Fontos fordulat történt a magyar költségvetési kommunikációban azzal, hogy a kormány bejelentette: a hazai össztermék (GDP) három százaléka alatt tartja a jövő évi államháztartási hiányt. Ám az új hozzáállás óvatosan kezelendő – vélekedtek tegnapi helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők. A Barclays Capital befektetőknek szánt elemzésében kijelentette: jelentős fordulat történt, mivel a magyar kormány eddig olyan jelzéseket adott, hogy a növekedés ösztönzéséért a jövő évi hiánycél puhítására törekszik.
A bejelentés kedvező hangulatot teremtett a befektetők körében is, legalábbis erre utal, hogy tegnap az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a tervezett 50 milliárd helyett 70 milliárd forint összegben értékesített 3, 5 és 10 éves magyar államkötvényeket. Az előző napi másodpiaci referenciahozamokhoz képest 12-17 bázisponttal alacsonyabban alakultak a tegnapi aukciós átlaghozamok. A 3 éves államkötvény aukciójára például 20 milliárd forintnyi mennyiséget hirdetett meg az ÁKK, az elsődleges forgalmazók azonban 72,4 milliárd forintnyi vételi ajánlatot nyújtottak be; az erős vételi érdeklődést látva a kibocsátó 10 milliárddal, 30 milliárd forintra növelte az elfogadott ajánlatok mennyiségét. A forint tegnap erősödött, teljesítménye kitűnt a régiós devizák közül. Az euró reggel nyolc órakor még 287 forint felett vágott neki a napnak, ám a nap végén már csak 284,5 forintot adtak egy euróért a nemzetközi piacokon. A svájci frankkal szemben hasonló pályát járt be a magyar fizetőeszköz. Az alpesi devizáért reggel még 223 forintot kellett fizetni, míg lapzártánk idején 220,8 forinton járt az árfolyam.
Az a tény, hogy az állampapírok iránt tegnap növekedett a kereslet és a forint is erősödésbe kezdett, azt jelzi, hogy a befektetőket megnyugtatta a nemzetgazdasági miniszter bejelentése a jövő évi hiányról – jegyezte meg kérdésünkre Madár István közgazdász. Szerinte a tárcavezető bejelentése óriási változást jelentett a kamat szempontjából is. Miközben ugyanis a frank erősödése és a tisztázatlan pénzpolitikai helyzet miatt az elmúlt napokban egyre nőtt a kamatemelés esélye, mára e nyomás szinte megszűnt. – A kamatnövelési várakozást eddig a gazdaságpolitikai bizonytalanság fűtötte, ám a csökkentés lehetőségéhez újra el kell telnie egy kis időnek, hogy a piacok meggyőződhessenek a kormány szándékának eltökéltségéről – tette hozzá Madár István. Az elemző arra is felhívta a figyelmet, hogy az állampapírok vevői jó ideje beárazták a kamatemelést, így a változatlan kamatkulcs mellett is drágábban finanszírozza magát az ország. Ezentúl – remélhetőleg – a papírok árából is lassan eltűnik majd a várt szigorítás hatása.
Holnap jön az igazi tél!