Laborc Sándorra, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) korábbi vezetőjére hárította a felelősséget tegnap Szilvásy György annak a személyiségi jogi pernek a tárgyalásán, amelyet az UD Zrt. vezetői indítottak a volt titokminiszter ellen. Szilvásy azt állította: ő egy Laborctól kapott „felkészítő iratból” tájékozódott, és az alapján állt ki a nyilvánosság elé, és számolt be a megfigyelési ügyben elrendelt büntetőeljárásról. Hozzátette: ha a bíróság szükségesnek érzi, bizonyítékként átadja ezt az irományt. Szilvásy György jogi képviselője kezdeményezte, hogy a bíróság tanúként hallgassa meg Laborc Sándort, vagy legalábbis használja fel a nyilatkozatát, amit az ellene is folyó másik személyiségi jogi perben tett.
*
A volt titokminiszter, aki saját bevallása szerint jelenleg tanácsadóként dolgozik, azzal védekezett: amikor annak idején kiállt a nyilvánosság elé, már két hete folyt a büntetőeljárás az UD Zrt. ügyében, vagyis nem ő robbantotta ki a botrányt.
Ráadásul ő nem nevesítette a céget, és nem tényként állította a bűncselekmények elkövetését, csupán a felvetődött gyanúkról számolt be. Szilvásy György tagadta, hogy ő adta volna át az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága tagjainak a lehallgatott telefonbeszélgetéseket tartalmazó lemezeket.
Futó Barnabásnak, az UD Zrt. jogi képviselőjének a kérdésére, miszerint a Laborc-féle feljelentésből származik-e a polipszerű vagy az árnyék-titkosszolgálat kifejezés, Szilvásy azt felelte: nem tudja, de tartalmilag szerepeltek a feljelentésben. Arra a kérdésre, elnézést kért-e, megkövette-e az UD Zrt.-t, amikor sorra megszüntették a büntetőeljárásokat, Szilvásy azzal replikázott: még mindig folynak büntetőeljárások a cég ellen, tehát a Laborc Sándor-féle feljelentés több tekintetben alapos volt. Ezzel szemben Futó Barnabás rámutatott: a feljelentés tárgyát képező valamennyi büntetőeljárásban már jogerősen megszüntették a nyomozást.
Szilvásy György azt mondta: tudomása szerint ő egyelőre csak az UD-ügyben indult büntetőeljárásnak a gyanúsítottja, és nem tud arról, hogy a Laborc Sándor ellen a Budapesti Katonai Ügyészségen folyó büntetőeljárásban is terhelt lenne.
Tóth János, az UD Zrt. vezetője példátlannak nevezte, hogy Szilvásy a Magyar Köztársaság egyik minisztereként állást foglalt egy magántársaság ellen folyamatban lévő büntetőeljárásban, és kész tényként adta elő a vagyonvédelmi cég terhére rótt cselekményeket, amelyekről azóta bebizonyosodott, hogy alaptalanok. Hozzátette: cégét ki akarták zárni a kamarából, őt magát pedig gyakorlatilag hazaárulónak tekintették, amiért – a hamis vádak szerint – megtámadták a kormányzat informatikai rendszerét. A társaság másik vezetője, Horváth József arról beszélt, az UD Zrt. megrendelőinek 95 százalékát elvesztette, ők maguk pedig egészségileg és egzisztenciálisan is tönkrementek a botrány miatt.
Veszélyes vegyület szabadult el egy magyarországi ipari parkban