Negyvenegy ingatlan lakóinak kitelepítésére készültek tegnap reggel a dunaújvárosi Ivó utca–Barsi Dénes utca–Üdülő sor– Ágacska utca–Palánk sor által határolt területen. A helyi védelmi bizottság előző nap döntött a kitelepítésről. Az intézkedést azért rendelték el, mert a területen a folyamatos és nagy mennyiségű csapadékvíz terhelése miatt az Ivó utcai telkeket határoló szakaszon folyamatosan mozog a löszpart, ami az önkormányzat által felkért szakértők szerint közvetlen élet- és balesetveszélyt jelent.
A problémát Dékány Péter vette észre, aki családjával már kiköltözött az Üdülő soron levő házából. – Először folyamatos földmozgásokat észleltünk, majd arra lettünk figyelmesek, hogy egyre jobban feszül a gázcső, süllyed a bejárónk, végül megrepedt a házunk is. Ezután kerestük a bajok okát, és rövid kutatás után találtunk rá a partfal tetején található repedésre, amelynek szélessége fél méter és másfél méter között van, a mélysége viszont nem állapítható meg – mutatott a magaslat felé Dékány Péter, aki szerint eddig a csapadékvíz okozott gondot, később azonban, ha kiszárad a talaj, akkor újabb problémák adódhatnak. – A víz ugyanis alagutakat váj a löszben, és ezek, ha kiszáradnak, könnyen beszakadhatnak – tette hozzá.
Egy másik utcabeli férfi megjegyezte, mindenki a csapadékvízre fogja a gondokat, pedig a partfal nem csak amiatt csúszott meg. – Amikor a szabad strandot rendbe hozták, iszapot hordtak az előttünk lévő lapos területre, emiatt innen a fákat is kivágták. Ez kétszeresen is gondot jelent, mert egyrészt a csapadék nehezebben folyik le, másrészt a fák nem szívják el a vizet. A férfi említést tett arról is, hogy az itt lakók korábban is többször jelezték a problémát az önkormányzatnak, de az MSZP-s városvezetés nem tett semmit, sőt, még egy évvel ezelőtt is adtak ki építési engedélyt a környéken.
Néhány házzal arrébb két hölggyel is beszéltünk, mind a ketten egyértelművé tették, hogy nem költöznek. Szerintük a partfal nem jelent komoly fenyegetést, ráadásul nem hagyják hátra házaikat, mert nem éreznék azokat biztonságban. – Arról nem is beszélve, hogy nem egy-két hétről van szó, a munkálatok akár egy évig is eltarthatnak – mondta egyikük. Az Ágacska utca egyik lakója azonban szívesen kiköltözne a házából, ha megfelelő helyet kapna télire, és ezt jelezte is az önkormányzatnak.
Késő délelőtt azonban kiderült, hogy a lakóknak egyelőre mégsem kötelező elhagyni az otthonaikat. Cserna Gábor, Dunaújváros fideszes polgármestere sajtótájékoztatón elmondta, hogy saját felelősségére mindenki a házában maradhat, ám ez megváltozhat, ha a helyzet súlyosbodik. – A szakértői anyag szerint a terület és a földmozgás olyan, hogy a talaj csúszása bekövetkezhet akár egy óra múlva is – hangsúlyozta a polgármester. Éppen ezért azt tanácsolják minden érintettnek, hogy a baleset- és életveszély miatt költözzenek inkább biztonságosabb helyre. Ehhez az önkormányzat minden segítséget megad. Kiderült az is, hogy a szolgáltatások egyelőre megmaradnak, de a cégek úgy készülnek, hogy ha leszakad a partfal, akkor azonnal le tudják zárni az elektromos áramot és a gázt a veszélyeztetett utcákban, ahol 41 ingatlan áll, és ezekben 45 ember él életvitelszerűen. Cserna Gábor azt is kijelentette, hogy a város haladéktalanul intézkedik a probléma rendezéséről. Lapzártánkkor érkezett: eddig huszonöt fő jelezte, hogy kiköltözne otthonából.
Magyar Pétert nem zavarja öccse támogatása