A kutatás szerint a biztos szavazók között a Fidesz támogatottsága csaknem kétharmados (61 százalék), a szocialistáké 12 százalékos, a Jobbikot és az LMP-t pedig az aktívak 9, illetve 4 százaléka választaná. Tizenhárom százalék azoknak az aránya, akik biztosra ígérték részvételüket egy esedékes választáson, ugyanakkor nem tudták vagy nem akarták megmondani, mely pártot támogatnák.
*
A Fidesz népszerűsége szorosan összekapcsolódik a gazdasági várakozásokkal. A most megkérdezettek túlnyomó többsége szerint (65 százalék) a magyar gazdaság az elkövetkezendő időszakban inkább gyarapodni fog, mintsem hanyatlani. Annak ellenére, hogy az emberek saját pénztárcájukon még nem, illetve kevésbé érezhetik a konjunktúra jeleit, a kormány gazdaságpolitikájába vetett bizalom változatlanul nagyarányú.
Hangadó politikai és gazdasági véleményformálók várakozása ellenére az IMF-tárgyalások megszakadása sem ártott a kormánynak. Ebben fontos szerepe lehetett, hogy a forint árfolyama alig szenvedte meg a határozott fellépést. A válaszadók kétharmada úgy véli, a kormány jól tárgyalt az IMF-fel, a jelenlegi gazdasági helyzetben szükséges a határozottság. Míg a Fidesz- és a Jobbik-szimpatizánsok nagy része (85, illetve 62 százalék) egyetért a kérdésben a kormánnyal, az MSZP- és LMP-tábor 76, illetve 77 százaléka negatívan ítéli meg a történteket. Tízből majdnem kilencen (86 százalék) vélik úgy, hogy az országnak a maga útját kell járnia, és nem kívülről érkező elvárásoknak megfelelnie.
Az új kormány egyik meghatározó vállalása volt, hogy felelősségre vonja az előző elit érintett vezetőit a feltételezett és valós törvénytelenségek kapcsán. Az emberek döntő többsége (79 százalék) egyetért az elszámoltatásokkal: különösen igaz ez a Fidesz és a Jobbik szimpatizánsaira (90, illetve 86 százalék). Az LMP támogatóinak 60 százaléka osztja ezt az álláspontot, ugyanakkor az MSZP-táboron belül többségben vannak azok (52 százalék), akik ellenzik a jogi felelősségre vonást. A kormányváltás óta ez ügyben történt intézkedésekkel, a kormánybiztosok kinevezésével, a sajtótájékoztatókon bejelentett kiemelt vizsgálatokkal az emberek 59 százaléka elégedett. A Fidesz-szimpatizánsok 68 százaléka tartja megfelelőnek az eddigi intézkedéseket. Ugyanakkor a Jobbik-tábor még ennél is határozottabb fellépést vár el: a radikális párt támogatóinak csupán 39 százaléka elégedett az eddigi felelősségre vonásokkal.
Az adatfelvétel 2010. augusztus 16. és augusztus 19. között készült, ezer fő véletlenszerű kiválasztásával, országos reprezentatív mintán.