Újabb 19, a Gyurcsány-kormány rendőrsége által 2006 őszén összevert áldozattal kötött megállapodást az állam múlt pénteken – derül ki Kontrát Károly (Fidesz) belügyminisztériumi államtitkár közleményéből. Ezzel a peren kívül kártalanítottak száma 98 főre emelkedett, és a jóvátételre jelentkezők közül mindössze négy emberrel nem tudott még megegyezni a kormányzat. Kontrát Károly kiemelte: a 19 károsultnak 39,5 millió forintot utal át az állam, vagyis a teljes kifizetés (a 98 áldozatnak) 201,9 millió forint.
– A nemzeti ügyek kormánya a meghurcoltaknak megítélt összegek kifizetéséhez szükséges intézkedéseket megtette – zárul az államtitkár közleménye.
Ismert, nyáron az Országgyűlés határozatban követte meg a 2006-ban bántalmazottakat, és felhatalmazta a kormányt, hogy peren kívüli megegyezéseket kössön azokkal, akiknek a bíróság jogerősen még nem ítélt meg kártérítést.
Eközben Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik) szombaton nyilvánosságra hozta a 2002 és 2010 közötti időszak hatósági jogsértéseivel foglalkozó jelentés tervezetét, amelyről az Országgyűlés illetékes albizottsága várhatóan jövő héten tárgyal majd. (Ez a testület egyébként a múlt héten fogadta el a 2006 őszéről készített jelentést.) A jobbikos politikus honlapjáról letölthető dokumentum kiemeli: az elmúlt nyolc évben számos alkalommal oszlattak fel vagy tiltottak meg tüntetéseket – bíróságok és hatóságok által megállapítottan – jogellenesen, illetve önkényesen tartottak fogva tüntetőket. A jelentéstervezet 32 pontban összegzi a jogsértéseket, amelyeknek sorát a 2002-es Erzsébet hídi blokád nyitja, megtalálható köztük a Medgyessy–Nastase-koccintás elleni spontán tüntetők elhurcolása, a 2003. decemberi gesztenyéskerti demonstráció feloszlatása, a Baumag-károsultak 2004-es tüntetésének megtiltása, 2007-ben a kordonbontó fideszes képviselők elleni fellépés, a Clark Ádám téri 2008-as oszlatás, illetve a Magyar Gárda feloszlatása elleni tavalyi spontán tüntetés szétverése.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben