Miközben folyik a vita arról, hogy a Magyar Alumínium-termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. tulajdonosai csak a cégük vagyonával vagy saját milliárdjaikkal is feleljenek-e Magyarország történetének eddigi legnagyobb környezetvédelmi katasztrófájáért, aközben kevesebb figyelem összpontosul a társaság vagyoni helyzetére. Alig esett például arról szó, hogy a Mal Zrt. Magyarországon kívül négy európai országban is megvetette a lábát, és többségi tulajdonrészt szerzett már meglévő termelőcégekben, illetve kereskedelmi kirendeltségeket hozott létre.
A magánszemélyek által az alumíniumipar privatizációjakor, 1995-ben alapított Mal Zrt. először a román piacra tört be, és 1998-ban Csíkszeredában létrehozta a Mal-Product S. R. L.-t. Ennek feladata, hogy a vállalatcsoport által gyártott előtermékekből késztermékeket (háztartási fólia, kéménybéléscsövek, csatlakozó idomok) állítson elő, illetve azokat forgalmazza. A németországi Düsseldorfban 1999-ben alapítottak kereskedelmi vállalatot Mal-Deutschland GmbH néven. 2001-ben a szlovén Silkem d. o. o. többségi tulajdonrészét vásárolták meg. Ez a társaság zeolittal és őrölt timfölddel egészítette ki a Mal-csoport áruválasztékát. 2004-ben többségi befolyást szereztek a boszniai Rudnici Boksita Jajce D. D.-ben, amely jó minőségű bauxitot termel.
Külföldi piaci helyzetük megerősítése annyira jól sikerült, hogy termékeik – a cég saját bevallása szerint – Európában tizenkét, a világpiacon pedig négyszázalékos részesedéssel bírnak. Áruik 80 százalékát exportálják, elsősorban uniós országokba. Bár a társaság jegyzett tőkéje „csupán” hárommilliárd forint, a Mal Zrt. vállalatcsoport teljes vagyona több tíz milliárd forintra rúghat.
Ismert, Magyarország második legnagyobb alumíniumipari vállalkozásának három magánszemély a tulajdonosa. A főrészvényes Tolnay Lajos a maga 40 százalékával. Egyébként ő az igazgatóság elnöke is. Magánvagyonát a Napi Gazdaság 23 milliárd forintra becsülte, és ezzel a leggazdagabb magyarok listáján a 21. helyen áll. Tolnay korábban több olyan alumíniumipari cégben volt tulajdonos, amelyben Gyurcsány Ferencnek érdekeltsége volt. A Mal Zrt.-ben 30-30 százalékos részesedése van a hétfőn őrizetbe vett Bakonyi Zoltán cégvezetőnek és Petrusz Béla igazgatósági tagnak. Petrusznak ugyanúgy 16,5 milliárd forint a becsült vagyona, mint Bakonyi Zoltán apjának, Bakonyi Árpádnak.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?