Semmilyen módon nem támogatjuk az In-Kal Security jelenlétét Ferihegyen, mivel ez olyan látszatot kelt, mintha a biztonsági terület lenne a következő, amit a Budapest Airport Zrt. mint üzemeltető az alaptevékenységéből ki szeretne szervezni – jelentette ki a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezetének (RDSZSZ) elnöke. Kovács Zoltán elmondta, szakmai alapon azért ellenzik a kiszervezést, mivel a nemzetközi légi közlekedést szabályozó jogszabályok előírják: biztonsági díjat csak az a repülőteret üzemeltető cég szedhet az utasoktól, amely azt a biztonság személyi és tárgyi feltételeire fordítja. – Az utasoktól beszedett díjból így csak az üzemeltető szakmai tevékenysége és a hatóságok munkája finanszírozható – tette hozzá.
Megjegyezte azt is, a Budapest Airport mint üzemeltető a repülőtér őrzés-védelmét törvények alapján olyan jogosítványokkal látja el, amilyenek más, részben magáncégnél nincsenek. – Olyan fegyvereket használnak, amelyet senki más a rendvédelmi szerveken kívül. Ha kiszerveznék a területet, akkor ilyen lehetőség kerülhetne egy magáncég, akár az In-Kal Security kezébe – fogalmozott Kovács Zoltán. Az RDSZSZ elnöke amiatt is ellenezné az újabb kiszervezéseket, mert az eddigi privatizációk minden esetben az állam és a munkavállalók kárára történtek.
Kovács Zoltán rámutatott arra is, örül Riz Levente (Fidesz) törvénymódosító javaslatának, amely szakmailag megalapozott módon az üzemeltető tevékenységei között tartaná a biztonsági területet.
Mint azt megírtuk, a közelmúltban megfigyelési botrányba keveredett In-Kal Security december elsejétől kapott megbízást a Budapest Airport Zrt.-től a nemzetközi légikikötő egyes biztonsági feladatainak ellátására. A cég azonban
könnyen kiszorulhat Ferihegyről, ha az Országgyűlés megszavazza Riz Levente törvénymódosító indítványát. Ennek elfogadása esetén ugyanis a Budapest Airport csak saját biztonsági szolgálattal vagy biztonsági őrséggel láthatja el a légi közlekedés védelmével kapcsolatos feladatokat, vagy e feladatok ellátásával kizárólag a rendőrséget bízhatja meg.
Hogyan lett az energiából fegyver a nagyhatalmak kezében?