Tizenhat év után Csabai Lászlóné (MSZP) kiszáll a polgármesteri székből, a helyére ön mellett egy szocialista és egy jobbikos jelölt pályázik. Váratlanul érte a regnáló polgármester döntése?
– Nem lepett meg, de azt hozzá kell tenni, hogy nem egy ember az ellenfél, hanem a szocialisták 16 év alatt kiépített rendszere, amely politikai, üzleti és önkormányzati lábakon áll.
– Ez úgy hangzik, mintha egy bűnszervezetről beszélne.
– Azt azért nem mondanám. Csupán arról van szó, hogy Csabainé úgy kampányol a szocialista jelölt mellett, mint ha ő lenne az induló. Próbálja együtt tartani a szétesőben levő városi MSZP-t, az embereit pedig azzal riogatja, hogy ha veszítenek, akkor mi jövünk. A szocialisták pedig rettegnek a bukástól és attól, hogy minden olyan ügyet, amely eddig nem került napvilágra, ki fogunk vizsgálni.
– Sokan elismeréssel nyilatkoznak Csabaiéné munkájáról, ön hányas osztályzatot adna neki?
– Az utolsó négy évre a sikerpropaganda ellenére elégtelent, korábban sokkal jobb teljesítményt nyújtott ő is és pártja is.
– Indokoljon!
– Az elmúlt nyolc évben húszmilliárd forinttal növekedett a város adósságállománya úgy, hogy az eredménye nem látszik. Az emberek nem érzik, hogy a felvett pénz jó befektetés lett volna. Valódi hasznot nem hozó látványberuházások történtek, amelyek indokolatlanul hatalmas összegeket emésztettek fel. A szennyvízberuházás pedig, amire valóban szükség lenne, két év alatt egy helyben áll.
– Tehát 2002-ben megtört Nyíregyháza fejlődése?
– Igen, ami 2006 óta még inkább igaz, és az utóbbi négy évben fokozottan érezhető a sikertelenség.
– A polgármester munkáját ettől függetlenül egyfajta nimbusz övezi. Mi lesz erősebb a választáson: a Csabainé iránt érzett nosztalgia vagy a változás iránti vágy?
– Csabainé működését valóban sokan süvegelik meg, ennek oka, hogy a helyi televízió és a város lapja az ő szobrát építette. A kommunikáció során a pozitív dolgokat hozzá kötötték, a sikertelenségekért pedig mindig más volt a felelős. Ennek ellenére úgy gondolom, hogy az emberek most már változást akarnak, a bőrükön érzik a problémákat.
– Önök milyen jövőképet kínálnak a nyíregyháziaknak?
– Azt vállaltuk, hogy ha bizalmat kapunk, akkor bátran szembenézünk a gondokkal, és nem halogatjuk megoldásukat. Egyértelművé tesszük, hogy mit lehet tenni, és megmagyarázzuk, hogy amit nem lehet, azt miért nem. A város érdekében dolgozunk, nem pedig egyéb érdekeket szolgálunk ki, és természetesen mindig kikérjük az emberek véleményét.
– Köztudott, hogy a térségben katasztrofális méreteket ölt a munkanélküliség. Pedig a szocialisták azt ígérték, hogy az autópálya megépülésével javulni fog a helyzet.
– Sajnos azonban semmi sem változott, az elmúlt években szinte semmilyen munkahelyteremtő beruházás nem történt a városban. Nyolc év alatt megduplázódott a munkanélküliek száma Nyíregyházán, különösen a fiatalok helyzete tragikus.
– Szinte már-már csodára lenne szükség…
– Nem csodáról beszélnék, hanem arról, hogy a város vezetésének mentalitásában gyökeres változásra van szükség, amely nem megy azonnal. Éppen ezért nem csoda, hanem idő kell.
– Abból kevés van.
– Ez igaz, de ez kell ahhoz, hogy a helyi kis- és közepes vállalkozásokra építve olyan fejlesztési politikát tudjunk elindítani, ami munkahelyeket teremt.
– A munkanélküliség mellett a közbiztonság okozhatja a legnagyobb fejtörést önöknek. Mivel lehet úrrá lenni a gondokon?
– Éppen a napokban küldtünk levelet a belügyminiszternek, amelyben a rendőrség megerősítését kértük. Emellett szükség van a térfigyelő rendszer kiépítésére, amely nemcsak a felderítésben, hanem a megelőzésben is segíthetne.
– A Sóstógyógyfürdő az utóbbi években inkább a folyamatos botrányokkal hívta fel magára a figyelmet. Sikerült tisztázni ezeket az ügyeket?
– A nyomozás még folyik, a probléma azonban nem új keletű, a gyógyfürdővel már a kilencvenes években is meggyűlt az önkormányzat baja. Az elmúlt húsz évben mindenki elmondta, hogy a fürdő mekkora aranybánya, mégsem történt semmi. Közben gyanús, pult alatt folyó befektetési tárgyalásokról hallani, a komoly szakmai befektetőkkel pedig nem állnak szóba.
– Ez azért is fontos lenne, mert többek között a turizmus lehet az egyik kitörési pont a város számára. Egyetért?
– Természetesen, a kampányunkat is részben erre építettük. Azt szeretnénk elérni, hogy a város turisztikai látványosságai fejlődjenek és közös vérkeringésben egymáshoz kapcsolódjanak. Ez lehet az egyik kitörési pont számunkra.
– Ha valaki megkérdezné, hogy miért érdemes önre szavazni, akkor mivel próbálná meggyőzni?
– Nyíregyháza érdekében nem mehet az tovább, amit az MSZP-s városvezetés folytatott. Nekünk van programunk, amelyet szakembereink a választókkal együtt fogalmaztak meg, és együtt is kívánunk megvalósítani.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban