Számos olyan 10 ezer főnél nagyobb lélekszámú település van az országban, ahol a választók bizalmából MSZP-s, civil színekben indult szocialista vagy volt SZDSZ-es politikus került a polgármesteri székbe, és ahol a testület összetétele egyértelmű helyzetet teremt a következő négy évre. Kazincbarcikán Szitka Péter (MSZP) lett a polgármester, és a rajta kívül tizennégy fős testületbe nyolc szocialista városatya jutott be. Egyértelmű a helyzet Tiszaújvárosban is, ahol a város MSZP-s első embere a tizenegy képviselőből hét szocialistát biztosan maga mellett tudhat. Celldömölkön hivatalosan a Cselekvő Összefogás Celldömölkért (Csöce) egyesület jelöltje nyerte el a polgármesteri széket, és szerzett többséget a helyi testületben. A településvezető azonban 2006-ban még MSZP-s színekben győzött, és jelenleg is a párt Vas megyei alelnöke. Emellett a Csöce több képviselője korábban MSZP-s jelöltként indult, illetve szerzett mandátumot.
Budaörsön nehéz négy évre számíthat a volt SZDSZ-es Wittinghoff Tamás, aki ezúttal civil színekben győzött a polgármester-választáson, hiszen a tizennégy fős testületben nyolc fideszes foglal helyet. Papíron nála is reménytelenebb a szigethalmi Fáki László helyzete, aki korábban az SZDSZ tagja volt, ám ezúttal függetlenként szerezte meg a polgármesteri széket. A tizenegy tagú szigethalmi testületbe ugyanis nyolc Fidesz–KDNP-s politikus került be. Nincs irigylésre méltó helyzetben a marcali polgármester-választáson civil jelöltként győztes Sütő László (MSZP) sem, hiszen a Fidesz–KDNP többséget szerzett a képviselő-testületben.
Dombóváron a több bűncselekmény elkövetésével megvádolt, éppen elsőfokú ítéletre váró volt MSZP-s polgármester ezúttal függetlenként, szocialista támogatással nyert. Többsége azonban neki sem lesz, hiszen a kormánypártok itt is hét mandátumot szereztek a lehetséges tizenegyből.
Lényegesen bonyolultabb másik hét település helyzete. Sajószentpéteren ugyanis, ahol a választópolgárok MSZP-s polgármesternek szavaztak bizalmat, a tizenegy önkormányzati képviselőből négy MSZP-s és négy Fidesz– KDNP-s. Mellettük két független és egy civil jelölt szerzett mandátumot. A szocialista polgármester azonban mindenképpen számíthat a Sajószentpéteri Zöldek egyesület képviselőjére, hiszen Kocsi Tibor 2006-ban még az SZDSZ jelöltjeként jutott be a helyi testületbe. Rajta kívül egy függetlent kell maga mellé állítania, hogy meglegyen a többsége.
Makó szocialista polgármestere egyértelműen számíthat három MSZP-s és két civil képviselőre a tizenegy tagú testületben, hiszen Buzás Pétert a Polgári Szövetség Makóért egyesület polgármester-jelöltként támogatta, és a szervezet két politikusa is mandátumot szerzett. Információink szerint Makó első emberének a független képviselővel meglesz a többsége.
Komoly gondban lehet Szegeden Botka László (MSZP) polgármester, hiszen a Fidesznek tizennégy képviselője van a 28 fős közgyűlésben. Úgy tudjuk, elképzelhetetlen az is, hogy a szocialisták a jobbikos városatya támogatását meg tudnák szerezni, mint ahogy esélytelennek tűnik az LMP-s képviselő megnyerése is. Ők sokkal inkább a Fidesz egy-egy előterjesztését támogathatják majd.
Csak látszatra van gondban Szentes szocialista polgármestere, hiszen öt MSZP-s jutott be a város tizennégy fős testületébe. Szirbik Imre azonban számíthat a független Ollai Istvánné támogatására, akivel szemben egyéni körzetben az MSZP jelöltet sem állított, de együtt szavazhat a polgármesterrel a Pálmások Szövetségének képviselője is. Dorog MSZP-s első embere is a civilek és függetlenek segítségével biztosíthatja a döntésekhez szükséges szavazatmenynyiséget. Tittmann János számíthat Jászberényi Károly (Baráti Egyesület) támogatására, aki 2006-ban még SZDSZ-esként jutott be a helyi testületbe, és a polgármesterrel szavazhat Bokros László (független), aki az MSZP szórólapján is szerepelt. Várhatóan a polgármester mellé áll Dankó József (Baráti Egyesület) is.
Nehezen alakíthat azonban többséget Nyírbátor MSZP-s polgármestere, hiszen a Fidesz– KDNP-nek hat képviselője van a tizenegy fős testületben, és a jobbikos tag szavazatára sem számíthat. Ezzel szemben Ajkán a szocialistáknak a civil képviselővel meglesz a többségük.
Ukránbarát és bevándorláspárti paktumot kötött az Európai Néppárt és a baloldal – Magyar Péter és a Tisza Párt is jóváhagyta a megállapodást