedésig a rendőrök és a mentők hajói folyamatosan mentették a vitorlások, csónakok utasait, egy katamaránról három embert vittek partra a 90-100 kilométeres szélben, egy megfeneklett járművet csak ma tudnak majd partközelbe vontatni a szakemberek.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját