Az Észak-balatoni Polgári Klub egyik nyár végi klubestjén vetette fel Korányi László professzor, a füredi DRC Gyógyszervizsgáló Központ Kft. ügyvezető igazgatója az állami kézben lévő 429 ágyas balatonfüredi kórház szívcentrummá fejlesztésének lehetőségét, megjegyezve: az a kórház, amelyben évente csaknem tízezer, infarktuson vagy szívsebészeti beavatkozáson átesett beteg kap új életesélyt, műtétek elvégzésére is alkalmassá tehető. Korányi doktor elsősorban azzal érvel, hogy a balatoni régió szívműtétre szoruló betegeinek most a fővárosba vagy Zalaegerszegre kell utazniuk.
– Ha a zalaegerszegi és a pécsi szívcentrum nem tudja megfelelően kielégíteni a szükségleteket, akkor másutt kell megteremteni a szívsebészeti feltételeket. Felesleges kapacitásnak nincs értelme, fontosabb volna a már meglévőket bővíteni – reagált Korányi László felvetésére Varga Ferenc. A siófoki kórház főigazgatója arra int: jelentős közvetlen ráfordítást igényel egy szívsebészet létrehozása, ahhoz ugyanis rendkívül költségigényes szakmai hátteret, így a CT- és MR-vizsgálati beruházásokat és vérellátási feltételeket is biztosítani kell. – Mindazonáltal a felvetésen el lehet gondolkodni – mondta lapunknak a kórházigazgató.
Papp Lajos szívsebész a rendkívül nagy infrastruktúra-igény miatt sem tartja indokoltnak az egyirányú kórházbővítést. – A füredi kórház nemzeti kincs, amire büszkének kell lennünk, ott világszínvonalú fejlesztés a cél. Helyén kell kezelni a dolgokat – szögezte le Papp professzor.
Rácz Jenő, a Veszprém Megyei Kórház főigazgatója szerint elsőként Füred három, különböző kardiológiai projektje, a szívkórház, a vasút- és a honvédegészségügy munkáját kell összehangolni. A három intézményt ezt követően a pannon modellbe lehetne integrálni. (A pannon modell egy Rácz Jenő nevéhez kötődő ötlépcsős fejlesztési struktúra, amely a betegellátást területi alapon szervezné meg, egy magánbiztosítóra bízná a betegirányítást és az egészségügyi ellátás finanszírozását.) – Nem lehet vita tárgya, hogy fejleszteni kell az állami szívkórházat, de nem feltétlenül a szívsebészet felé. Szüksége van a régiónak egy veszprémi vagy balatonfüredi kardiológiai központra. Ha Füredre esne a választás, akkor is megoldható, hogy az állami helyett vagy azzal együtt a helyi és a megyei önkormányzat is szerepet vállaljon a gyógyintézet fenntartásában – mondta Rácz Jenő.
– Jó ötlet, ráfér a szívkórházra egy komplex, nagy ívű fejlesztés – reagált Korányi László felvetésére Bóka István. Balatonfüred fideszes polgármestere határozottan állítja: egészségügyi, gyógyturisztikai, következésképpen nemzetgazdasági érdek a kórház fejlesztése akár szívsebészeti, akár más irányba. – A fejlesztést már hosszú évek óta szorgalmazza a város önkormányzata, és természetesen a kórházvezetés is – fűzte hozzá. Bóka István úgy gondolja: állami helyett közös tulajdonba kerülhetne a szívkórház, de az önkormányzat arra is nyitott, hogy kizárólagosan helyi közösségi tulajdonba kerüljön.
Több helyen is tüntettek Magyar Péter ellen a felháborodott nyugdíjasok