Pappné Ábrahám Judit, a 25. Klapka György Lövészdandár törzsőrmestere halt meg abban az orvtámadásban, amely magyar idő szerint hétfő hajnalban érte az afganisztáni Baglán tartományban szolgálatot teljesítő magyar katonákat – jelentette be Hende Csaba honvédelmi miniszter tegnap rendkívüli sajtótájékoztatóján. A hősi halottá nyilvánított és posztumusz hadnaggyá előléptetett 32 éves katonanő 2002 óta szolgált a Magyar Honvédségben: 2003-ban Macedóniában, 2007-ben Koszovóban önkéntesként vállalt szolgálatot, az elmúlt nyolc évben többször is kitüntették.
Férje szerződéses katonaként, ugyanabban a kontingensben szolgált, és néhány nappal ezelőtt tért haza Afganisztánból. A tegnap megtámadott katonai konvojban – amely a Puli-Humriban található magyar bázisról Mazari-Sarifba tartott – szintén 29 olyan katona utazott, akik mandátumuk lejártával most indultak volna vissza Magyarországra. Benkő Tibor altábornagy tájékoztatása szerint a Magyar Honvédség tartományi újjáépítési csoportjának (PRT) konvoját tizenegy gépjármű alkotta, ezt 63 katona biztosította, a menetoszlop élén pedig négy páncélozott autó haladt. A vezérkari főnök azt is elmondta, a támadók a negyedik gépjárművet vették célba egy úgynevezett út menti improvizált robbanószerkezettel, ezt követően pedig három helyről, kézifegyverekkel támadtak a magyarokra.
*
Az altábornagy tegnap kora délután azt is közölte, a tájékozató időpontjában is tűzharc zajlott, amelyben német és afgán katonák vettek részt. A tegnapi támadásban egy másik katona életveszélyes, két további társuk pedig súlyos sérülést szenvedett. A miniszter elmondta, az előbbi katona állapotát stabilizálták, de kómában fekszik, utóbbiak pedig kielégítő, illetve jó állapotban vannak.
A Boon.hu (Borsod Online) úgy tudja, az áldozat, Pappné Ábrahám Judit Alacskáról származott. Kazincbarcikán, az Irinyi János középiskolában szerzett érettségi bizonyítványt. Tatabányán élt férjével, gyermekeik nem voltak. A kemma.hu információja szerint Pappné személyügyi területen dolgozott, s Magyarországon és Afganisztánban is személyügyi tiszthelyettesként szolgált.
A politika változatlan
– A kormány Afganisztán-politikája változatlan – közölte tegnap Hende Csaba. Lapunk kérdésére később viszont úgy fogalmazott, folyamatos revízió alatt van a magyar szerepvállalás mikéntje, és hazánk NATO-kötelezettségeivel kapcsolatban megerősítette, újra kell gondolni a magyar katonák tevékenységét. A miniszter szerint a tegnapi támadás kivédhetetlen volt, mivel egy afganisztánihoz hasonló terepen nem oldható meg százszázalékosan egy konvoj biztosítása, ráadásul nem voltak előzetes információik a bomba elhelyezéséről és a tálib csapatok összevonásáról sem. Hende tájékozatott arról is, hogy korábbi afganisztáni látogatásakor nem találta mindenben megnyugtatónak a magyar katonák helyzetét, ezért többek között páncélozott lakókonténerek beszerzéséről intézkedett.
A magyar tartományi újjáépítési csoport tevékenységi területén az utóbbi években egyre fokozódott a tálibok által irányított ellenállás, ezért különböző biztonsági intézkedések voltak szükségesek. Mint arról korábban beszámoltunk, a magyar tábor, a Camp Pannonia egy völgyben helyezkedik el, Puli-Humri külterületén. A Baglán folyó völgyét több mint ezer méter magas hegyláncok veszik körül, ahonnan többször érték rakétatámadások katonáinkat. A tábor melletti hegyvonulat mögötti térséget ráadásul az utóbbi hónapokban sikerült elfoglalniuk az ellenállóknak, akik nemcsak a hegyoldalak felől, hanem a Puli-Humriból Mazari-Sarif felé kivezető egyetlen bitumenút mentén is aktivizálták magukat. Mivel a felderítőink többször szóvá tették, hogy nehéz biztosítani egy olyan tábort, amelyet madártávlatból térképezhet fel az ellenség, sikerült egy-egy őrbódéban elhelyezni az afgán központi hadsereg (ANA), a helyi rendőrség fegyvereseit, de tőlük nehéz elvárni, hogy állandóan értékelhető információkkal szolgáljanak, többnyire jelzéseket tudnak közvetíteni a magyarok számára.
