Csépely Zsigmond megyei katasztrófavédelmi igazgató közlése szerint a belvíz elleni védekezésben 466 ember vesz részt, akik 85 szivattyúval és 44 egyéb technikai eszközzel dolgoznak. Harmadfokú belvízvédelmi készültség csak Szatmárcsekén és Újfehértón van, utóbbi településen a legkritikusabb a helyzet. Ennek oka, hogy a városra idén mintegy ezer milliméternyi csapadék – a szokásos mennyiség kétszerese – hullott, aminek elvezetésére nem elegendő a harminc év óta rendbe nem tett belvízelvezető csatornák kapacitása. A csatornarekonstrukció elmaradásának oka részben a pénzhiány – Újfehértó és Téglás polgármesterei 2006-ban is hiába kilincseltek a kormánynál a szükséges forrásokért –, részben pedig az, hogy a belvízcsatornák partjait beépítették, így a kotrógépek nem férnek hozzá a mederhez.
A mostani helyzet azonban megmutatta, a csatornák rendbetétele nem tűr halasztást. – A legnagyobb terhelésű vízlevezető árkokat azonnal kotorni kell, erre 32 milliót kért a vidékfejlesztési tárcától a Mezőgazdasági és Szakigazgatási Hivatal (MGSZH), s legalább ennyit szeretnének kapni új csatornák építésére is – közölte Berettyán Gábor, a hivatal vízgazdálkodási referense. Újfehértón egyébként több mint kétszáz házat fenyeget a belvíz, a szántóföldek pedig a település körül mindenütt vízben állnak. – Az MGSZH becslései szerint a mintegy húszezer hektárnyi őszi vetésű búza is tönkremegy, s hasonló károk várhatók az őszi árpa s a takarmánynövényként használatos tritikálé esetében is – erről már Wachal László, a hivatal megyei igazgatója tájékoztatott.
Újfehértó utcáin tegnap hét szivattyú dolgozott. – Hiába van jég, nem állhat le a munka, mert alatta félméteres víz fedi az utakat, a kerteket, s ha az olvadás utáni katasztrofális helyzetet meg akarják előzni, folyamatosan csökkenteni kell a vízszintet – mondta lapunknak Nagy Sándor Újfehértó polgármestere. Gond azonban, hogy csak mínusz tíz Celsius-fokig tudnak szivattyúzni, de három házat így sem sikerült megmenteniük. Egyből szükséglakásba költöztették az ott lakó férfit, a másikból ideiglenesen önkormányzati lakásba került a háromtagú család. Egyből viszont, hiába kérte a hivatal, nem távozott a kétgyermekes, egyedülálló anya, Porcellán Istvánné. Pedig ez a ház sérült meg a legjobban, hátsó fala beomlott. De Porcellánné nem hagyja el a házat, állítja, a belső szoba biztonságos, s jól tudja fűteni.
Nyíregyházán is küzdenek a jeges árral, különösen a Kisteleki szőlő nevű városrész van veszélyben. Nagy Károly, a polgármesteri hivatal építési osztályvezetője Mussó László önkormányzati képviselő és Podlovics Roland polgármesteri tanácsadó társaságában járta be a veszélyeztetett utcákat. Az ad hoc bizottság szerint rövid távon megoldást jelentene, ha az ingatlanokon vízelvezető árkokat ásna az önkormányzat, ehhez még a héten lakossági fórumon kéri az érintettek hozzájárulását Kovács Ferenc polgármester.

Irak, Afganisztán, Koszovó – három poklot járt meg, most új kihívás várja a magyar alezredest