Lehetséges törvénysértések egész sorára hívja fel a figyelmet az uniós vidékfejlesztési források elosztásában közreműködő Bihar-Sárrét Nonprofit Kft. átvilágításáról készült anyag. A cég átvilágítását a szeptember elsején megbízott új ügyvezető, Papp János rendelte meg. A részeredményeket tartalmazó dokumentum megállapítja: Balogh Béla exügyvezető személye nehezen tekinthető függetlennek, mert korábban Gyula Ferencné volt MSZP-s képviselő kampányfőnökeként dolgozott, és ezután került a Leaderrel kapcsolatba. (Gyula Ferencné jelenleg is tagja a kft. felügyelőbizottságának.) Az átvilágítást végző cég kiemeli: a nonprofit kft. korábbi ügyvezetése a törvényi előírásokat és az általa jóváhagyott szabályzatokat nem tartotta be, és nem is tartatta be. – Az előforduló gyanús szabálytalanságok, hibák, hiányosságok a vezetői és a belső ellenőrzés elmaradásának az eredményei, és több esetben felvetődik a tudatos károkozás, a szándékosság gyanúja is. A dokumentum kitér arra: több esetben is alapos a gyanú a színlelt megbízási, irodabérleti szerződések megkötésére, amelyeket a kft. központjától távoli cégekkel ütöttek nyélbe, ami ellentétes a Leader helyi vidékfejlesztési alapelveivel. Kiderült, hogy a dolgozók saját gépkocsihasználata havonta elérte vagy meghaladta autónként a két-három, az ügyvezető esetében az ötezer kilométert is, erre 2009-ben több mint nyolcmilliót fordítottak. Találtak olyan napot, amikor a budapesti Leader expo megbeszélésére öt dolgozó utazott saját gépkocsival külön-külön, és mindannyian elszámolták a csaknem húszezres költséget.
Több esetben találtak létező, milliósnál nagyobb értékű és nem iktatott szerződéseket, de egy olyat sem, amelyet a 2009 tavaszától megbízott budapesti ügyvéd ellenjegyzett vagy szignózott volna, jóllehet ez a feladata volt. Megállapították még: a házipénztárból a cég dolgozói és külsős személyek többször készpénzben és meghatalmazás csatolása nélkül vettek fel a beszállítóknak járó összegeket. Történtek kifizetések teljesítési igazolás és számla nélkül is.
Papp János lapunknak elmondta, megvárja az átvilágítás végeredményét, arról tájékoztatja a taggyűlést és döntenek a jogi lépésekről.
Közben a VPOP-nál folyó nyomozás miatt a szaktárca felfüggesztette a támogatások kifizetését a cég felé. A pénzek elmaradása mára csőd közeli helyzetbe sodorta a társaságot: a kifizetetlen számlák meghaladják a négymillió forintot, míg a kifizetetlen bérek és járulékok összesen megközelítik az ötmilliót. Már a postázási feladatokat sem tudják ellátni. Emiatt szeptember 28-án a Magyar Vidékfejlesztési Hivatal arról értesítette a céget, hogy a kft.-hez beérkezett kérelmeket, pályázatokat további ügyintézésre átveszi. Másnap az összes pályázatot elszállították Nyíregyházára. A VPOP több mint fél éve nyomoz a Bihar-Sárrét Nonprofit Kft.-nél az európai közösségek pénzügyi érdekei megsértése és jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének bűntette gyanúja miatt. A cég korábbi vezetése a pályázatok elbírálásánál, illetve a kifizetéseknél a gyanú szerint visszaéléseket követett el.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban