Csaknem negyvenezer köbméter gyűjtőfát biztosít a Somogyi Erdészeti és Faipari Zrt. ez évre azoknak, akiknek nem futja minőségi tüzelőre. Eddig már 26 ezer köbmétert megvásároltak a rászorulók, akik a megye nyolc erdészetén keresztül értesülhetnek az aktuális kitermelés után földön maradt, úgynevezett fekvő fa kedvező áráról – tudtuk meg Spingár Pétertől, a több mint nyolcvanezer hektáron gazdálkodó faipari cég erdőgazdasági osztályvezetőjétől.
– Csakhogy egy átlagos méretű családi ház téli tüzelőszükséglete a nyolc-tíz köbmétert is elérheti, így a kisjövedelműeknek nemigen van miből előteremteni negyven-ötvenezer forintot – vélekedett a szakember.
Vadócz Attila, a Somogy Megyei Bíróság szóvivője szerint ahogy más esetekben sem, úgy a falopásos ügyeknél sem enyhítő körülmény a szociális rászorultság. Ugyanakkor a bíróság nem tekinti azonos súlyúnak a kisebb tételű vagy a kamionnyi fa eltulajdonítását – mondta lapunknak.
Mint megtudtuk, a falopáson tetten ért személyt vagy személyeket a rendőrség őrizetbe veszi, a bíróság pedig hetvenkét órán belül dönt: eljárást indít az ügyben vagy pénzbírsággal sújtja az elkövetőt, elkövetőket.
Az erdőgazdaság szakemberei szerint a legnagyobb, üzletszerű erdőirtások és falopások Somogyban is megrendelésre történnek. A strómanok vagyontalan embereket vonnak be őszönként a már-már ipari méreteket öltő vállalkozásokba, gyakoribb azonban, hogy a szegénység kényszeríti fatolvajlásra az embereket. Ahhoz, hogy megszűnjön az erdők fosztogatása, először az elszegényedést kell megállítani – vallják az erdőőrök.
A szeptember elején kezdődődő és november végéig tartó tűzifatolvajlásokat a fenyőfalopások követik a megye Zalával határos településein. A fővárosi nagybani piacra nemcsak legális fenyőszállítmányok indulnak Zákány, Surd és Nemespátró környékéről, hanem lopott fával megpakolt teherautók is.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!