Kérdéses volt a békés szándék
Camp Pannonia védelmét nehezítette az is, hogy néhány éve csak a Puli-Humri település szívében vezető úton lehetett megközelíteni a tábort, ezért humanitárius civil programnak álcázva egy betonutat építettek a magyarok közreműködésével a Baglán folyó mentén a magyar táborig. Kontingensünk védelmén sokat rontott az is, hogy a korábban indított civil programok csak ideiglenesen értek célt, a törpe vízi erőművek és a felszerelés nélküli klinikák hosszú távon nem győzték meg a helyieket a magyar katonák békés szándékairól. Kétségessé tette ezt a helyiek számára az is, hogy a biztonsági helyzet romlása miatt egyre nagyobb és barátságtalanabb páncélozott eszközökkel kezdtek el járőrözni a katonáink a környéken, például olyan terepjárókkal, amilyeneket az afgánok által fő ellenségnek tartott amerikaiak használnak. A PRT tehát a katonai szakértők szerint koncepciós csapdába került, miközben a biztonsági helyzet romlása miatt egyre komolyabb felszerelésekre volt szüksége, az új járművek és eszközök jelenléte egyre jobban ráirányította a mieinkre az ellenállók figyelmét. Azt egyébként, hogy az afganisztáni missziónak komolyabb személyi felszerelésre és páncélozott járművekre lenne szüksége, csak az elmúlt években volt hajlandó elfogadni a honvédelmi tárca vezetése. Bár – más sajtóorgánumokkal együtt – erről lapunk 2004 óta cikkezett, az első számottevő lépéseket csak 2008– 2009-től tették meg katonáink biztonságának növelése érdekében. Felszerelték a magyar PRT-t például az amerikaiaktól lízingelt páncélozott HMWW terepjárókkal. Katonáink ezeket a járműveket dicsérik, a magyar PRT azonban csak korlátozottan használja az eszközöket, mert túl feltűnőek, és a szűk utcákban szinte lehetetlen velük a járőrözés.
Kaptak a magyarok Cougar típusú páncélozott tűzszerész járműveket is, amelyeket viszont többnyire csupán arra használnak, hogy az útszéli bombák hatástalanításához kiszállíthassák azt a tűzszerészrobotot, amely nem fér be más üzemképes járművünkbe.
A házi készítésű bombák hatástalanítását viszont szintén csak ritkán vállalják egyedül a magyarok, mivel már két tűzszerészünk is meghalt Afganisztánban az álbombák mellé rejtett pokolgépek tüzében. Az utak mellé elrejtett bombák előzetes felderítése viszont szinte lehetetlen, ahogyan azt a tegnapi haláleset is igazolta. A magyar konvojok útját ugyanis elvileg előkészítik a felderítők, és egy-egy járművünk rendelkezik az útszéli robbanószerkezeteket hatástalanító berendezésekkel is, de ez nem mindig működik tökéletesen.
Bevált terepjárók
Arról is biztos információink vannak, hogy volt olyan pilóta nélküli felderítő repülőgépe a magyar PRT-nak, amelyet hiába szereztek be súlyos milliókért Izraelből, végül csak egyszer tudta használni a kontingens. Az afganisztáni magyar alakulatok kaptak viszont páncélozott Toyota terepjárókat, amelyek eddig a legjobban bevált eszközeink. A helyiek közül ugyanis több gazdagabb földbirtokos ilyennel közlekedik, vagyis nem tűnik fel a városi forgatagban, miközben golyóálló ablakokkal is rendelkezik. A konvojokat ért, öszszehangolt támadás ellen azonban nem lehet csupán a páncélozott járművekkel védekezni, hiszen arra lehetetlen tökéletesen felkészülni, ha egy járművet a felrobbantása után még kézi fegyverekkel is tűz alá vesznek, mint ahogyan az tegnap történt. A Puli-Humriban lévő katonai táborunkban az utóbbi hónapokban komoly erősítés folyt, bunkereket építettek például arra az esetre, ha egy átfogóbb támadás érné a tábort. Az ilyen rajtaütések azért sem lehetetlenek, mert a választások közeledtével egyre fokozódik az ellenállók tevékenysége, az amerikaiak pedig ősszel mintegy ötezer katonát kívánnak az északi tartományba telepíteni, hogy előkészítsenek egy minden eddiginél nagyobb offenzívát a tálibok megtörésére.
Szövetségi támogatást remélünk az evakuáláshoz
Úgy tudjuk, a magyar kormány arról is tárgyalásokat folytat, hogy a szövetségesek adjanak támogatást a magyar PRT-tábor esetleges evakuálására, hiszen a tartományi újjáépítési csoportunk nem harcoló alakulatként érkezett a közép-ázsiai országba. Szerepvállalásunk így jellegében változhat Puli-Humriban, a tartományi újjáépítő egységek helyett direkt akciókban is részt vevő alakulatok vezénylésével, vagy a kivonulással és az afgán haderő kiképzésének magyar erősítésével. Erre utal, hogy a magyarok védelmére páncélozott lakókonténereket szerezne be a tárca. A PRT-tábort bővítenék, hogy képesek legyenek elhelyezni az erősítést. Az új alakulataink ugyanakkor inkább repülőtér üzemeltetését, helikopteresek kiképzését vállalják Afganisztánban. Az utóbbi időkben komolyabb egészségügyi ellátóközpontot is kialakítottak a puli-humri táborunkban, ahol életveszélyesen sebesült katonák állapotát is stabilizálhatják, amíg a katonai mentőhelikopter a helyszínre érkezik, hogy elszállítsa a beteget a német katonai kórházba, Mazari-Sarifba. Itt szolgált az áldozat is, akit hazautazása előtt ért a halál, s elszállításáig itt ápolták kómába esett bajtársát is.
Részvétnyilvánítások
Valamennyi parlamenti párt részvétét fejezte ki az áldozat hozzátartozóinak. Az MSZP támogatja, hogy az előirányzott forrásokat a kormány mielőbb bocsássa a honvédelmi tárca rendelkezésére, a legkisebbre szűkítve a hasonló esetek előfordulási esélyét. A Jobbik az Afganisztánban szolgáló magyar katonák kivonását javasolta. Az LMP szerint pedig a lehető legszélesebb nemzeti egyetértést kell kialakítani afganisztáni szerepvállalásunkról. Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok nagykövete is részvétet nyilvánított, s háláját fejezte ki „a magyar kormánynak, a Magyar Honvédségnek és a magyar embereknek az együttműködésért és az áldozatokért, amelyekkel hozzájárulnak az afganisztáni erőfeszítésekhez”.